Anglia – Africa de Sud 12-32 în finala CM de rugby. Springboks este noua campioană mondială! Video

02.11.2019 | 12:55
Anglia  Africa de Sud 1232 in finala CM de rugby Springboks este noua campioana mondiala Video

Africa de Sud este noua campioană mondială la rugby, după ce a învins-o pe Anglia în finală, scor 32-12. Springboks a obţinut trofeul pentru a treia oară în istorie şi a egalat-o pe Noua Zeelandă. VEZI AICI LIVE VIDEO FINALA ANGLIA – AFRICA DE SUD.

UPDATE, 2 noiembrie, ora 12:55 / Africa de Sud a învins Anglia, scor 32-12, şi este noua campioană mondială la rugby.

UPDATE, 2 noiembrie, ora 12:48 / Kolbe a înscris un eseu, iar Pollard a transformat. Anglia – Africa de Sud 12-32

UPDATE, 2 noiembrie, ora 12:38 / Makazole Mapimpi a înscris un eseu, iar Pollar a transformat. Anglia – Africa de Sud 12-25

UPDATE, 2 noiembrie, ora 12:29 / În minutul 60, Owen Farrell punctează din nou din lovitură de pedeapsă și reduce diferența la 12-18.

UPDATE, 2 noiembrie, ora 12:28 / Handre Pollard duce scorul la 18-9, după ce a mai transformă o lovitură de pedeapsă.

UPDATE, 2 noiembrie, ora 12:21 / Anglia a redus din diferență în minutul 52, după ce Owen Farrell a transformat o lovitură de pedeapsă.

UPDATE, 2 noiembrie, ora 12:15 / Handre Pollard mai transformă o lovitură de pedeapsă și Africa de Sud se distanțează la 15-6.

UPDATE, 2 noiembrie, ora 11:54 / Sud-africanii conduc la pauză cu 12-6, după ce Handre Pollard a mai transformat o lovitură de pedeapsă la ultima fază a primei reprize.

UPDATE, 2 noiembrie, ora 11:50 / Handre Pollard execută perfect o lovitură de pedeapsă. Anglia – Africa de Sud 6-9

UPDATE, 2 noiembrie, ora 11:47 /Owen Farrell restabileşte egalitatea. Anglia – Africa de Sud 6-6

UPDATE, 2 noiembrie, ora 11:36 / Handre Pollard readuce Africa de Sud în avantaj, scor 6-3, în minutul 26.

UPDATE, 2 noiembrie, ora 11:33 / Anglia restabilește egalitatea prin Owen Farrell în minutul 23 printr-o lovitură de pedeapsă.

UPDATE, 2 noiembrie, ora 11:17 / Sud-africanii conduc din minutul 10 cu 3-0, după ce Handre Pollard a transformat o lovitură de pedeapsă.

UPDATE, 2 noiembrie, ora 11:00 / A început finala Cupei Mondiale de rugby dintre Anglia și Africa de Sud.

Anglia – Africa de Sud Live Stream Online pe TVR 1 şi TVR HD

Partida Anglia – Africa de Sud se joacă sâmbătă, 2 noiembrie, de la ora 11:00, pe stadionul Nissan din Yokohama şi este transmisă în România, în exclusivitate, de posturile TVR 1 şi  TVR HD, cel care a acoperit întregul campionat mondial pe durata a mai bine de o lună. Meciul este arbitrat de francezul Garces şi îl mai puteţi urmări în format LIVE VIDEO dacă veţi accesa site-ul FANATIK.RO.

Anglia, poate şi ca urmare a faptului că a reuşit să elimine marea favorită, Noua Zeelandă, are cotă 1,45 la victorie, iar sud-africanii au primit 5,60. În Anglia interesul în jurul acestui meci este absolut enorm, deşi se va juca la o oră neobişnuită pentru britanici. Au fost instalate şi ecrane gigant la Londra şi Manchester, pentru ca susţinătorii echipei naţionale să se poată strânge la un loc, în speranţa că la fluierul final reprezentativa Albionului va fi noua campioană a lumii la sportul cu balonul oval, inventat tot de ei.

Anglia vrea revanşa pentru finala din 2007

Anglia joacă pentru al doilea titlu mondial din istoria sa, primul fiind obţinut în 2003 dar şi pentru a-şi lua revanşa faţă de finala pierdută în faţa Africii de Sud în 2007. Interesant este că sud-africanii au ajuns de două ori în finală, 1995 şi 2007, finala cu naţionala Trandafirului, cum e numită Anglia, fiind câştigată destul de clar, cu 15-6.

Foarte interesant este faptul că Anglia la ediţia precedentă Anglia a produs o altă mare surpriză, dar una negativă, nereuşind să depăşească faza grupelor. Acum naţionala antrenată de Eddie Jones a impresionat cu victorii pe linie, iar felul în care a bătut în sferturi Australia, un incredibil 40-16 şi apoi în semifinale Noua Zeelandă. 19-7, arată că acum Anglia chiar e pregătită pentru al doilea titlu mondial şi totodată al doilea pentru Europa.