Antrenorul lui Dinamo Zagreb a răbufnit după meciul cu Şahtior Doneţk. “VAR este un rahat, am spus-o și o repet. Omoară fotbalul și emoțiile!”

Iuliana Spirache
în Champions League
07/11/2019, 08:21
Nenad Bjelica într-o conferință de presă. Antrenorul lui Dinamo Zagreb a răbufnit după meciul cu Șahtior Donețk 3-3

Nenad Bjelica, antrenorul lui Dinamo Zagreb, a răbufnit după meciul jucat de echipa sa cu Șahtior Donețk, scor 3-3. Croații conduceau la un moment dat cu 3-1, dar lucrurile s-au schimbat începând cu minutul 90+2 pentru că ucrainienii au reușit să egaleze cu golurile înscrise în 90+3 și 90+7. Mai mult, la meciul din Croația au avut loc și două eliminări: Moro și Marlos.

Antrenorul lui Dinamo Zagreb a răbufnit după meciul cu Şahtior Doneţk

“Meritam să câștigăm, am fost mai buni. Îi felicit pe băieți. Primul gol pe care l-am primit nu a fost spectaculos pe teren. Nu numai apărarea noastră, dar și conexiunea a picat. După ce am primit golul am schimbat sistemul în 4-2-3-1. VAR este un rahat, am spus-o și o repet. Omoară fotbalul și emoțiile”, a spus Nenad Bjelica după Dinamo Zagreb – Șahtior Donețk 3-3.

Partida dintre Dinamo Zagreb și Șahtior Donețk s-a terminat la egalitate, scor 3-3. Alan Patrick a deschis scorul în minutul 13 pentru oaspeți, dar Petrovic a reușit egalarea după 12 minute. Repriza a doua a fost una de foc. Moro a fost eliminat în minutul 74 pentru cumul de cartonașe galbene și i-a lăsat pe croați în 10, iar apoi Marlos a văzut și el al doilea avertisment și ucrainienii au rămas și ei fără un om. Ivanusec (min. 83) și Ademi (min. 89) au marcat pentru Dinamo Zagreb, dar lucrurile s-au schimbat în prelungiri. Moraes, fostul jucător al Gloriei Bistrița, a marcat în 90+3 pentru Șahtior, iar Tete a dus scorul la 3-3 din penalty, în minutul 90+7.

Dinamo Zagreb și Șahtior Donețk se află în Grupa C, cea care este condusă de Manchester City (10 puncte). După 4 meciuri jucate în faza grupelor Champions League, Șahtior a adunat 5 puncte și se află la egalitate cu Dinamo Zagreb, iar ultimul loc în grupă este ocupat de Atalanta care are un singur punct.