Sporturi

Antrenorul Serenei îi face Simonei tactica pentru sfertul cu Kerber

Autori: Catalin Oprea, Traian Terzian | 05.06.2018 | 22:02
Antrenorul Serenei Williams, Patrick Mouratoglou, i-a făcut tactica Simonei Halep pentru meciul cu Angelique Kerber din sferturi de finală de la Roland Garros

Antrenorul Serenei Williams, Patrick Mouratoglou, i-a făcut tactica Simonei Halep pentru meciul cu Angelique Kerber, din sferturi de finală la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam.

”Lui Kerber îi place să alerge pe teren până când adversara îi deschide un unghi şi are ocazia să lovească decisiv. Simona nu trebuie să intre într-un duel pe diagonală cu Angelique. Halep trebuie să fie şi mai agresivă decât la Australian Open”, au spus Mouratoglou în cadrul emisiunii ”The Coach” de la Eurosport.

McEnroe crede că Simona va câștiga sfertul cu Kerber

Fostul lider al clasamentului ATP, americanul John McEnroe, crede că Simona Halep va câștiga meciul cu Angelique Kerber din sferturile de finală: ”Simona se simte mai bine aici şi cred că este mai în formă. Kerber nu se simte atât de confortabil pe zgură, deşi are toate calităţile pentru a se impune pe o asemenea suprafaţă”.

John McEnroe crede că Simona Halep o va învinge pe Angelique Kerber în sferturi de finală de la Roland Garros

Liderul clasamentului mondial Simona Halep o va întâlni pe nemțoaica Angelique Kerber, cap de serie numărul 12 și locul 12 WTA, în sferturi de finală la Roland GarrosPartida se va disputa miercuri, de la ora 15:00, pe arena Suzanne Lenglen. Halep nu a jucat niciun meci pe această arenă la actuala ediție.

Calificarea în sferturile de finală la Roland Garros, după victoria cu Elise Mertens, o păstreză pe româncă în lupta pentru apărarea poziției de lider mondial. Mai mult, Simona a primit ajutor și din partea Dariei Kasatkina, cea care a eliminat-o pe principala ei rivală, Caroline Wozniacki. În acest context, Simona depinde de următoarele două meciuri pentru a-și asigura locul 1 și după Roland Garros.

Practic, Simona Halep și Garbine Muguruza rămân singurele pretendente la locul 1 WTA după turneul de la Paris rămase în cursa pentru trofeu. Cele două s-ar putea înfrunta în semifinale, într-un meci care ar putea decide atât una dintre finaliste, cât și liderul mondial din 11 iunie, la următoarea actualizare. Un posibil duel între cele două ar urma să aibă loc joi, dacă ambele își câștigă meciurile din sferturi, de miercuri.