Anunț de ultima oră al lui Mircea Lucescu despre viitorul său pe banca Turciei: „Marți se poate decide totul”

18.11.2018 | 17:20
Anunț de ultima oră a lui Mircea Lucescu despre viitorul său pe banca Turciei

Turcia a pierdut cu 0-1 pe teren propriu împotriva Suediei ultima partidă din acest sezon de Liga Națiunilor și a retrogradat în Liga C. Naționala condusă de Mircea Lucescu mai are de jucat un singur meci în 2018, amicalul de marți cu Ucraina.

Anunț de ultima oră al lui Mircea Lucescu

Conform jurnalistului Daniel Nanu, Mircea Lucescu va decide după acel joc împreună cu Federația dacă va mai continua sau nu pe banca naționalei Turciei.

“Jucam marti un amical cu Ucraina. Voi încerca alti noi tineri jucatori. Daca voi decide ca trebuie sa tragem linie dupa acest amical, o voi face”

Turcia – Suedia 0-1. In prima repriză, turcii au avut 3 mari ocazii, una imensă in minutul 45, dar Hakan Calhanoglu , AC…

Gepostet von Daniel Nanu am Sonntag, 18. November 2018

Mircea Lucescu a preluat prima reprezentativă a Turciei în plină campanie pentru Cupa Mondială din Rusia, turneu unde nu a reușit însă să se califice. Dacă rezultatul din preliminariile pentru CM 2018 nu i se poate imputa, întrucât echipa se afla deja într-o postură dificilă la momentul venirii sale, parcursul dezamăgitor din Liga Națiunilor îi aparține.

În regres după despărțirea de Șahtior

Turcia a încheiat pe locul 3 o grupă din care au mai făcut parte Rusia și Suedia. Otomanii au obținut un singur succes, 3-2 în deplasare cu Suedia, și acela venit cu mari emoții, în minutele de prelungire. În rest, Turcia a pierdut ambele jocuri cu Rusia, dar și meciul de acasă împotriva Suediei.

Antrenorul în vârstă de 73 de ani întâmpină dificultăți de când s-a despărțit de Șahtior în 2016. Pe banca lui Zenit nu a cucerit decât Supercupa Rusiei, iar cu naționala Turciei a avut rezultate sub așteptări.

În comparație, cu Șahtior, Mircea Lucescu a dominat fotbalul din est, cucerind 22 de trofee, printre care și ultima Cupa Uefa din istorie, în 2009.

Pe banca Turciei, Lucescu are un record de patru victorii, cinci remize și șapte eșecuri, cu 17 goluri marcate și nu mai puțin de 25 primite. Lucescu a antrenat ultima oară în fotbalul românesc în sezonul 1999/00, pe Rapid.