Aproape de MONDIALE. România a învins Serbia în deplasare cu 32-26. Neagu a marcat 11 goluri

Daniel Vlad
în Sporturi
06/06/2015, 20:53
Cristina Neagu, de la nationala de handbal a Romaniei, in meciul cu Norvegia, contand pentru grupa B preliminara a Campionatului European Feminin, in sala Phoenix din Debrecen, Ungaria, duminica, 7 decembrie 2014. SEBASTIAN TATARU / MEDIAFAX FOTO

România a cîştigat mai clar de cît o arată scorul, pe terenul Serbiei, 32-26, în manşa tur a brajului pentru accederea la Campionatul Mondial de handbal.
Elevele pregătite de Tomas Ryde au început foarte bine disputa, s-au desprins pe tabela de marcaj încă din primele minute, mai ales după ce Paula Ungureanu şi Cristina Neagu au fost senzaţionale

Din tabăra României s-au remarcat Cristina Neagu, care a înscris de 11 ori, şi Paula Ungureanu, care a făcut un meci mare în poarta tricolorelor, dar din păcate pentru noi, cel mai bun portar al României s-a accidentat la genunchiul stâng în minutul 47, după ce a apărat o lovitură de la 7 metri. În locul acesteia a intrat Denisa Dedu care a avut 5 intervenţii unu la unu. Partida retur se va disputa sîmbăta viitoare pe teren propriu la Cluj

Vrei să citești acasă, în siguranță, TAIFASURI, revista ta preferată? Abonează te ACUM doar la oficiile Poștei Române! Surprize + CD urile preferate doar pentru ABONAŢII TAIFASURI