Arbitraj perfect al ruslui Aleksei Eskov la Rennes – CFR Cluj. Trei faze grele judecate impecabil în prima repriză

Andrei Șchiopu
în Europa League
24/10/2019, 22:49
Arbitraj perfect al ruslui Aleksei Eskov la Rennes - CFR Cluj. Trei faze grele judecate perfect în prima repriză. Sursă foto: looksport.ro

Prima repriză a duelului dintre Rennes și CFR Cluj a avut parte de foarte multe faze de joc pline de suspans și totdată greu de judecat pentru un arbitru. Totuși, „centralul” rus Aleksei Eskov a analizat perfect 3 faze grele, atât în favoarea campioanei României, dar și în favoarea francezilor.

Arbitraj perfect la Rennes – CFR Cluj

Aleksei Eskov, arbitrul rus al partidei dintre Rennes și CFR Cluj, a judecat perfect cele mai grele faze ale primei reprize. În minutul 5 l-a eliminat corect pe portarul francezilor și nu a dictat lovitură de la 11 metri, deși Lacina Traore a fost la câțiva centimetri în afara careului. Penalty-ul acordat lui Rennes a fost corect, Kevin Boly și-a faultat adversarul, dar CFR Cluj a avut noroc că Mbaye Niang a ratat lovitura de la 11 metri.

În minutul 34 al disputei, Raphina a încercat să mai scoată un penalty, dar „centralul” rus i-a făcut semn să se ridice, pentru că a simulat și i-a atras atenția că dacă mai încearcă un astfel de gest va primi cartonașul galben.

La sfârșitul primei reprize, CFR Cluj conduce cu 1-0, grație golului marcat din lovitură liberă de Ciprian Deac în minutul 5, dar și mulțumită lui Mbaye Niang care nu a fost precis și a trimis mingea pe lângă poarta lui Arlauskis de la 11 metri.