Arbitraje de cascadorii râsului în prima ligă! Cele mai mari greşeli ale unei etape în care arbitrii au produs haos: “Arată că sunt repetenţi”

11.11.2019 | 10:00
Arbitraje de cascadorii rasului in prima liga Cele mai mari greseli ale unei etape in care arbitrii au produs haos Arata ca sunt repetenti

Arbitrajele sunt din ce în ce mai slabe în Casa Pariurilor Liga 1, iar meciurile din etapa a 16-a au adus greşeli peste greşeli în cel puţin trei partide. FANATIK îţi prezintă gafele pe care arbitrii români le-au făcut în weekend, startul fiind dat de Adrian Cojocaru, delegat la duelul Hermannstadt – Viitorul 1-1.

Marile greşeli de arbitraj din etapa a 16-a. Comedie totală la Hermannstadt – Viitorul 1-1

Hermannstadt – Viitorul 1-1 a adus faze unice în fotbalul din România, iar Adrian Cojocaru a produs haos pe teren la meciul jucat pe stadionul “Trans-Sil” din Târgu Mureş. Arbitrul partidei a acordat trei lovituri de la 11 metri şi l-a eliminat pe unul dintre jucătorii gazdelor. Totul a început în minutul 12, când a arătat punctul cu var după ce Gabi Iancu a căzut în urma unui contact cu unul dintre adversari. În primă fază, arbitrul a lăsat jocul să continue pentru câteva secunde şi a acordat penalty abia după ce a văzut că jucătorul Viitorului sângera.

Minutul 77 al partidei a adus o fază demnă de cascadorii râsului. Adrian Cojocaru a fluierat fault la o simulare a lui Gabi Iancu, iar în primă instanţă a acordat o lovitură liberă de la 18 metri. Atacantul Viitorului a protestat, iar arbitrul şi-a schimbat decizia şi a dat penalty, după care l-a eliminat pe Petrişor Petrescu, autorul presupusului fault. Gabi Iancu a ratat lovitura de la 11 metri, însă Adrian Cojocaru nu a scăpat de criticile dure ale lui Ion Crăciunescu. “Arată că sunt niște repetenți care îi învață pe alți repetenți. Eu nu am văzut așa ceva. Trebuie să fii ferm când arăți punctul cu var. Dacă acesta este un limbaj al corpului, eu mă duc să mă fac preot, că mai am timp. E tipic pentru simulare. Nici de cum, din lateral o mână pusă nu mă face să cad în față. Este simulare”, a spus Ion Crăciunescu la emisiunea Fotbal Club de la Digi Sport.

Bogdan Planic, eliminat gratuit în FC Botoşani – FCSB 0-2

Iulian Călin a greşit flagrant în FC Botoşani – FCSB 0-2, arbitrul eliminându-l pe Bogdan Planic după ce i-a arătat al doilea cartonaş galben. În minutul 64 al partidei, fundaşul sârb a fost trimis la cabine pentru un presupus fault la Stefan Askovski. Pe reluări s-a putut vedea cum jucătorul vicecampioanei României a atins primul mingea şi a fost cel faultat. La finalul meciului, Bogdan Vintilă a criticat maniera de arbitraj a lui Iulian Călin.

“În a doua repriză, totul era împotriva noastră. La orice contact era fault pentru ei. M-am enervat, erau situații simple, clare, la un metru de mine și erau date invers. Am dat dovadă că o echipă mare câștigă și împotriva adversarului și împotriva celorlalți”, a comentat antrenorul FCSB.

Clujenii şi dinamoviştii au cerut trei penalty-uri în derby-ul etapei

Dinamo – CFR Cluj 0-0 a fost derby-ul etapei, iar partida din “Ştefan cel Mare” a adus trei controverse. Clujenii au cerut două lovituri de la 11 metri, în timp ce “câinii” au susţinut că meritau să primească un penalty. Prima fază s-a petrecut în minutul 7, când Filip Mrzljak l-a călcat pe piciorul stâng pe Valentin Costache, reuşind să-l descalţe pe jucătorul campioanei. Ovidiu Haţegan a lăsat jocul să continue, chiar dacă fotbaliştii lui Dan Petrescu protestau. “Astăzi nu am simulat, sincer. În prima repriză, dacă vă uitaţi la faza din careul lor, am avut penalty. S-a văzut cum m-a călcat, mi-a şi scos gheata din picior.A văzut şi domnul arbitru asta”, a comentat Valentin Costache la finalul meciului.

În finalul primei reprize, dinamoviştii au cerut un penalty după ce Valentin Costache a oprit mingea cu mâna la o acţiune a lui Laurenţiu Corbu. Pe reluări s-a putut vedea cum jucătorul CFR-ului a oprit intenţionat balonul, însă Ovidiu Haţegan a fluierat finalul primei reprize, fiind înjurat de fanii “câinilor” când se îndrepta spre cabine. În minutul 60, Adrian Păun a fost tras de tricou în careu de Denis Ciobotariu, fundaşul lui Dinamo punând şi piciorul în faţa adversarului, însă şi de această dată arbitrul a ignorat protestele clujenilor. “Îl ține, dar îi și pune piedică. Îi pune genunchiul pe direcția de deplasare”, a fost verdictul lui Cristi Balaj.