Sport

Arbitru fără ecuson FIFA la Universitatea Craiova – U Cluj. Pe cine a delegat CCA la primul meci de play-off

CCA a delegat un arbitru fără experiență la Universitatea Craiova - U Cluj, primul meci din play-off. Ultima dată, „centralul” a plecat cu scandal de pe „Ion Oblemenco”
14.03.2025 | 10:48
Arbitru fara ecuson FIFA la Universitatea Craiova  U Cluj Pe cine a delegat CCA la primul meci de playoff
Arbitru fără ecuson FIFA la Universitatea Craiova - U Cluj. Pe cine a delegat CCA la primul meci de play-off. FOTO: sportpictures.eu
ADVERTISEMENT

CCA a desemnat un arbitru lipsit de experiență pentru primul joc din play-off, Universitatea Craiova – U Cluj. Meciul de pe „Ion Oblemenco” este programat vineri, 14 martie, de la ora 20:00.

Cine va fi arbitru la Universitatea Craiova – U Cluj, primul meci din play-off

Florin Andrei (38 de ani), din Tg. Mureș, va fi arbitrul meciului Universitatea Craiova – U Cluj, primul din actuala stagiune a play-off-ului. „Centralul” va fi ajutat de la cele două linii de asistenții Vasile Marinescu și Valentin Avram, în timp ce Cristian Moldoveanu va îndeplini rolul celui de-al patrulea oficial. De arbitrajul video se vor ocupa din camera VAR, Rareș Vidican (VAR) și Valentin Porumbel (AVAR).

ADVERTISEMENT

Andrei o va arbitra doar pentru a doua oară în acest sezon pe Universitatea Craiova. La precedentul meci a ieșit scandal monstru. S-a întâmplat pe 3 noiembrie 2024, când oltenii au remizat cu FCSB, scor 1-1, pe „Ion Oblemenco”. Atunci, arbitrul din Tg. Mureș a dictat un penalty pentru olteni și a dat afară nu mai puțin de trei jucători. Unul de la U Craiova, pe Ștefan Vlădoiu, și doi de la FCSB, pe Dawa și pe Baba Alhassan.

Și pentru U Cluj acesta va fi doar al doilea meci cu Florin Andrei la centru. Arbitrul în vârstă de 38 de ani le-a purtat noroc „șepcilor roșii” la derby-ul de acasă cu CFR Cluj, câștigat cu 3-2 de echipa lui Ioan Ovidiu Sabău.

ADVERTISEMENT

Mihai Rotaru, l-a criticat dur pe Florin Andrei

Revenind la duelul Universitatea Craiova – FCSB 1-1, Florin Andrei a intrat în gura lui Mihai Rotaru. După acea partidă, patronul alb-albaștrilor a declarat că „fluierașul” din Tg. Mureș a arbitrat pro-FCSB și l-a atacat pe Meme Stoica.

„Probabil Meme Stoica o fi avut alte vise la centru, poate le încurcat cineva apele. Ca să glumesc puțin. Noi puteam să câștigăm meciul de aseară. Arbitrajul a fost pro-FCSB, mai puțin anti-Craiova.

ADVERTISEMENT

Repet, conform regulamentului poți să dai galben la Vlădoiu, dar nu dai niciodată pentru un astfel de fault la mijlocul terenului. Nu era o ocazie importantă, un arbitru cu mult mai multă experiență nu ar fi dat galben acolo, niciodată!

ADVERTISEMENT

Ar fi chemat antrenorul, i-ar fi spus jucătorului că dacă mai face o dată îl dă afară, dar nu l-ar fi dat afară. Are acoperire regulamentară, dar discutăm despre un derby, un meci mare între două echipe care își doresc să termine pe primul loc.

Pe final am avut ocazii prin Mitriță, Bană a mai avut o intrare foarte bună în careu. Sunt supărat pentru că eu consider că ar fi trebuit date mai multe minute de prelungire, din 12 minute s-au jucat 2, 5 minute”, a declarat Mihai Rotaru.

  • 10 meciuri a arbitrat Florin Andrei în actuala stagiune de SuperLiga
3,55 este cota Betano „X solist” pentru Universitatea Craiova - U Cluj