Arbitrul care a eliminat-o pe Juventus din Liga Campionilor, premiat de federația engleză

Traian Terzian
în Fotbal international
24/04/2018, 18:18
Michael Oliver, înconjurat de jucătorii echipei Juventus Torino după ce a dictat penalty pentru Real Madrid

Arbitrul Michael Oliver, care a eliminat-o pe Juventus Torino din Liga Campionilor prin penalty-ul acordat în ultimul minut al întâlnirii cu Real Madrid din sferturile de finală, a fost premiat de federația engleză.

Sky Sports a anunțat că Michael Oliver a fost desemnat să conducă la centru finala Cupei Angliei dintre echipele Manchester United şi Chelsea Londra, care va avea loc la 19 mai, pe stadionul Wembley.

Arbitrul englez a fost criticat după un meci Manchester United – Chelsea disputat anul trecut al Cupei Angliei

Arbitrul englez a devenit celebru după penalty-ul controversat acordat Realului în finalul întâlniri cu Juventus. În minutul 90+3 al partidei de pe Santiago Bernabeu, de la oaspeţi a fost eliminat portarul Gianluigi Buffon pentru proteste după acordarea unui penalty pentru o intervenţie a lui Benatia la Lucas Vazquez, în momentul în care scorul era de 3-0 pentru italieni, acelaşi ca la Torino. Cristiano Ronaldo a transformat în minutul 90+8 penaltiul care i-a adus echipei Real Madrid calificarea în semifinalele Ligii Campionilor.

După această partidă, Buffon a criticat prestaţia arbitrului englez Michael Oliver, despre care a spus că ”are în loc de inimă un coş de gunoi”.

Şi soţia arbitrului, Lucy Oliver, a devenit o ţintă a contestatarilor, după ce s-a descoperit că, în trecut, a vizitat Stadionul Santiago Bernabeu şi a postat pe Twitter imagini şi comentarii de apreciere pentru clubul spaniol.

Michael Oliver şi-a atras critici şi după un meci dintre Chelsea şi Manchester United, din sezonul trecut al Cupei Angliei. Cele două echipe s-au întâlnit în sferturi, iar londonezii s-au impus cu scorul de 1-0, la finalul unui meci în care echipa pregătită de Jose Mourinho a jucat în inferioritate numerică din minutul 35. Ander Herrera a fost eliminat, atunci, pentru două cartonaşe galbene primite în prima repriză, iar Mourinho a criticat decizia luată de arbitrul englez.