Arbitrul s-a făcut de râs în UTA – Academica Clinceni 0-1! A eliminat jucătorul greşit! Video

15.09.2018 | 16:13
Arbitrul sa facut de ras in UTA  Academica Clinceni 01 A eliminat jucatorul gresit Video

Arbitrul Cătălin Buşi s-a făcut de râs în UTA – Academica Clinceni 0-1, meci care s-a jucat sâmbătă, în etapa a şaptea din Liga 2. În minutul 52 al meciului jucat la Arad, “centralul” a făcut o gafă colosală, după un fault al ilfovenilor.

La scorul de 0-0, Adrian Şut l-a faultat pe unul dintre jucătorii arădeni, iar arbitrul Cătălin Buşi i-a arătat cartonaşul galben şi apoi cel roşu. Oficialul a confundat numărul purtat de mijlocaşul de 19 de ani cu cel al lui Ovidiu Horşia. Adrian Şut poartă tricoul cu numărul 89, în timp ce jucătorul împrumutat de la FCSB 2 are numărul 98 şi primise deja un cartonaş galben. VEZI VIDEO AICI.

Arbitrul s-a făcut de râs în UTA – Academica Clinceni 0-1

După câteva secunde de stupoare, în care Adrian Şut se îndrepta se spre cabine, arbitrul Cătălin Buşi şi-a dat seama de gafa făcută şi l-a rechemat pe teren. Academica Clinceni a învins-o pe UTA, scor 1-0, după golul marcat, în minutul 78, de Bogdan Barbu.

Arbitrul Cătălin Buşi nu este la prima greşeală de acest gen

În sezonul 2016-17, Cătălin Buşi a reuşit o gafă asemnătoare cu cea de la meciul jucat sâmbătă. La meciul UTA Arad – Dunărea Călăraşi 2-0, arbitrul i-a acordat un cartonaş galben lui Michel Vlad, jucătorul arădenilor, însă tuşierul i-a atras atenţia “centralului” că Ionuţ Tănase este jucătorul care trebuia să fie avertizat, ceea ce s-a şi întâmplat, iar acesta a fost eliminat. După proba video, adusă la Comisia de Disciplină, eroarea a fost îndreptată, iar cartonaşul galben i-a fost reatribuit lui Michel Vlad. Cu toate acestea, cei doi arbitri care au greşit nu au fost sancţionaţi.

Dacia Unirea Brăila – Pandurii Târgu Jiu 0-4
Marcatori:  / Denis Brânzan, George Tudoran, Daniel Pârvulescu, Daniel Pârvulescu
Ripensia Timişoara – CS Baloteşti 2-1
Marcatori: Claudiu Apro, Ioan Dumiter/ Cornel Predescu
UTA Arad – Academica Clinceni 0-1
Marcatori: / Bogdan Barbu