VIDEO / Arsenal a luat SUPERCUPA! Gestul INCREDIBIL făcut de Mou la final

UPDATE 20:00 / Moment incredibil după premiere! Jose Mourinho şi-a aruncat medalia în tribune în momentul în care pleca spre vestiare. Portughezul i-a felicitat pe toţi jucătorii lui Arsenal,...
02.08.2015 | 22:52
VIDEO  Arsenal a luat SUPERCUPA Gestul INCREDIBIL facut de Mou la final

UPDATE 20:00 / Moment incredibil după premiere! Jose Mourinho şi-a aruncat medalia în tribune în momentul în care pleca spre vestiare. Portughezul i-a felicitat pe toţi jucătorii lui Arsenal, însă l-a evitat pe Wenger, deşi francezul era lîngă el. La ieşirea de pe teren, Mou a aruncat medalia, care a fost luată de un puşti.

VEZI VIDEO:

Loading the player…

Arsenal a reuşit să cîştige primul trofeu al sezonului, după ce s-a impus cu 1-0 în faţa lui Chelsea. Singurul gol al partidei a fost reuşit de Oxlade-Chamberlain, în prima repriză, după un şut puternic din interiorul careului.

Arsene Wenger reuşeşte prima victorie în faţa lui Jose Mourinho din carieră, la al 14-lea duel direct. Campionatul în Anglia începe weekendul viitor, cînd Arsenal va juca împotriva lui West Ham şi Chelsea cu Swansea.

FINAL DE MECI! Arsenal a cîştigat Supercupa Angliei după ce a bătut-o pe Chelsea la limită, scor 1-0, după un gol reuşit de Oxlade-Chamberlain!

Min. 90+4: Ce ratare!!!  Gibbs rămîne singur cu portarul dar nu este în stare să înscrie!

Min. 90: Arsenal se apără cu greu în faţa asediului albastru! O nouă ratare mare Ivanovic!

Min. 86: Ratare IMENSĂ a lui Arsenal! Cazorla rămîne singur cu portarul lui Chelsea dar trimite în el din 8 metri!

Min. 74: Chelsea a început atacurile pe final de meci, însă Cech oferă foarte multă siguranţă.

Min. 66: Giroud putea dubla diferenţa, dar apărarea lui Chelsea s-a descurcut bine şi a respins mingea!

Min. 48: Prima ocazie de gol a lui Falcao! Columbianul trimite un şut în blocajul lui Koscielny. falcao

Începe repriza secundă! Jose Mourinho a făcut o schimbare la pauză: a ieşit Remy şi a intrat Falcao.

Pauză pe Wembley! Tunarii conduc cu 1-0 după 45 de minute, după un gol înscris de Oxlade-Chamberlain. Cel mai important moment al reprizei, golul lui Arsenal. Să vedem cum a mers faza: 1438527311364_lc_galleryImage_image001_png

Min. 36: Ocazie imensă de gol pentru Chelsea! Albaştrii au fost aproape de gol prin Ramires, dar mingea trimisă de mijlocaş a trecut puţin pe lîngă poartă. Min. 30: Jose Mourinho l-a scos la încălzire pe Falcao!

Min. 24: GOOOOOL ARSENAL! Tunarii deschid scorul prin Oxlade-Chamberlain, care îl driblează pe Azpilicueta şi înscrie în vinclul porţii lui Courtois.

Min 10: Cesc Fabregas a cerut un penalty după un contact cu Per Mertesacker, însă arbitrul a decis că nu trebuie acordat nimic.

A ÎNCEPUT PARTIDA!

Chelsea a avut lovitura de start! UPDATE / Cu doar cîteva minute înainte de starul partidei, un fan a cerut-o de nevastă pe iubita lui, chiar în tribunele de la Wembley. wimbledon La ora 17:00 începe duelul dintre Arsenal şi Chelsea, în Supercupa Angliei! Jose Mourinho a hotărît să nu înceapă partida cu Falcao titular. ECHIPELE DE START arsenal chelsea echpe de start UPDATE 23:52 / Final şi în Supercupa Franţei. PSG învinge cu 2-0 Lyon la Montreal şi cîştigă primul trofeu al sezonului. Meciul a fost decis în primele 20 de minute prin golurile lui Aurier şi Cavani.  UPDATE 23:35 / Wolfsburg cîştigă Supercupa Germaniei cu 6-5 după executarea loviturilor de departajare. Eroul “verzilor” e Nicolas Bendtner, care a reuşit să egaleze scorul în minutul 90 şi a transformat penalty-ul decisiv. Pep pierde a 3-a Supercupă la rînd şi începe cu stîngul sezonul în Germania 323232 Penalty 5 Wolfsburg: Bendtner aduce trofeul cu o superexecuţie, 4-5 la penaltiuri

Penalty 5 Bayern: Costa marchează 4-4 ********************** Penalty 4 Wolfsburg: Cruse înscrie 3-4 Penalty 4 Bayern: Lahm marchează 3-3 ********************** Penalty 3 Wolfsburg: Schurlee marchează uşor 2-3 Penalty 3 Bayern: Robben înscrie 2-2 ********************** Penalty 2 Wolfsburg: De Bruyne marchează, 1-2 Penalty 2 Bayern: Xabi Alonso RATEAZĂ *********************************** Penalty 1 Wolfsburg: Rodriguez marchează 1-1 Penalty 1 Bayern: Vidal transformă pentru Bayern 1-0 FINAL! Meciul dintre Wolfsburg şi Bayern merge la penaltiuri după ce Bendtner egalează în ultimul minut de joc pentru echipa lui Hecking. E interesant de văzut dacă Vidal va bate, el fiind la debutul pentru Bayern Min. 89: GOOOOOOOOL Wolfsburg! Bendtner egalează în minutul 89 şi meciul va intra cel mai probabil în prelungiri

PAUZĂ la PSG-Lyon. Parizienii au dominat prima repriză şi au un avantaj imens după golurile lui Aurier şi Cavani Min. 49: GOOOOOOOL Bayern! Robben deschide scorul cu un şut din careul mic

Min. 16: GOOOOOOOOL PSG! Cavani marchează pentru 2-0 cu un super şut şi parizienii par să fi rezolvat problema acestui meci

PAUZĂ la Wolfsburg! Meci echilibrat în Supercupa Germaniei. Ambele echipe au pus prudenţa pe primul plan în prima repriză. Bayern a avut o bară  Min. 11: GOOOOOL PSG! Aurier deschide scorul pentru parizieni după un şut din unghi al lui Luiz

START DE MECI în Supercupa Franţei! Meciul se joacă la Montreal  Min.15: Bayern începe mai bine meciul, însă scorul e în continuare 0-0 UPDATE 21:45 / În 15 minute începe şi Supercupa Franţei între PSG şi Lyon! Ibra, Cavani şi Lucas sînt în atacul parizienilor. Sirigu e doar rezervă la PSG. rororor START DE MECI UPDATE 2 august, ora 21:17 / Au mai rămas mai puţin de 15 minute pînă la startul Supercupei Germaniei dintre Bayern şi Wolfsburg. Pep Guardiola joacă ofensiv. Echipele de start: bay   ******************************************* Primul weekend din august ne pregăteşte uşor de startul campionatelor, cu patru partide care deschid sezoanele din cele mai importante ţări. Astfel, pe 1 şi 2 august se dispută patru Supercupe: în Anglia, Germania, Franţa şi Olanda. Toate informaţiile despre aceste meciuri, rezultate în direct şi golurile le veţi putea urmări pe FANATIK.RO.

Supercupa Angliei / Duminică, 2 august, ora 17:00, Sport.ro

Arsenal – Chelsea 2,80   3,40   2,40

Începe fotbalul spectacol! Sezonul din Anglia debutează cu Supercupa, disputată între cîştigătoarea campionatului, Chelsea, şi învingătoarea din Cupa FA, Arsenal. Tunarii lui Wenger au avut o vară foarte bună, reuşind să cîştige două trofee! Amicale, bineînţeles. Cel mai notabil rezultat din această perioadă a fost la Emirates Cup, cu Lyon, 6-0! De partea cealaltă, Chelsea a cîştigat 3 amicale, cu Thailanda All Stars, Sydney şi PSG, dar a pierdut cu New York Red Bulls, 2-4. La capitolul transferuri, Arsenal a cumpărat un portar de la marea rivală, pe Petr Cech, şi l-a vîndut pe Szczesny la AS Roma. În rest, nimic notabil. De partea cealaltă, Chelsea şi-a luat şi ea portar, pe Asmir Begovic de la Stoke. Cel mai notabil nume venit la londonezii lui Mourinho este Falcao, care nu a impresionat însă la Manchester United şi lumea nu are mari aşteptări de la columbian. În rest, pauză şi pe Stamford Bridge. Echipele probabile: Arsenal (4-2-3-1): Cech – Debuchy, Mertesacker, Koscielny, Gibbs – Coquelin, Ramsey – Cazorla, Ozil, Sanchez – Giroud Antrenor: Arsene Wenger Chelsea (4-2-3-1): Courtois – Ivanovic, Cahill, Terry, Azpilicueta – Matic, Cuadrado – Willian, Oscar, Hazard – Costa Antrenor: Jose Mourinho

Supercupa Franţei / Sîmbătă, 1 august, ora 22:00

PSG – Lyon         1,66   3,60   5,50

Parizienii sînt favoriţi în Supercupă, mai ales că Zlatan Ibrahimovic, atacantul care a tras echipa după el în ultimii ani, va juca ultimul meci în tricoul lui PSG şi va face tot posibilul să îşi ia la revedere cu un nou trofeu. Şi şansele să reuşească sînt foarte mari, mai ales că Lyon a arătat dezastruos în pregătirea din vară: cinci amicale, patru înfrîngeri şi o singură victorie, cu AC Milan. Dacă mai luăm în calcul că Arsenal i-a dat 6-0 în Emirates Cup, putem spune că PSG are un mic avantaj. Nu în ultimul rînd, rezultatele directe din ultima perioadă sînt şi ele de partea trupei din capitală: în ultimele 7 meciuri Lyon s-a impus o singură dată! Echipele probabile: PSG (4-3-3): Sirigu – van der Wiel, Silva, Luiz, Maxwell – Verratti, Motta, Matuidi – Cavani, Ibrahimovic, Moura Antrenor: Laurent Blanc Lyon (4-2-3-1): Lopes – Zeffane, Rose, Umtiti, Jenssen – Mvuemba, Tolisso – Ferri, Grenier, Lacazette – N’Jie Antrenor: Hubert Fournier

Supercupa Olandei / Duminică, 2 august, ora 19:00

FC Groningen – PSV Eindhoven      8,00   4,50   1,40

PSV este foarte aproape de a începe sezonul cu un nou trofeu, mai ales că are în Supercupă un adversar accesibil, Groningen, care a ajuns aici cu noroc, după ce a cîştigat Cupa Olandei într-un sezon în care favoritele Ajax şi PSV au fost eliminate din optimile de finală. Pe parcurs, pînă în ultimul act, Groningen a fost nevoită să treacă de echipe modeste, precum Volendam, Vitesse sau Excelsior. În finală a bătut-o pe Zwolle şi a reuşit să cîştige primul trofeu din istoria clubului. Şansele să îl ridice şi pe al doilea sînt minime, mai ales că PSV s-a şi întărit în această vară, cu jucători precum Guardado, eroul Mexicului de la Gold Cup, Pereiro de la Nacional şi Propper de la Vitesse. Mai mult, au făcut rost şi de mulţi bani, după ce l-au vîndut pe Memphis Depay la Manchester United, pentru care au încasat peste 25 de milioane de euro. Echipele probabile: Groningen (4-2-3-1): Van der Vlag – Hateboer, Botteghin, Lindgren, Kappelhof – Tibbling, Kieftenbeld – Mahi, Chery, Rusnak – De Leeuw Antrenor: Erwin van de Looi PSV (4-3-3): Zoet – Poulsen, Bruma, Hermannsson, Brenet – Narsingh, Pereiro, Guardado – Locadia, de Jong, Maher Antrenor: Phillip Cocu

Supercupa Germaniei / Sîmbătă, 1 august, ora 21:30

Wolfsburg – Bayern Munchen  4,00  3,75  1,85

Cei de la Bayern Munchen par din nou fără adversar în campionatul Germaniei, după ce Dortmund nu s-a întărit prea mult, Wolfsburg are acelaşi lot, în timp ce bavarezii lui Guardiola l-au adus pe Douglas Costa, perla lui Il Luce de la Şahtar. Elevii lui Pep vor să-şi ia revanşa după umilinţa din ultimul meci direct, cînd Wolfsburg s-a impus cu 4-1. Pînă la această victorie, Bayern Munchen avea 10 meciuri consecutive cîştigate în faţa verzilor. Echipele probabile: Wolfsburg (4-2-3-1): Benaglio – Rodriguez, Klose, Naldo, Jung – Guilavogui, Trasch – Vierinha, De Bruyne, Schurrle – Bendtner Antrenor: Dieter Hecking Bayern Munchen (4-3-3): Neuer – Bernat, Benatia, Boateng, Alaba – Lahm, Xavi Alonso, Alcantara – Muller, Lewandowski, Douglas Costa Antrenor: Pep Guardiola