Catalin Oprea    Razvan Nicolae
in Fotbal international
19/12/2018, 23:38
Arsenal – Tottenham 0-2 în Cupa Ligii. Trupa lui Pochettino își ia revanșa și se califică în semifinale. Video GALERIE FOTO
Arsenal - Tottenham se joacă în sferturile de finală din Cupa Ligii

Arsenal – Tottenham s-a jucat în sferturile de finală din Cupa Ligii Angliei. Trupa antrenată de Mauricio Pochettino a învins cu 2-0 și s-a calificat în semifinalele competiției, luându-și revanșa după meciul jucat în campionat la începutul luni decembrie, când “tunarii” au obţinut victoria, scor 4-2. În celălalt meci al zilei, Chelsea a câștigat cu 1-0 în fața lui Bournemouth. Vezi toate detaliile partidei accesând aplicaţia de mai jos: echipele de start, comentariul LIVE TEXT minut cu minut, marcatorii etc.

Fluier final! Arsenal – Tottenham 0-2!

Minutul 60. Harry Kane îi pasează lui Dele Alli, care face 2-0. VEZI VIDEO

Minutul 46. A început repriza secundă.

Pauză. Tottenham o conduce cu 1-0 pe Arsenal după 45 de minute.

Minutul 21. Son Heung-Min deschide scorul pentru Tottenham în derby-ul din Nordul Londrei. VEZI VIDEO

Minutul 1. S-a dat startul în Arsenal Tottenham!

UPDATE, ora 21:06. Echipele de start în Arsenal – Tottenham!

Arsenal tocmai a înregistrat în weekend prima înfrângere după 22 de meciuri în care formaţia antreantă de Unai Emery nu pierduse nicio partidă. “Tunarii” au fost învinşi de Southampton, scor 3-2, în etapa a 17-a din Premier League. Cu toate acestea, echipa de pe “Emirates” are un moral bun în faţa rivalilor după victoria obţinută în derby-ul Nordului Londrei de la începutul lunii decembrie. Arsenal a obţinut două victorii în Cupa Ligii, 3-1 cu Brentford şi 2-1 cu Blackpool.

Vezi ONLINE Arsenal – Tottenham din Cupa Ligii Angliei LIVE VIDEO şi STREAM pe FANATIK.RO

Arsenal – Tottenham se dispută miercuri, de la ora 21:45, în sferturile de finală ale Cupei Ligii din Anglia. Meciul care se va juca pe “Emirates Stadium” nu va fi transmis de nicio televiziune de sport din România. Toate golurile şi fazele importante vor putea fi urmărite, începând cu ora 21:45, în format LIVE VIDEO pe FANATIK.RO. Cele două echipe s-au mai întâlnit în EFL Cup în sezonul 2015-16, când Arsenal s-a impus, scor 2-1.

Arsenal - Tottenham se joacă în sferturile de finală din Cupa Ligii. În campionat,
Arsenal – Tottenham se joacă în sferturile de finală din Cupa Ligii. În campionat, “tunarii” s-au impus în derby, scor 4-2

Tottenham Hotspur a obţinut trei victorii consecutive în Premier League şi este în formă înainte de derby-ul cu Arsenal. Formaţia antrenată de Mauricio Pochettino le-a învins în actualul sezon din Cupa Ligii pe Watford, scor 6-4 (după loviturile de departajare), şi pe West Ham United, scor 3-1. De-a lungul timpului, Tottenham Hotspur a câştigat trofeul de patru ori, ultima oară în sezonul 2007-08. De cealaltă parte, Arsenal a câştigat Cupa Ligii de două ori, ultima oară în urmă cu 25 de ani.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!