Aryna Sabalenka, adversara Simonei Halep din sferturile WTA Adelaide, și-a pierdut tatăl înainte de startul acestui sezon: ”Voia să ajung numărul 1”

15.01.2020 | 11:24
Aryna Sabalenka adversara Simonei Halep din sferturile WTA Adelaide sia pierdut tatal inainte de startul acestui sezon Voia sa ajung numarul 1

Simona Halep și Aryna Sabalenka se vor întâlni joi, nu înainte de ora 4:30 (ora României) în sferturile de finală de la Adelaide. Înainte de acest meci, jucătoarea din Belarus a dezvăluit ce dorință a avut tatăl său înainte de a-și pierde viața la finalul anului 2019.

Sabalenka, adversara Simonei Halep, dezvăluire dureroasă înainte de meciul de la Adelaide: ”Tatăl meu și-a dorit să fiu numărul 1”

Pentru Aryna Sabalenka, startul sezonului 2020 din circuitul WTA a fost unul extrem de dificil. Imediat după încheierea meciurilor din 2019, bielorusa a suferit o dramă uriașă în familie.

Tatăl jucătoarei, Sergey, în vârstă de doar 43 de ani, a încetat din viață în noiembrie. După calificarea în sferturile de finală de la Adelaide, Sabalenka s-a destăinuit și a recunoscut că i-a fost foarte greu să se pregătească pentru startul sezonului.

”A fost ceva neașteptat pentru mine, avea doar 43 de ani. Nu am vrut să spun nimic până acum, dar lumea trebuia să știe”, a spus Sabalenka.

Sportiva de 21 de ani din Belarus recunoaște că și-a revenit cu dificultate din punct de vedere mental după drama suferită în finalul anului trecut.

”În pre-sezon mi-a fost foarte dificil să-mi revin din punct de vedere mental și să mă pregătesc. Mă gândeam că nu pot pleca de acasă și să-mi las familia după o asemenea tragedie.

Dar a trebuit să vin aici. Nu am fost încânată să joc din nou, dar a trebuit să o fac”, a spus Sabalenka, conform WTA.

Dorința tatălui Arynei: fiica ei să ajungă numărul 1

Aryna a dezvăluit și care a fost ultima dorință a tatălui ei înainte de a înceta din viață: ”Vreau să lupt și să câștig pentru că tatăl meu și-a dorit asta. Voia să ajuns numărul 1. Joc doar pentru el acum și gândul acesta mă face mai puternică”.

Aryna Sabalenka (12 WTA) o va înfrunta Simona Halep (4 WTA) în sferturile de finală de la WTA Adelaide. Jucătoarea din Belarus a trecut, în optimi, de Bernarda Pera, clasată pe 70 în ierarhia mondială, cu scorul de 6-4, 7-5.

Simona Halep are avantaj la meciurile directe cu Aryna Sabalenka. Cele două s-au întâlnit de două ori în 2018, la Shenzhen și la Cincinnati, ambele partide fiind câștigat în minimum de seturi de către româncă.