Simona Halep

Ashleigh Barty este noul număr 1 WTA! Pe ce loc va fi Simona Halep de luni

23.06.2019 | 17:11
Ashleigh Barty este noul numar 1 WTA Pe ce loc va fi Simona Halep de luni

Ashleigh Barty este noul număr 1 WTA, după ce a câştigat trofeul la turneul de la Birmingham. Australianca a învins-o pe Julia Gorges, scor 6-3, 7-5, şi a detronat-o pe Naomi Osaka, care ocupa prima poziţie a clasamentului din luna ianuarie a acestui an.

Ashleigh Barty este noul număr 1 WTA. Ce avans are faţă de Simona Halep

Ashleigh Barty este noul număr 1 WTA, lucru care va fi oficializat luni, când va fi publicat noul clasament al tenisului feminin. Jucătoarea de tenis de 23 de ani are un sezon excelent, totul culminând cu victoria obţinută în finala de la Roland Garros 2019, unde a învins-o pe Marketa Vondrousova. După victoria de la WTA Birmingham 2019, australianca va avea 6540 de puncte, cu 163 de puncte mai mult decât Naomi Osaka.

Simona Halep va ocupa locul 7 în clasamentul WTA care va fi oficializat luni. Românca a urcat o poziţie, profitând de faptul că Elina Svitolina a fost eliminată în turul 1 de la WTA Birmingham 2019. În acest moment, Ashleigh Barty are un avans de 2.577 de puncte faţă de Simona Halep, iar cele două s-ar putea întâlni la turneul de la Eastbourne.

Ashleigh Barty este noul număr 1 WTA. Simona Halep va ocupa locul 7 (sursă foto: hepta.ro)

Când se pot întâlni Simona Halep şi Ashleigh Barty la turneul de la Eastbourne

Simona Halep a primit un wildcard la turneul WTA Eastbourne, unde este cap de serie numărul 6. Românca va intra direct în turul 2, având bye în runda inaugurală, şi o va întâlni pe câştigătoarea meciului Camila Giorgi – Hsieh Su-wei. Simona Halep şi Ashleigh Barty s-ar putea întâlni abia în semfinale, australianca fiind cap de serie numărul 1.

Până la primul meci pe tabloul de simplu, Simona Halep va juca duminică, alături de Raluca Olaru, la dublu. Cele două au primit un wildcard şi se vor duela cu perechea Gabriela Dabrowski (Canada)/Xu Yifan (China), cap de serie numărul 1. Fostul număr 1 mondial nu are de apărat niciun punct la turneul de la Eastbourne, din moment ce nu a participat la ediţia de anul trecut.