Simona Halep

Atac la podiumul bogaţilor! Simona Halep a urcat pe locul 4 în topul banilor câştigaţi din tenis. A încasat peste 35.000.000 de dolari în toată cariera

27.01.2020 | 05:17
Atac la podiumul bogatilor Simona Halep a urcat pe locul 4 in topul banilor castigati din tenis A incasat peste 35000000 de dolari in toata cariera

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open. după ce a învins-o pe Elise Mertens, scor 6-4,6-4. Românca a încasat un cec în valoare de 363.000 de dolari, ceea ce o propulsează pe locul 4 în topul banilor câştigaţi din tenis în întreaga carieră. FANATIK îţi prezintă sumele obţinute de Simona Halep în fiecare sezon din circuitul WTA.

Simona Halep, locul 4 în clasamentul banilor câştigaţi din tenis în întreaga carieră

Înainte de Australian Open 2020, Simona Halep ocupa locul 5 în topul banilor câştigaţi din tenis în întreaga carieră. Mai exact, jucătoarea de 28 de ani încasase 35.123.271 de dolari, însă a depăşit-o pe Caroline Wozniacki, eliminată în turul 3 la primul turneu de Mare Şlem al anului. Daneza a primit 122.913 de dolari pentru parcursul la Antipozi.

După calificarea în sferturile de finală, Simona Halep a ajuns la câştiguri din tenis în valoare de 35.486.271 de dolari, în timp ce Caroline Wozniacki, care şi-a anunţat retragerea după Australian Open, a strâns 35.356.328 de dolari. Românca poate să mai adune la Antipozi, calificarea în semifinale fiind premiată cu 720.000 de dolari.

• 720.000 de dolari – calificarea în semifinalele Australian Open 2020
  • 1.400.000 de dolari – finalistă la Australian Open 2020
  • 2.800.000 de dolari – câştigătoarea Australian Open 2020

Se apropie de Maria Sharapova, ocupanta locului 3 în clasamentul banilor câştigaţi din tenis

Maria Sharapova ocupă locul 3 în topul banilor câştigaţi din tenis, cu 38.777.042 de dolari. Rusoaica, beneficiara unui wild-card, a fost eliminată de Donna Vekic în turul 1 şi a primit un cec în valoare de 61.433 de dolari pentru prestaţia de la Australian Open 2020.

Venus Williams este pe locul 2 în acest clasament, cu 41.797.971 de dolari câştigaţi din tenis în întreaga carieră. Jucătoarea de 39 de ani a avut aceeaşi soartă cu Maria Sharapova, fiind eliminată în turul 1 de Cori Gauff.

Primul loc este ocupat de Serena Williams, care se află la distanţă mare de adversarele ei. Americanca a câştigat 92.713.329 de dolari în carieră, iar la Australian Open 2020 a încasat un cec în valoare de 122.913 de dolari, după ce a fost eliminată de Wang Qiang în turul 3.

2018, cel mai bun an pentru Simona Halep la capitolul bani câştigaţi

Până în prezent, sezonul 2018 a fost cel mai bun al Simonei Halep la capitolul bani câştigaţi din tenis. În urmă cu doi ani, românca a încasat 7.409.564 de dolari din tenis, cea mai mare parte din sumă, 2.587.721 de dolari venind după ce a triumfat la Roland Garros. La finalul anului 2018, Simona Halep s-a clasat pe primul loc în topul banilor încasaţi.

Sezonul 2009 a fost primul în care Simona Halep a punctat în clasamentul banilor, când a câştigat 29.816 de dolari. În 2013, anul ascensiunii spre primele locuri în ierarhia WTA, românca a depăşit pentru prima oară bariera milionului de dolari, încasând 1.222.446 de dolari.