News

Atac sălbatic la Cogealac, în județul Constanța. Bărbat ucis cu bâtele. Video

Liniștea comunei Cogealac (Constanța) a fost tulburată din cauza unui scandal în care au fost implicați mai mulți comercianți. Cele două grupări rivale au folosit bâtele și o persoană a murit din cauza loviturilor.
21.06.2022 | 11:25
Atac salbatic la Cogealac in judetul Constanta Barbat ucis cu batele Video
Scandal soldat cu un mort și doi răniți la Cogealac, în județul Constanța. Foto: pxhere.com
ADVERTISEMENT

Potrivit jurnaliștilor de la focuspress.ro, scandalul a început luni, în jurul orei 18:00, după ce în localitate au sosit mai mulți indivizi din județul Tulcea.

Lovituri cauzatoare de moarte la Cogealac

Ei avuseseră un conflict la piață cu un comerciant din Cogealac și veniseră în comună pentru a-și face dreptate. Având în vedere că nu l-au găsit pe bărbatul căruia doreau să-i ceară socoteală, ei au început să se certe cu rudele respectivului.

ADVERTISEMENT

Conform martorilor, scandalagiii sosiți la Cogealac au început să agreseze alte persoane. Ulterior, în sprijinul celor loviți au intervenit alte persoane. Scandalul a degenerat rapid și în urma schimbului de lovituri dure cu bâtele, un bărbat a murit.

Când a sosit prima ambulanță la fața locului, la ora 18:40, au fost găsite trei victim. Una dintre ele era în stop cardio-respirator și nu a mai răspuns manevrelor de resuscitare.

ADVERTISEMENT

Astfel, medicii au fost nevoiți să constate decesul. În același timp, celelalte două victime au fost transportate la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța. La finalul confictului sângeros, mai multe persoane au fost reținute.

ADVERTISEMENT

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanța au transmis că au fost emise trei mandate de reținere. Unul pentru omor și două pentru tentativă de omor și tulburarea liniștii și a ordinii publice.

Urmează imagini cu puternic impact emoțional

Sursa citată a notat că procurorul Zafer Sadâc a confirmat că bărbatul care a murit este din Tulcea. În același context, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanța au audiat toată noaptea persoanele implicate în scandalul din Cogealac.

ADVERTISEMENT

Altfel, amintim că în acest an, spre finalul lunii ianuarie, un alt atac sălbatic a fost înregistrat chiar în orașul Constanța. În prim-plan a fost un bărbat, care l-a lovit pe cel care își parcase mașina pe locul său.

După ce i-a dat un pumn puternic în figură, agresorul a încercat să calce victima cu mașina. ”La data de 26 ianuarie a.c., în jurul orei 22.00, polițiștii Secției 5 au fost sesizați cu privire la faptul că, într-o parcare din municipiul Constanța ar avea loc un conflict.

Deplasați la fața locului, polițiștii au constatat faptul că cele sesizate se confirmă, fiind identificat un bărbat, de 29 de ani, care, pe fondul unui conflict spontan, legat de locul de parcare, ar fi fost agresat fizic de către un alt bărbat, de 22 de ani. În cauză a fost întocmit un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe”, au declarat reprezentanții IPJ Constanța la acea vreme.