Atacanţii, zero barat la naţională! Cifre horror pentru România: nu avem om de gol

01.04.2021 | 20:43
Atacantii zero barat la nationala Cifre horror pentru Romania nu avem om de gol

România a încheiat ruşinos prima serie de meciuri din preliminariile CM 2022, după 2-3 cu Armenia, iar atacanţii nu au existat în cele trei partide. FANATIK a analizat cifrele oamenilor de gol de la naţională, iar rezultatul este unul horror.

După primele trei meciuri din preliminariile CM 2022, România a marcat 5 goluri, însă atacanţii chemaţi de Mirel Rădoi nu au reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor. Situaţia este şi mai gravă, dacă privim selecţionata de tineret, care tocmai a ajuns la finalul unei generaţii şi ar trebui să propună nume pentru naţionala mare.

Atacanţii naţionalei României nu au existat în preliminariile CM 2022

Mirel Rădoi s-a bazat pe doi atacanţi în primele meciuri ale României din preliminariile CM 2022. George Puşcaş, revenit în februarie după o accidentare lungă, şi Claudiu Keşeru, al doilea cel mai bun marcator din prima ligă a Bulgariei, trebuiau să fie oamenii de gol pentru tricolori.

După trei meciuri, cifrele sunt halucinante: cei doi atacanţi nu au marcat niciun gol şi au reuşit să şuteze, în total, de trei ori pe spaţiul porţii. Mai mult decât atât, George Puşcaş a ieşit în evidenţă mai mult prin faultul brutal din partida cu Armenia, care i-a adus şi eliminarea.

• 66 de minute cu Germania – 0 şuturi pe poartă, 30 atingeri, 1 minge pierdută
  • 16 minute cu Armenia – 0 şuturi pe poartă, 15 atingeri, 1 minge pierdută

Situaţie asemănătoare şi la naţionala U21 a României

România U21 a participat în această perioadă la EURO U21 2021, iar Adrian Mutu a avut, la rândul lui, doar doi atacanţi în lot, Adrian Petre şi George Ganea. Dacă la naţionala mare, Puşcaş şi Keşeru au adunat împreună trei şuturi pe poartă în trei meciuri, atacanţii de la tineret au avut cifre şi mai slabe.

În trei meciuri, Adrian Petre şi George Ganea au adunat un singur şut pe poartă. Reuşita a venit în prelungirile meciului cu Ungaria, când atacantul celor de la UTA Arad a avut şansa să ducă scorul la 3-1.

Ce au făcut cei doi atacanţi la meciurile de la EURO U21 2021

Adrian Petre

• 10 minute cu Olanda – 0 şuturi pe poartă, 7 atingeri, 3 mingi pierdute

Cifre slabe pentru atacanţi şi în meciurile din Liga Naţiunilor

România a jucat şapte meciuri oficiale în toamnă, după ce partida cu Norvegia de la Bucureşti nu s-a mai disputat, iar Mirel Rădoi a avut mai multe variante de atacanţi la dispoziţie. Pe lângă Claudiu Keşeru şi George Puşcaş, la meciurile din Liga Naţiunilor şi în barajul cu Islanda au mai intrat pe teren Gabriel Iancu şi Denis Alibec.

Toţi cei patru atacanţi care au jucat în toamnă au strâns, împreună, zece şuturi pe poartă în şapte meciuri oficiale. Campion a fost George Puşcaş, cu cinci şuturi pe poartă în România – Irlanda de Nord 1-1, atacantul lui Reading reuşind să marcheze şi singurul gol al tricolorilor. De altfel, în toamnă, pe lângă Puşcaş, dintre atacanţi a mai marcat şi Denis Alibec, în victoria din Austria.

• Bogdan Mitrea, Răzvan Marin, George Puşcaş şi Ionuţ Nedelcearu (dublă) au fost marcatorii României în amicalul cu Belarus

Care este situaţia actuală a atacanţilor de naţională

Denis Alibec s-a accidentat în ianuarie, a fost operat şi va sta pe tuşă până la finalul actualului sezon. Naţionala nu se va putea baza pe el nici la amicalele cu Georgia şi Anglia din iunie.

Florin Andone nu a mai jucat din vara anului trecut, când a suferit o accidentare gravă şi a fost operat. Staff-ul medical de la Brighton a anunţat că ar putea să bifeze primele minute în luna aprilie.

Gabriel Iancu s-a transferat în această iarnă la Akhmat Groznîi, unde a bifat 73 de minute în 3 meciuri din prima ligă a Rusiei.

Soluţii nu sunt nici în Liga 1: mijlocaşii ofensivi fac legea în topul golgeterilor

Florin Tănase este golgeterul momentului în Liga 1, cu 18 goluri marcate, însă fotbalistul celor de la FCSB este mijlocaş ofensiv, iar la naţională a jucat în spatele vârfului. Următorul jucător român din topul celor mai buni marcatori din campionat este Ciprian Deac, cu 10 goluri, care este tot mijlocaş ofensiv.

Locul 10 în clasamentul golgeterilor este ocupat de un atacant de meserie, român, dar care se apropie de retragerea din activitate. Andrei Cristea, la 36 de ani, are 7 goluri marcate în actualul sezon din Liga 1.