Atletico Madrid a călcat-o în picioare pe Real Madrid cu 7-3! Cum îşi explică Zidane umilinţa istorică din cel mai nebun amical al verii! Video

Razvan Nicolae    Ionut Neamţu
în Fotbal international
27/07/2019, 08:22
Atletico Madrid a călcat-o în picioare pe Real Madrid cu 7-3

Atletico Madrid a călcat-o în picioare pe Real Madrid, scor 7-3, într-un meci amical jucat în International Champions Cup. Formaţia lui Diego Simeone şi-a umilit rivala, iar la un moment dat conducea cu 7-1, chiar dacă “galacticii” au aliniat o echipă apropiată cu formula de start gândită de Zinedine Zidane pentru noul sezon.

Atletico Madrid nu a avut milă în amicalul cu Real Madrid. Costa, patru goluri şi eliminare

După primele 45 de minute ale amicalului jucat pe “MetLife Stadium” din SUA, Atletico Madrid o conducea pe Real Madrid cu 5-0. Diego Costa reuşise o dublă, în prima repriză, în minutele 1, 28 şi 45. Joao Felix, cel mai scump transfer al verii, a înscris în minutul 8, fiind urmat, peste 11 minute, de Angel Correa.

După pauză, Zinedine Zidane a făcut trei schimbări, dar Diego Costa a dus scorul la 6-0 cu golul din minutul 51. Nacho a redus din diferenţă în minutul 59, însă nebunia s-a dezlănţuit la mijlocul celei de-a doua reprize. După un fault mai dur al “galacticilor”, Diego Costa şi Dani Carvajal s-au îmbrâncit, moment în care jucătorii celor două echipe au fost la un pas să se ia la bătaie. Cei doi fotbalişti au fost eliminaţi, iar Vitolo a dus scorul la 7-1 în minutul 70. Pe finalul meciului, Karim Benzema şi Javier Sanchez au redus proporţiile dezastrului.

Ce a spus Zinedine Zidane după umilinţa în faţa lui Atletico Madrid

La finalul meciului din International Champions Cup, Zinedine Zidane a încercat să explice de ce Real Madrid a fost umilită de Atletico Madrid. Scuza antrenorului francez a fost că rivalii nu au considerat partida drept una amicală şi a dat vina pe faptul că jucătorii lui Diego Simeone au marcat repede.

“Am intrat foarte prost în meci. După opt minute era deja 0-2. Prima repriză a fost dificilă şi nu am fost deloc în joc. Ne-a lipsit totul. Jucătorii mei sunt decepţionaţi. Aşa ceva nu trebuie să se întâmple, să primim şapte goluri, dar fotbaliştii mei ştiu asta. Mă doare această înfrângere, dar nu sunt foarte preocupat. Azi, pentru noi a fost un meci amical, pentru Atletico Madrid nu a fost. Trebuie să fim pregătiţi pentru momentul când va începe sezonul în Spania”, a spus Zinedine ZIdane la finalul meciului.