Au profitat de șansă! Patru dinamovişti i-au arătat lui Dusan Uhrin că merită mai multe minute + mişcările de strateg ale cehului

05.12.2019 | 12:30
Au profitat de sansa Patru dinamovisti iau aratat lui Dusan Uhrin ca merita mai multe minute  miscarile de strateg ale cehului

Dinamo era obligată să învingă miercuri seară pe Chindia Târgoviște, într-un meci în care Dusan Uhrin a fost nevoit să schimbe echipa de start după ce Denis Ciobotariu, un jucător U21, a fost suspendat din cauza cumulului de cartonașe galbene. “Câinii” s-au impus, scor 4-1, şi au mai făcut încă un pas spre play-off-ul din Casa Pariurilor Liga 1.

Ricardo Grigore, primul care a profitat de şansa primită

Fundaşul a fost înlocuit de Gabriel Moura, care a făcut un meci extrem de bun aseară, dovedind că antrenorul se poate baza în continuare pe el. Dar cum portughezul nu era eligibil pentru regula U21, i s-a făcut loc în echipă lui Ricardo Grigore, care a jucat mijlocaș central în locul lui Filip Mrzljak și a stat foarte bine pe faza ofensivă, marcând golul de 2-1 care i-a relaxat pe ”câini” aseară.

”Ricci” a profitat de șansa oferită cu greu de Dusan Uhrin și  pe care o aștepta de multă vreme. Fundașul central al ”câinilor” spunea în urmă cu câteva săptămâni că nu vede viața fără Dinamo în acest moment și că va face totul atunci când va primi o șansă să demonstreze că merită să rămână în Ștefan cel Mare. Și a făcut-o cu vârf și îndesat, făcând per total un meci foarte bun!

Ricardo Grigore oricum nu era pe lista de plecări, dar nu mai jucase în campionat din etapa a 7-a, Dinamo-Hermannstadt, 3-0, când evoluase doar 5 minute! El a mai fost între timp doar rezervă inutilizabilă în Liga 1. În schimb, el mai marcase un gol în ultima partidă de Cupă, cu Foresta Suceava, partidă în care a fost integralist.

Andreas Mihaiu, pasă de gol la scurt timp după ce a intrat pe teren

Un alt fotbalist care a primit o șansă aseară de a demonstra ce poate pe teren a fost Andreas Mihaiu. Dacă în mandatul lui Eugen Neagoe el se bătea pentru postul de titular ca aripă stânga la Dinamo cu Robert Moldoveanu, fotbalistul de 21 de ani a ieșit complet din echipă după meciul tur cu Chindia Târgoviște de la Ploiești, terminat 3-2 pentru dâmbovițeni.

Acela a fost primul meci pe bancă a lui Dusan Uhrin și Andreas Mihaiu a fost titular, fără mari realizări. Antrenorul ceh l-a înlocuit atunci pe Mihaiu cu Dan Nistor și de atunci nu mai primise nicio șansă să joace la Dinamo.

Fotbalistul a mai intrat în lotul de 18 cu Hermannstadt și de atunci a dispărut complet! Până aseară. Când Dusan Uhrin l-a băgat pe teren în minutul 88 și a creat două ocazii de a marca și a pasat decisiv la ultimul gol al partidei înscris în ultimul minut de Mattia Montini.

Montini şi-a făcut simţită prezenţa rapid: gol în trei minute

Cazul italianului însă este mai complicat. El mai are contract doar până în vară cu Dinamo și în cazul unei oferte concrete probabil că va pleca în iarnă dacă nu primește șanse de a juca. Italianul a fost introdus în minutul 90 și a marcat imediat al patrulea său gol din acest sezon la Dinamo în 14 apariții în actualul campionat.

Mattia Montini a fost căpitanul echipei din Ștefan cel Mare până să vină Dusan Uhrin la echipă. I s-a oferit banderola deoarece era cel mai bine cotat fotbalist după Nistor, care era accidentat. Italianul a marcat în sezonul trecut 13 goluri pentru formația din Ștefan cel Mare și cu siguranță nu este o situație facilă pentru el să devină rezervă.

“Cu siguranță lui Mattia Montini nu îi este ușor. Dar el a fost accidentat și ulterior n-a avut prea mult noroc pe teren, iar acum Slavko Perovic este într-o perioadă foarte bună”, a declarat aseară Dusan Uhrin.