Australian Open 2022. Emma Răducanu – Danka Kovinic 4-6, 6-4, 3-6. Britanica ratează o posibilă întâlnire cu Simona Halep în turul 3. Video

Meciul dintre jucătoarea britanică de tenis Emma Răducanu (18 WTA, cs 17) și Danka Kovinic (Muntenegru, 98 WTA), din turul 2, se joacă pe Margaret Court Arena și poate fi urmărit în format live-text pe site-ul FANATIK.
20.01.2022 | 14:00
Australian Open 2022 Emma Raducanu  Danka Kovinic 46 64 36 Britanica rateaza o posibila intalnire cu Simona Halep in turul 3 Video
20-01-2022
11:16

Patru favorite de pe jumătatea de tablou a Simonei Halep au fost eliminate în turul 2

În urma victoriei Dankăi Kovinic în fața Emmei Răducanu, culoarul Simonei Halep la Australian Open 2022 devine și mai ușor pe jumătatea inferioară a tabloului.

În turul 2, nu mai puțin de patru capi de serie au părăsit competiția. Emma Răducanu (favorită 17), Garbine Muguruza (Spania, favorită 3) și Anett Kontaveit (Estonia, favorită 6) au fost învinse, iar Elena Rybakina (Kazahstan, favorită 12) a abandonat.

FINAL: Emma Răducanu – Danka Kovinic 4-6, 6-4, 3-6

Mulțumesc, ați fost uimitori pe tot parcursul meciului. Sunt pentru prima dată în turul 3 la un turneu de Mare Șlem.

Scopul meu era să trec de primul tur. M-am pregătit pentru partida cu Emma Răducanu în mod obișnuit, ca pentru orice alt meci, chiar dacă ea are rezultate buine la turnee de Mare Șlem.

Pentru mine este o experiență foarte frumoasă. Sunt bucuroasă că am jucat la un nivel ridicat.

Am avut energia la un nivel mai scăzut la finalul setului 3. Am încercat să mă concentrez pe mine, chiar dacă aveam emoții. Am vrut să-mi păstrez energia și să trec mai departe”, a declarat Danka Kovinic la finalul partidei.

Danka Kovici pune capăt partidei la a doua minge de meci.

3-5: Emma Răducanu își face serviciul, dar Danka Kovinic servește pentru calificare

2-5: game alb pentru Danka Kovinic, care este la un singur game de câștigarea meciului.

2-4: Danka Kovinic realizează un nou break.

2-3: Britanica revine în meci după un break alb.

1-3: Emma Răducanu își pierde serviciul, după mai multe mingi greșite cu reverul; Kovinic servește pentru a se distanța.

1-2: Jucătoarea din Muntenegru rămâne în avantaj după ce a salvat trei mingi de break.

1-1: Emma își face serviciul, dar Kovinic o joacă mai mult pe rever.

0-1: Danka Kovinic își face serviciul în debutul setului 3, după ce salvează o minge de break.

Emma Răducanu primește, din nou, îngrijiri medicale la mâna dreaptă.

6-4: Emma Răducanu duce meciul în set decisiv, după ce a salvat două mingi de break.

5-4: Britanica realizează break-ul și servește pentru a duce meciul în set decisiv.

4-4: Emma Răducanu își pierde serviciul, iar Danka Kovinic servește pentru a trece în avantaj.

4-3: Danka Kovinic își face serviciul.

4-2: Britanica păstrează avansul de două game-uri, după ce a fost pusă sub presiune de adversară.

3-2: Emma Răducanu are probleme din ce în ce mai mari la mâna dreaptă, lovind cu forhandul, în cele mai multe cazuri, doar liftat.

3-1: Emma Răducanu păstrează avansul de două game-uri.

2-1: Danka Kovinic își face serviciul, jucând-o pe Emma Răducanu mai mult pe forhand.

2-0: Emma Răducanu își face serviciul, după ce a fost condusă cu 15-30.

1-0: Emma Răducanu deschide setul al doilea cu un break, în special datorită reverului; forhand-ul continuă să îi creeze probleme.

4-6: Danka Kovinic realizează break-ul și câștigă primul set; Emma Răducanu continuă să simtă dureri la palma dreaptă.

4-5: Emma Răducanu realizează un break la a doua ocazie ivită și va servi pentru a rămâne în set.

3-5: Britanica își pierde, din nou, serviciul, iar adversara servește pentru a câștiga setul.

3-4: Danka Kovinic își face serviciul și trece în avantaj pentru prima dată.

3-3: Kovinic realizează un nou break, dar Emma resimte dureri la mâna dreaptă.

Emma Răducanu cere intervenția medicului pentru o problemă medicală la palma dreaptă.

mana Emma Raducanu
Sursa foto: The Tennis Podcast twitter

3-2: Danka Kovinic leagă două game-uri și se apropie de Emma Răducanu, care urmează la serviciu.

3-1: Un prim game dificil pe propriul serviciu pentru Emma Răducanu.

3-0: Emma convertește în punct a doua minge de break și se distanțează.

2-0: Britanica își face serviciul fără prea mari probleme.

1-0: Emma Răducanu realizează primul break al meciului.

Meciul dintre jucătoarea britanică de tenis Emma Răducanu (18 WTA, cs 17) și Danka Kovinic (Muntenegru, 98 WTA), din turul 2, se joacă pe Margaret Court Arena de la ora aproximativă 10:20 a României și poate fi urmărit în format live-text pe site-ul FANATIK.

În turul 1, Emma Răducanu a trecut de americanca Sloane Stephens cu 6-0, 2-6, 6-1. La rândul ei, Danka Kovinic a învins-o, tot în trei seturi, 6-3, 2-6, 6-4, pe Su Jeong Jang din Coreea de Sud.
este prima întâlnire directă dintre Emma Răducanu și sportivei din Muntenegru, iar învingătoarea o va întâlni în turul 3 pe Simona Halep, dacă trece de brazilianca Beatriz Haddad Maia. Meciul începe după ora 12:00 a României.