Autogolul anului vine din Cupa Ligii Franței! Starurile lui PSG s-au distrat cu adversarii. VIDEO

09.01.2020 | 08:51
Autogolul anului vine din Cupa Ligii Frantei Starurile lui PSG sau distrat cu adversarii VIDEO

Autogolul anului vine din Cupa Ligii Franței, acolo unde Paris Saint-Germain a învins cu scorul de 6-1 pe AS Saint Etienne în faza sferturilor de finală.

Autogolul anului vine din Cupa Ligii Franței

Campioana din Ligue 1 nu a avut nicio problemă în a trece în semifinale, impunându-se cu un sec 6-1 în fața celor de la AS Saint-Etienne. Starurile parizienilor au făcut spectacol pe Parc des Princes și au luat imediat avantaj prin reușitele lui Mauro Icardi și Neymar.

Însă, ce s-a întâmplat în ultimele minute ale primei reprize va râmâne în antologia fotbalului, deoarece oaspeții, rămași și în inferioritate numerică, și-au înscris autogolul anului în meciul din Cupa Ligii Franței.

Autogol de cascadorii râsului

Kylian Mbappe a primit o minge în partea stângă, i-a pasat cu călcâiul lui Angel Di Maria, iar acesta a centrat în careu. Un fundaș al oaspeților a încercat să respingă, dar a trimis mingea într-un coechipier, iar de aici balonul a ajuns în bară. Revenită în teren, mingea l-a lovit pe portarul Jessy Moulin și a intrat în poartă.

Un autogol de cascadorii râsului, dar care nu a impresionat starurile lui PSG. Gazdele și-au dominat adversarul și în partea secundă și a mai punctat de trei ori. De două ori Icardi și o dată Mbappe.

Lyon e și ea în semifinale

Paris Saint-Germain, care anul trecut a părăsit competiția în faza sferturilor de finală, pare mai hotărâtă ca niciodată să reușească tripla internă în acest sezon, campionat – Cupa Franței – Cupa Ligii Franței, Și asta deși principalul obiectiv rămâne Champions League.

În penultimul act al Cupei Ligii Franței a ajuns și Olympique Lyon. Cu portarul Ciprian Tătărușanu între buturi, echipa lui Rudi Garcia a învins Brest, scor 3-1, și este principala contracandidată a parizienilor pentru acest trofeu.

Tătărușanu, criticat de fani

Internaționalul român a fost criticat de fanii lyonezi pentru prestația avută în acest meci și pentru faptul că a fost foarte aproape să-și accidenteze grav un coechipier.

Celelalte două formații ajunse în semifinalele Cupei Ligii Franței sunt OSC Lille (2-0 cu Amiens) și Reims (4-2 la loviturile de departajare cu Strasbourg).