Dortmund s-a distrat cu OM, Napoli, fără şanse pe Emirates

UPDATE / Meciul de pe Emirates se anunţa drept unul extrem de spectaculos, şi chiar aşa au stat lucrurile în prima repriză. Arsenal a marcat repede, în minutul opt, cu un super-gol al lui Ozil,...
01.10.2013 | 18:33
Dortmund sa distrat cu OM Napoli fara sanse pe Emirates

UPDATE / Meciul de pe Emirates se anunţa drept unul extrem de spectaculos, şi chiar aşa au stat lucrurile în prima repriză. Arsenal a marcat repede, în minutul opt, cu un super-gol al lui Ozil, dublîndu-şi avantajul în minutul 15, cu golul lui Giroud. Pînă la final, scorul a rămas acelaşi. În cealaltă partidă, Dortmund s-a distrat cu Marseille, una dintre cele mai puternice echipe din Franţa la ora actuală. Finalistă de anul trecut a marcat de trei ori fără să primească gol, cu o dublă a lui Lewandowski şi o reuşită a lui Reus.

Cu partida care va avea loc de la ora 19:00 la Sankt Petersburg, între echipa locală Zenit şi Austria Viena, încep meciurile celei de-a doua etape din grupele Ligii Campionilor. În cele ce urmează vom încerca să vă oferim ultimele informaţii din taberele echipelor din grupele F, G şi H, meciul elveţienilor de la FC Basel contra lui Schalke 04 urmînd a fi tratat separat, fiind vorba de grupa Stelei.

GRUPA F

BORUSSIA DORTMUND – OLYMPIQUE MARSEILLE

ora 21:45 Signal-Iduna Park Stadion

Arbitru: David Fernandez Borbalan (Spania)

Suspendaţi şi accidentaţi

BORUSSIA: Weidenffeler (s), Schmelzer, Gundogan, Kehl, Piszczek

MARSEILLE: Gignac, Morel, B. Cheyrou (probleme personale)

Echipe probabile

BORUSSIA (4-2-3-1) Langerak – Groskreutz, Subotici, Hummels, Schieber – Şahin, Bender – Blaszczykowski, Mihtarian, Reus – Lewandowski. Antrenor: Jurgen Klopp (suspendat un meci) pe bancă va sta secundul Zeljko Buvaci

MARSEILLE (4-2-3-1) Mandanda – Fanni, N’Kolou, Lucas Mendes, Mendy – Romao, Imbula – Payet, Valbuena, A. Ayew – J. Ayew. Antrenor: Elie Baup

Acum doi ani Marseille a învins în două rînduri pe Borussia în grupele Ligii, 3-0 acasă şi 3-2 la Dortmund, cu Didier Deschamps antrenor

Borussia are 298 de goluri înscrise în cupele europene şi de 31 de meciuri a înscris mereu măcar un gol acasă

ARSENAL – NAPOLI

ora 21:45 Emirates Stadium

Arbitru: Milorad Mazici (Serbia)

ARSENAL: Cazorla, Walcott, Diaby, Chamberlain, Podolski

NAPOLI: Maggio, incerţi Higuain (30 la sută şanse să joace) şi Albiol (20 la sută)

ARSENAL (4-2-3-1) Szczesny – Sagna, Mertesacker, Koscielny – Arteta, Flamini – Wilshere, Ramsey, Ozil – Giroud. Antrenor: Arsene Wenger

NAPOLI (4-2-3-1) Reina – Zuniga, Britos, Albiol (P. Cannavaro), Armero – Dzemaili, Behrami -Callejon, Insigne, Hamsik – Higuain (Pandev). Antrenor: Rafa Benitez

Este a 16-a prezenţă consecutivă în Ligă pentru Arsenal, depăşită doar de Manchester United (18) şi Real Madrid (17)

De la eşecul cu 3-1 acasă în faţa lui Aston Villa, în prima etapă din Premier League, Arsenal a cîştigat toate meciurile, nouă la număr