Premier League este campionatul în care se învârt cei mai mulţi bani, iar patronii echipelor din prima ligă a Angliei au averi colosale. Pe primul loc se află Mansour bin Zayed Al Nahyan, şeciul care deţine clubul Manchester City, cu o avere estimată la 23,3 miliarde de lire sterline. FANATIK îţi prezintă câţi bani au oamenii care deţin cele 20 de formaţii din Premier League.
Mansour bin Zayed Al Nahyan este patronul lui Manchester City din 2008, iar şeicul din Emiratele Arabe Unite mai deţine alte şapte cluburi în întreaga lume. Chiar dacă a cumpărat campioana Angliei, omul de afaceri de 49 de ani l-a delegat pe Khaldoon Al Mubarak să conducă clubul care ocupă locul 2 în prima ligă din Anglia.
În afară de implicarea în fotbal, şeicul lui Manchester City a mai investit în Virgin Galactic, care se ocupă de zborurile spaţiale, şi în Sky News Arabia. Mansour bin Zayed Al Nahyan deţine un iacht de lux, cu un preţ de catalog de 400.000.000 de euro.
Roman Abramovic a dat startul miliardarilor care au venit să investească în Premier League. Omul de afaceri rus are o avere estimată la 9,6 miliarde de lire sterline şi a cumpărat clubul Chelsea în iunie 2003. Londonezii au devenit o formaţie de top la scurt timp după ce oligarhul a început să investească, echipa reuşind să câştige Liga Campionilor în 2012.
Liverpool şi-a schimbat patronatul în 2010, când clubul a fost achiziţionat de consorţiul Fenway Sports Group deţinut de John Henry. Omul de afaceri american are o avere estimată la 2,1 miliarde de lire sterline şi ocupă abia locul 12 în clasamentul bogaţilor din Premier League.
Pe lângă Liverpool, Fenway Sports Group mai deţine clubul Boston Red Sox (MLB), dar şi stadionul “Anfield Road”, pe care l-a achiziţionat în momentul în care a cumpărat formaţia engleză. Din 2013, John Henry este patronul ziarului Boston Globe, după ce a plătit 70.000.000 de dolari în schimbul acţiunilor deţinute de The New York Times Company.
Din mai 2005, Manchester United este deţinută de familia Glazer, după ce Malcolm Glazer a achiziţionat 57% din acţiunile clubului. După decesul omului de afaceri american, survenit în 2014, formaţia de pa “Old Trafford” este controlată Avram şi Joel Glazer, iar familia acestora are o avere estimată la 3,6 miliarde de lire sterline.
La scurt timp după ce a achiziţionat-o pe Manchester United, Malcolm Glazer a fost intens contestat de fanii echipei. Suporterii au fost nemulţumiţi de faptul că omul de afaceri, dar şi fiii acestuia nu se implică activ în viaţa clubului. La finalul anului 2019, presa din Anglia a anunţat că “diavolii” şi-ar putea schimba patronii, însă negocierile cu arabii au stagnat.
Nou-promovată în Premier League, Norwich City este la distanţă uriaşă de marile cluburi din Premier League. Formaţia de pe “Carrow Road” este deţinută, din 1997, de soţii Delia Smith şi Michael Wynn-Jones, care au o avere estimată la 23.000.000 de lire sterline.
Delia Smith este o figură foarte cunoscută în Marea Britanie. La mijlocul anilor ’70 a intrat în atenţia englezilor cu ajutorul emisiunilor culinare de la BBC. În plus, Delia a scris zeci de cărţi de bucate, iar volumul “Delia Smith’s The Winter Collection”, apărut în 1995, s-a vândut în peste 2.000.000 de exemplare.