Băluță, gol superb pentru Slavia Praga în Cupă cu o săptămână înaintea meciului cu Chelsea din sferturile Europa League. Video

Alin Miu
în Fotbal international
02/04/2019, 22:58
Băluță, gol superb pentru Slavia Praga în Cupă

Alexandru Băluță a început ca titular partida Slavia Praga – Karvina, contând pentru sferturile de finală din Cupa Cehiei. Românul a înscris un gol superb în minutul 45, ducând scorul la 2-0 pentru echipa sa.  Slavia a câștigat cu 5-0 meciul.

„Gol Alexandru Băluță! Ce șut din afara careului pentru român!” – au scris cei de la Slavia Praga pe Twitter. Slavia este echipa care domină autoritar fotbalul din Cehia în acest sezon. Pe lângă prezența în fazele superioare din Cupa Cehiei și primul loc în campionat, cu un avans de șapte puncte față de Viktoria Plzen și de 15 puncte față de marea rivală Sparta, echipa lui Băuță scrie istorie în Europa League.

Vrei să citești acasă, în siguranță, TAIFASURI, revista ta preferată? Abonează te ACUM doar la oficiile Poștei Române! Surprize + CD urile preferate doar pentru ABONAŢII TAIFASURI

Slavia a reușit un rezultat de senzație în optimile de finală din această competiție, eliminând Sevilla după un retur dramatic. După 2-2 în Spania și 2-2 în timpul regulamentar la returul din Cehia, s-a intrat în prelungiri. Sevilla a început mai bine și a marcat golul de 3-2, ce părea că-i va aduce calificarea. Totuși, Slavia a revenit fantastic, marcând de două ori și obținând biletele pentru faza sferturilor de finală, acolo unde va da peste Chelsea, principala favorită la trofeu conform caselor de pariuri.

Slavia Praga domina fotbalul din Cehia in acest sezon

„Sunt sigur că voi juca împotriva lui Chelsea, chiar dacă nu am făcut-o cu Sevilla. Am început să prind tot mai multe minute în ultima vreme. Cei de la Slavia nu mai au ce să-mi reproșeze. E adevărat că am avut probleme de adaptare, să mă adaptez la cerințele lor. Erau nemulțumiți de cum reacționam după ce pierdeam mingea. Mi-au arătat câteva luni bune pe video fiecare greșeală pe care o făceam când mingea era în posesia adversarului. Asta a fost principala lor nemulțumire, jocul fără minge, pentru că în momentul când am mingea știu ce trebuie să fac” – spunea Băluță în urmă cu trei săptămâni la Digi24.