Ionut Neamţu    Traian Terzian
in Champions League
07/08/2018, 23:58
Băluță și Răzvan Marin s-au salvat în ultimul minut în Champions League! Slavia și Standard au egalat din penalty. Video GALERIE FOTO
Alexandru Băluță și Răzvan Marin s-au salvat în ultimul minut în prima manșă a turului trei preliminar al Champions League

Internaționalii români Alexandru Băluță și Răzvan Marin s-au salvat în ultimul minut în prima manșă a turului trei preliminar al Champions League. Echipele Slavia Praga și Standard Liege au egalat la ultima fază, formațiile celor doi români marcând din lovituri de pedeapsă.

Prima a intrat în scenă echipa croată Dinamo Zagreb, unde este legitimat și Alexandru Mățel. Fără fundașul român, campioana Croației s-a impus cu 2-0 în meciul din deplasare cu formația FK Astana din Kazahstan și și-a asigurat practic calificarea în playoff-ul Champions League. Golurile croaților au fost marcate de Mario Budimir și Daniel Olmo.

Le primeşti GRATIS cu revista TAIFASURI! Faimoasele GHEARE DE BUCĂTĂRIE au ajuns și în România! Americanii nu pot trăi fără ele! Detalii AICI

Băluță și Răzvan Marin s-au salvat în minutul 95 în Champions League

Echipele lui Răzvan Marin și Alexandru Băluță, Standard Liege și Slavia Praga, s-au salvat în minutul 95 în partidele din prima manșă a turului trei preliminar al Championa League. Vicecampioana Belgiei s-a văzut condusă cu 2-0 la pauza meciului cu olandezii de la Ajax Amsterdam, dar a revenit miraculos în partea secundă. După ce Mehdi Carcela Gonzalez a redus din diferență, Standard a restabilit egalitatea la ultima fază de joc, Renaud Emond transformând un penalty.

Fostul jucător al Universității Craiova, Alexandru Băluță, a început pe banca de rezerve meciul pe care Slavia Sofia l-a susținut pe teren propriu împotriva uccrainenilor de la Dinamo Kiev. Fotbalistul român a fost introdus pe teren în minutul 80 când partida se îndrepta spre un 0-0, dar la doar două minute oaspeții au deschis scorul. Cehii nu au renunțat la luptă în în minutul 95 au reușit să egaleze după penalty-ul transformat de Josef Husbauer.

Echipa suedeză Malmo FF, care în turul doi preliminar al Champions League a eliminat campioana Ligii 1 Betano, CFR Cluj, a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, cu formația ungară MOL Vidă, fosta Videoton.

PAOK Salonic țintește calificarea în grupe

Miercuri va evolua în prima manșă și PAOK Salonic, echipă antrenată de românul Răzvan Lucescu. Formația din Grecia va juca, acasă, de la ora 20:00, împotriva grupării ruse Spartak Moscova. Toate partidele retur se vor disputa la 14 august.

PAOK Salonic țintește calificarea în grupele Champions League, după ce în sezonul trecut a ratat titlul în Grecia în urma unor incidente care au dus la depunctarea clubului. După 2-1 pe teren propriu în turul 2 preliminar, grecii lui Răzvan Lucescu au făcut spectacol în deplasarea de la Basel. Au marcat trei goluri și s-au calificat en fanfare în turul următor al Champions League. De altfel, elvețienii au fost mai degrabă sparring partneri pentru echipa românului.

Fernando Varela a reuşit să deschidă scorul în returul FC Basel – PAOK, din turul doi al Champions League. Fostul fundaş al FCSB-ului a înscris în minutul 7, după o centrare din corner. Pelkas a trimis în careu, mingea a fost deviată la colţul lung, de unde Varela a înscris cu piciorul drept. Prijovic a dublat avantajul grecilor în minutul 52 pentru ca scorul final să fie stabilit de Kaddouri în minutul 60. Spartak Moscova este adversarul pe care îl vor întâlni grecii în faza următoare a competiției.

La meciul tur, în tribunele arenei din Salonic a fost și Mircea Lucescu, tatăl lui Răzvan, dar și patronul echipei, Ivan Savvidis, cel care în sezonul trecut a intrat pe teren cu un pistol, în semn de protest față de deciziile arbitrilor. De altfel, cel poreclit patronul pistolar a donat toate încasările de la meciul dintre PAOK și Basel sinistraților din Grecia, țară care este afectată din nou de incendii de vegetație.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!