Caz revoltător la Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia, aici unde un bărbat suspect de AVC a fost declarat mort la scurt timp după ce a ajuns în unitatea medicală. Familia acuză personalul medical că l-a ignorat timp de câteva ore.
Tragedia a avut loc în weekend, după ce bătrânul de 73 de ani a fost transferat la spitalul din Alba Iulia de la Câmpeni. Pacientul era suspect de accident vascular cerebral, însă în momentul în care a ajuns la unitatea medicală era conștient, potrivit familiei.
Nepoata bărbatului a făcut oferit detalii despre acest caz într-o postare pe Facebook. Tânăra spune că bărbatul a coborât din ambulanță singur, fără ajutor, ba chiar i-ar fi spus că se simte bine.
Deși familia credea că va fi preluat imediat pentru investigații, bărbatul ar fi fost ținut timp de trei ore pe patul de spital, fără să primească ajutorul necesar. Ulterior, starea lui s-a agravat. Când rudele au încercat să intre în salon, medicii nu i-ar fi lăsat și le-ar fi spus că este paralizat complet, deși cu trei ore înainte vorbea și se mișca.
În cele din urmă, pacientul a fost dus pe secție de Neurologie. Câteva ore mai târziu, în jurul orei 08:00, familia a fost anunțată că bătrânul a murit. Nepoata pacientului susține că tragedia s-a petrecut din cauza „neglijenței, nepăsării și incompetenței”.
„Aceasta este realitatea sistemului medical în care trăim. Nu vreau să mai ajung vreodată într-un spital din România. L-ați omorât cu mâinile voastre! Pentru cei care cred că exagerez sau că nu este adevărat, am filmat totul! Și apoi cum a fost lăsat complet ignorat pe un pat de spital timp de ore întregi, fără ca nimeni să îl bage în seamă!”, a transmis aceasta.
În urma mediatizării acestui caz, Direcția de Sănătate Publică (DSP) Alba a efectuat verificări la Spitalul din Alba Iulia, fiind analizate inclusiv imaginile surprinse de camerele de supraveghere. Potrivit reprezentanților DSP, nu au fost constatate abateri sau neconformități. Protocoalele ar fi fost respectate.
„Conform Fişei medicale de transfer interclinic al pacientului, ultima evaluare înaintea transferului a fost efectuată în 01.02.2025, ora 20.05. Transferul a fost efectuat cu ambulanţă de tip B. Pacientul a ajuns la UPU – SJU Alba Iulia în data de 01.02.2025, ora 22.35, iar la ora 22.37 a fost efectuat primul consult medical de către medicul de gardă. Conform fişei UPU, pacientul a primit cod «critic». S-au instituit măsuri conform protocolului – abord venos, monitorizare funcţii vitale, prelevări probe biologice şi investigaţii paraclinice imagistice (examen CT).
Conform buletinului de analize medicale, probele biologice ale pacientului au fost prelevate în 01.02.2025, ora 22.47. După obţinerea rezultatelor de laborator şi a rezultatului examenului CT, în 02.02.2025, ora 00.10 s-a efectuat consult de specialitate de către medicul de gardă de pe Secţia Neurologie. Urmare a consultului a fost decisă internarea pacientului pe Secţia Neurologie, în 02.02.2025, ora 00.25. La ora 00.26, conform Foii de Observaţie Clinică Generală nr. 1231 pacientul a fost internat pe secţia Neurologie a SJU Alba Iulia unde i s-a administrat tratament specific. La ora 07.40 a fost declarat decesul”, a transmis DSP.