Video. Dembele a spart gheaţa! Primul gol pentru Barcelona

Tibi Demeter
in Stiri sportive
14/03/2018, 23:18

Fotbalistul francez a marcat pentru 2-0 în partida retur cu Chelsea, din optimile de finală ale Ligii Campionilor, fiind la prima reuşită în tricoul echipei de pe Camp Nou. Dembele a majorat avantajul în minutul 20 al partidei, cu un şut excelent din interiorul careului, după o pasă venită de la Leo Messi.

Starul argentinian al Barcelonei a ieşit din nou la rampă în duelul cu Chelsea, fiind marcatorul primului gol, dar şi pasator decisiv la golul lui Dembele. Messi a reuşit să înscrie pentru a doua oară în repriza secundă şi a tranşat definitiv soarta calificării.

Ousmane Dembele, 14 meciuri pentru un gol

Francezul de doar 20 de ani a avut nevoie de 14 partide şi 590 de minute pentru a marca primul său gol în tricoul Barcelonei. Atacantul a fost adus în vara lui 2017 de la Borussia Dortmund în schimbul a 105 milioane de euro.