Barcelona – THW Kiel 28-33 în finala Ligii Campionilor la handbal masculin. Kiel câștigă trofeul pentru a patra oară în istorie!

29.12.2020 | 23:06
Barcelona  THW Kiel 2833 in finala Ligii Campionilor la handbal masculin Kiel castiga trofeul pentru a patra oara in istorie

THW Kiel este noua regină a Europei la nivel de club în handbalul masculin. Echipa germană a învins Barcelona în finala Ligii Campionilor cu scorul de 33-28 și a câștigat pentru a patra oară în istorie trofeul.

În semifinale, catalanii s-au impus destul de convingător în faţa lui PSG, cu scorul de 37-32, reuşind să facă o primă repriză excelentă, adjudecată cu 18-14. A doua parte a fost mult mai echilibrată, dar şi aceasta a revenit tot jucătorilor blaugrana cu 19-18, în final rezultând acel ecart de cinci lungimi în faţa adversarului.

În schimb, Kiel şi Veszprem au oferit în a doua semifinală o partidă absolut dramatică, electrizantă, pe care germanii au reuşit să o câştige în prelungiri, cu scorul de 36-35. Kiel a făcut o primă repriză absolut perfectă şi conducea cu 18-13, părând a fi clar echipa care dirija ostilităţile în teren. Însă ungurii au avut o revenire incredibilă după pauză, au câştigat a doua parte cu 16-11 şi s-a intrat în prelungiri, adjudecate la mare luptă de germani cu 7-6.

Barcelona – THW Kiel 28-33 – VEZI VIDEO

UPDATE 29 decembrie, ora 23:08 / THW Kiel se impune cu scorul de 33-28 în fața Barcelonei și câștigă pentru a patra oară Liga Campionilor la handbal masculin.

UPDATE 29 decembrie, ora 23:03 / Cu două minute înainte de final, Kiel are un avans de 5 goluri: 32-27.

UPDATE 29 decembrie, ora 23:00 / Barcelona irosește o aruncare de la 7 metri și ratează ocazia să se apropie la două goluri, când mai sunt 4 minute de joc: 29-26 pentru Kiel.

UPDATE 29 decembrie, ora 22:55 / Cu 6 minute înainte de final, Kiel are un avans de 4 goluri: 28-24.

UPDATE 29 decembrie, ora 22:43 / THW Kiel se duce la 5 goluri avans în minutul 43: 25-20.

UPDATE 29 decembrie, ora 22:30 / THW Kiel continuă să controleze meciul și are un avans de 4 goluri în minutul 36: 21-17.

UPDATE 29 decembrie, ora 22:12 / S-a terminat prima repriză, cu Kiel având un avans de 3 goluri pe tabelă: 19-16.

UPDATE 29 decembrie, ora 22:02 / Barcelona revine pe tabelă și în minutul 25 Kiel mai are doar un gol avans: 15-14

UPDATE 29 decembrie, ora 21:54 / În minutul 19 consemnăm prima diferență de 4 goluri pe tabelă, în favoarea lui Kiel: 13-9.

UPDATE 29 decembrie, ora 21:43 / După un început echilibrat de meci, în minutul 10 Kiel se desprinde pentru prima dată la două goluri diferență: 6-4

UPDATE 29 decembrie, ora 21:30 / A început meciul Barcelona – THW Kiel, finala Ligii Campionilor la handbal masculin, ediția 2019/2020.

UPDATE 29 decembrie, ora 20:25 / PSG a terminat pe locul 3 Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal masculin, după ce a învins în finala mică formația ungară Veszprem cu scorul de 31-26.

Barcelona – Kiel Live Stream Digi Sport, Telekom Sport, Look Sport

Partida Barcelona – Kiel se joacă marţi, 29 decembrie, de la ora 21:30, în Lanxess Arena din Koln, acolo unde, de altfel s-a desfăşurat întregul Final Four al Ligii Campionilor la handbal masculin. Meciul va putea fi urmărit şi pe micile ecrane, pe canalele Digi Sport 2, Telekom Sport 2 şi Look Sport 1. De asemenea, puteţi intra pe site-ul FANATIK.RO, pentru a-l viziona în format LIVE VIDEO.

Cele patru echipe ajunse în Final Four nu s-au calificat după ce au susţinut meciurile din cadrul sferturilor de finală. Ca urmare a izbucnirii pandemiei de coronavirus, EHF a decis să califice din oficiu Barcelona, PSG, Kiel şi Veszprem, pe baza poziţiei lor în ierarhia cluburilor. PSG trebuia să joace o dublă manşă cu Dinamo, „dulăii” fiind singura echipă neînvinsă din sezonul anterior.

Barca joacă a 14-a finală de Liga Campionilor

Barcelona s-a mai întâlnit deja în 2020 de două ori cu Kiel în grupele Ligii Campionilor şi spaniolii au reuşit victorii lejere în ambele partide. Meciurile au avut loc în noiembrie, în decurs de o săptămână. La Barcelona a fost 29-25, iar în Germania, spaniolii s-au desprins şi mai clar, cu 32-26.

Barcelona joacă acum a 14-a finală de Liga Campiionilor din istorie. Are nouă succese în palmares. Kiel ajunge din nou în ultimul act după şase ani şi dacă ar da lovitura atunci ar bifa al patrulea succes în competiţia cea mai puternică intercluburi. Marea dezamăgire este PSG, de departe cel mai bogat club din lume şi în handbalul masculin, dar care iată că nu izbuteşte să urce în finală.

Cel mai bun jucător catalan a câştigat de două ori trofeul cu Kiel!

Spre deosebire de fotbal, sumele pe care le vor câştiga cele patru echipe calificate în Final Four sunt absolut modice. Câştigătoarea trofeului va primi 500.000 de euro, finalista va lua 250.000 de euro, locul 3 va fi recompensat cu 150.000 de euro, locul 4 va încasa doar 100.000 de euro. Finala mică, Veszprem – PSG, va avea loc de la ora 19:00 în aceeaşi locaţie.

Pentru bookmakeri, nu există decât Barcelona, care a primit o cotă extrem de mică pentru victorie, 1,25, faţă de 5,60. Echipa lui Xavier Pascual are un portar fantastic, Kevin Moller, care pur şi simplu i-a scos din minţi pe francezi în semifinale (14 parade) şi se bazează mult pe aportul islandezului Arun Palmarsson, 6 goluri cu PSG, care are deja câştigate două Ligi ale Campionilor, în 2010 şi 2012, tocmai cu adversara din finala de acum, Kiel!