Barcelona nu a mai încasat 8 goluri într-un meci de 74 de ani! Ce alte recorduri au mai fost doborâte

15.08.2020 | 01:22
Barcelona nu a mai incasat 8 goluri intrun meci de 74 de ani Ce alte recorduri au mai fost doborate

Sezon de coșmar pentru Barcelona, care nu a reușit să câștige nici măcar un singur trofeu în acest an, ratând pe rând Supercupa și Cupa Spaniei, titlul de campioană și Liga Campionilor. Ultima oară când catalanii au avut asemenea contraperformanță a fost în urmă cu 12 ani, în sezonul 2008-2009.

Formația antrenată de Quique Setien a fost dezmembrată de Bayern în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, înfrângerea cu 2-8 însemnând egalarea unui record negativ pe care echipa catalană nu-l mai înregistrase de 74 de ani.

Atât a trecut de când Barcelona nu mai încasase 8 goluri într-o singură partidă. Se întâmpla în 1946, într-un meci din Cupa Spaniei, pe care catalanii l-au pierdut în fața Sevillei cu 0-8.

Record negativ egalat după 74 de ani

Înfrângerea drastică suferită în fața lui Bayern cu 2-8 este cea de-a șasea din istoria de peste 4.400 de meciuri în care Barcelona primește 8 goluri. Ultimul eșec de acest gen s-a înregistrat în 1946, în Cupa Spaniei, „călăul” fiind atunci Sevilla, care le-a administrat catalanilor un 8-0.

Coșmarul Thomas Muller

Rămânând în sfera meciului Barcelona – Bayern 2-8, trebuie amintită și performanța germanului Thomas Muller, care a devenit coșmarul catalanilor. Prin cele două goluri marcate în prima repriză, Muller a ajuns la 6 reușite în 5 partide disputate contra catalanilor, depășindu-l astfel pe ucraineanul Andriy Shevchenko, care avea 5 goluri.

• 23 de goluri a marcat Thomas Muller în Liga Campionilor, fiind al treilea golgheter al competiției după Cristiano Ronaldo (67 de goluroi) și Leo Messi (47)

Cel mai mare scor înregistrat în sferturile de finală ale Ligii Campionlor a fost tot un 8-2, între Real Madrid și APOEL, dar acolo era vorba de o confruntarea tur-retur. Acum, Bayern a egalat recordul într-un singur meci.

Și tot Bayern Munchen este singura echipă care i-a marcat cel puțin 5 goluri Barcelonei într-un meci de Champions League.

Referitor la Bayern, interesant este faptul că în ultimele 5 meciuri în care a marcat 8 goluri, de 3 ori victima a fost Hamburg, în 2013, 2015 și 2017. Celelalte două sunt St. Pauli (2011) și Barcelona (2020).