11.11.2019 | 18:51
Barcelona salariu pe viata tuturor jucatorilor care au adus trofee europene Gica Popescu capitanul catalanilor in anii 90 pe aceasta lista
Barcelona, salariu pe viață tuturor jucătorilor care au adus trofee europene! Gică Popescu, căpitanul catalanilor în anii 90, pe această listă. Sursa foto: uefa.com

Respectul pentru fotbaliștii care au adus glorie de-a lungul anilor este unul uriaș în fotbalul din Vest. Acest lucru îl demonstrează clubul catalan FC Barcelona, cel care a decis să ofere un salariu pe viață tuturor fotbaliștilor care au contribuit la gloria clubului pe plan internațional. Decizia a fost luată ca urmare a unei promisiuni a fostului președinte al catalanilor, Joan Laporta, iar la originea ei stă nimeni altul decât Lionel Messi.

Fotbaliștii din trecutul, prezentul și viitorul Barcelonei au încă un motiv să-i fie recunoscători lui Lionel Messi. Datorită acestuia, toți jucătorii din istoria clubului catalan care și-au adus aportul la succesul echipei în cupele europene de-a lungul anilor, vor beneficia de un venit financiar pe toată durata vieții.

Peste 290 de jucători intră în această categorie a celor care vor fi recompensați. E vorba de toți cei care au adus glorie pentru trupa de pe Camp Nou și au câștigat: cinci Ligi ale Campionilor, patru trofee în Cupa Cupelor și trei trofee ”Cupa Fairplay”. Printre acești jucători se află și Gică Popescu. În 1997, ”Baciul”, din postura de căpitan, a condus gruparea catalană către o cupă importantă. Pe 14 Mai, Barcelona învingea PSG pe ”Feijenoord Stadion” din Rotterdam, scor 1-0, și câștiga Cupa Cupelor.

• Gică Popescu a jucat pentru Barcelona în perioada 1995-1997 și a câștigat 3 trofee: Cupa Spaniei, Supercupa Spaniei și Cupa Cupelor

Golul lui Messi din finala Champions League cu Manchester United din 2009, la baza deciziei lui Laporta

Juan Carlos Heredia, câștigător în 1979 al Cupei Cupelor alături de legendarul Johan Cruyff, a dezvăluit cum a ajuns Joan Laporta să promită acest salariu pe viață jucătorilor Barcelonei.

”Când Barcelona a câștigat finala Ligii Campionilor de la Roma împotriva Manchester United, cu un gol marcat de Lionel Messi, președintele clubului de atunci, Joan Laporta, a declarat că toți cei care au fost campioni europeni cu Barcelona vor primi un salariu pe viață. Și acum și-a îndeplinit promisiunea ”, a explicat Heredia pentru The Tactical Room.

În finala UEFA Champions League din 2009, disputată la Roma, Barcelona a învins Manchester United cu scorul de 2-0. Samuel Eto’o a deschis scorul în minutul 10, iar Messi a dublat avantajul în minutul 70.