Basarab Panduru, atac frontal la Mihai Teja! „Nu el s-a gândit să facă schimbarea aia”

03.03.2019 | 10:03
Basarab Panduru atac frontal la Mihai Teja Nu el sa gandit sa faca schimbarea aia

Basarab Panduru a lansat un atac frontal la Mihai Teja! Antrenorul FCSB-ului a fost pus la zid și ironizat de fostul jucător al Stelei. Panduru crede că Teja nu este cel care face schimbările la echipă. „Altcineva controlează lucrul acesta”, a spus Panduru mirat de faptul că roș albaștrii au modificat destul de mult în jocul cu FC Voluntari. Întreaga discuție a plecat după ce Mihai Teja şi-a epuizat toate schimbările înainte de fluierul de start al reprizei secunde cu ilfovenii.

Basarab Panduru, atac frontal la Mihai Teja!

Prima modificare a făcut-o forțat antrenorul FCSB-ului. Pintilii s-a accidentat în minutul 41 și Stoian a intrat în locul lui. După pauză, Teja a revenit și a schimbat din nou. Florentin Matei și Mihai Roman au rămas pe bancă, în timp ce Gnohere și Moruțan au intrat în locul lor. Panduru merge acum pe ideea că schimbările nu sunt gândite de Mihai Teja, mai ales că statistica îi și confirmă lucrul acesta. De felul lui, Teja schimba foarte rar până acum la pauza unui joc.

”În 21 de etape, la Mediaş, Teja a schimbat de 2 ori la pauză. La FCSB schimbă în 4 din 5 meciuri la pauză. Iar FCSB în 21 din 26. (Coincidenţe?) Aş putea să spun ce ar răspunde dacă ar fi întrebat. E foarte simplu: ”am o bancă foarte bună, îmi permit să fac asemenea schimbări, sunt un antrenor norocos, îmi permit să fac schimbări cu o bancă atât de bună. ”Iar dacă un jucător nu produce” – aşa cum a zis de Matei, că nu a produs nimic în 45 de minute – ”sunt un antrenor norocos şi am jucători pe bancă care pot aduce plus valoare echipei” a spus Panduru pentru Telekom Sport

Basarab Panduru, atac frontal la Mihai Teja! Mihai Teja in meciul de fotbal dintre FC Voluntari si FCSB, contand pentru Liga 1 Betano, desfasurat pe Stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, sambata 2 martie 2019. © FOTO Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Mihai Teja a bifat un nou rezultat de egalitate pe banca FCSB-ului

Antrenorul nu s-a gândit niciodată să facă schimbarea aia

„Nu sunt normale schimbările astea. De multe ori dereglează tot sistemul echipei. Jucători duşi dintr-o parte în alta. Ceea ce înseamnă că antrenorul nu s-a gândit niciodată să facă schimbarea aia, pentru că tu cu o schimbare încerci să schimbi un jucător, să îl bagi să nu faci multe schimbări, dar cu două de cele mai multe ori schimbi 4-5 de pe posturi”, a mai spus Basarab Panduru

Remiza cu FC Voluntari, scor 2-2, a fost a șaptea a sezonului pentru FCSB. Elevii lui Mihai Teja rămân însă pe locul 2 indiferent de rezultatul Universității Craiova înregistrat în ultima etapă a sezonului regulat. 49 de puncte au acumulat roș albaștrii, în condițiile în care oltenii au strâns deocamdată numai 45. CFR Cluj are acum șansa să se desprindă. Ardelenii joacă împotriva lui Sepsi Sf Gheorghe.