Mai multe persoane au fost arestate preventiv de Tribunalul București, fiind acuzate, printre altele, de tentativă de omor. Au fost implicate într-o bătaie cu bâte şi bare de fier, în Sectorul 2 al Capitalei.
Din informațiile oferite de Poliția Capitalei, aflăm că incidentul s-a petrecut pe 17 august. ”(…) în jurul orei 15:00, în timp ce se aflau pe o stradă din municipiul București, Sector 2, pe fondul unor situații conflictuale anterioare, inculpații, constituiți în grupuri de două, respectiv șapte persoane, s-au înarmat cu obiecte contondente (bâte și bare de fier), iar unii dintre ei și-au aplicat reciproc lovituri în zone vitale.”
Din același comunicat al autorităților aflăm că marţi, 29 august, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti au pus în mişcare acţiunea penală faţă de 9 persoane.
Acestea sunt cercetate pentru săvârşirea infracţiunilor de tentativă de omor, tentativă de omor calificat, tulburare a ordinii şi liniştii publice şi favorizarea făptuitorului. Șase dintre indivizi au fost arestați preventiv.
”Doi dintre inculpaţi au agresat câte un membru al grupului advers, aplicând lovituri cu bâte şi bare de fier în zona capului, iar doi dintre inculpaţi au agresat câte doi membri ai grupului advers în acelaşi mod, fiind aşadar vorba de două infracţiuni de tentativă de omor şi două infracţiuni de tentativă de omor calificat (asupra a două persoane).
Ceilalţi patru inculpaţi nu au exercitat agresiuni, însă s-au înarmat şi ei cu obiecte contondente şi i-au sprijinit moral pe agresori. În urma evenimentelor, trei dintre cei implicaţi au suferit traumatisme cranio-cerebrale”, arată anchetatorii.
Procurorii mai spun că, în timpul cercetărilor, două dintre persoane ar fi încercat să îngreuneze urmărirea penală. Ele au refuzat să furnizeze organelor de urmărire penală orice detalii despre agresori, deşi îi cunoşteau.
Ancheta a scos la iveală că între cele două grupări există conflicte mai vechi. Persoanele vătămate au refuzat să se prezinte la Institutul Naţional de Medicină Legală, în vederea examinării medico-legale.
În același dosar, oamenii legii au pus în aplicare mai multe mandate de percheziție domiciliară. ”În cauză au fost puse în executare 12 mandate de percheziţie domiciliară pentru locuinţe din municipiul Bucureşti, jud. Călăraşi şi jud. Ialomiţa, fiind depistaţi şase din cei nouă inculpaţi.
Faţă de cei şase inculpaţi găsiţi, procurorii au luat măsura preventivă a reţinerii pentru 24 de ore. Miercuri, procurorii au sesizat judecătorul de drepturi şi libertăţi de la Tribunalul Bucureşti cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile atât faţă de cei şase inculpaţi reţinuţi, cât şi faţă de cei trei inculpaţi care se sustrag urmăririi penale. Judecătorul a admis propunerea şi a dispus arestarea preventivă a celor şase inculpaţi reţinuţi, urmând să se pronunţe la o dată ulterioară şi cu privire la cei trei inculpaţi care se sustrag urmăririi penale”, informează PTB, conform Agerpres.