Bătaie generală după un meci de juniori din Spania! Totul a plecat de la un gest provocator

24.11.2019 | 17:28
Bataie generala dupa un meci de juniori din Spania Totul a plecat de la un gest provocator

Meciul dintre formațiile de juniori ale cluburilor spaniole Campos și Pena Arrabal s-a încheiat într-un mod total inedit pentru o cofruntare între copii. După ultimul fluier al meciului câștigat de oaspeți după un penalty transformat în minutul 90, între cei 22 de jucători s-a iscat o bătaie în toată regula.

Bătaie după un meci de juniori

În cele mai multe cazuri, meciurile dintre grupele de copii sau de juniori se desfășoară sub regulile fair-play-ului. Nu a fost cazul și la duelul dintre Campos și Pena Arrabal, câștigat de oaspeți cu 2-1. După golul decisiv, marcat în finalul meciului din lovitură de la 11 metri, autorul reușitei ar fi făcut un gest provocator către tribuna adversă, iar ce a urmat este de domeniul filmelor de acțiune.

Gestul i-ar fi înfuriat pe jucătorii formației gazdă, și de aici până la o bătaie în toată regula a fost doar un pas. Cei 22 de copii au început să-și împartă pumni, iar încercările de a-i opri ale arbitrilor și antrenorilor au fost eșuate.

Momentul în care a izbucnit scandalul

Conform publicației spaniole Marca, scandalul a pornit la câteva zeci de secunde după marcarea golului victoriei, înscris din penalty în minutele de prelungire ale partidei. Jucătorul care a adus victoria echipei oaspete, Pena Arrabal, ar fi traversat tot terenul pentru a ajunge în sectorul în care se aflau fanii gazdelor de la Campos.

Tânărul jucător ar fi făcut un gest provocator la adresa suporterilor, moment în care de pe banca de rezerve au intrat în teren doi dintre fotbaliștii echipei gazdă. În bătaia în toată regula de la mijlocul terenului au participat atât jucătorii celor două formații, dar și câteva dintre persoanele aflate în tribune, care au sărit pe gazon pentru a-i reproșa gestul autorului golului doi.

Meciul a fost arbitrat de Joana Maria Vidal Garcia, care în acest sezon a debutat în liga a treia fotbalului profesionist spaniol și care este o prezență constantă la meciurile de fotbal feminin din divizia iberică.