Bayern Munchen – Hoffenheim 3-1 în etapa 1 din Bundesliga. Rezumat video

Claudiu Surmei
în Fotbal international
25/08/2018, 00:19
Bayern Munchen – Hoffenheim 3-1 în etapa 1 din Bundesliga. Rezumat video GALERIE FOTO
Bayern Munchen - Hoffenheim 3-1 în etapa 1 din Bundesliga. Rezumat video

Bayern Munchen – Hoffenheim a fost meciul care a dat startul unui nou sezon de Bundesliga, în care bavarezii au pornit în cursa pentru al 29-lea titlu din istoria clubului și al șaptelea consecutiv. Scorul la pauză a fost 1-0 pentru gazde, însă partida s-a animat în repriza a doua, când s-a mai înscris de trei ori. Bayern Munchen – Hoffenheim s-a terminat 3-1 și se pare că rivalele din campionat vor trebui să joace la capacitate maximă pentru a nu o se distanța de Bayern pe parcursul sezonului, așa cum s-a întâmplat în repetate rânduri.

Niko Kovacs a trimis în teren următorul 11: Neuer – Kimmich, Boateng, Sule, Alaba – Martinez, Thiago – Coman, Muller, Ribery –  Lewandowski. De partea cealaltă, tehnicianul lui Hoffenheim, Julian Nagelsmann (31 de ani), care este la primul sezon pe banca unei echipe în Bundesliga și în același timp cel mai tânăr antrenor din campionatul Germaniei, a trimis în teren următorii jucători: Baumann – Kasim, Vogt, Bicakcic – Kaderabek, Bittencourt, Grillitsch, Grifo, Schulz – Szalai, Joelinton.

În sezonul precedent, Hoffenheim a câștigat partida disputată pe teren propriu împotriva lui Bayern Munchen cu scorul de 2-0, dar bavarezii și-au luat revanșa în retur pe Allianz Arena, când au învins cu 5-2. Vineri, în prima etapă din sezonul 2018 – 2019 de Bundesliga, Bayern Munchen – Hoffenheim s-a terminat 3-1, în fața a 75.000 de spectatori prezenți pe Allianz Arena.

Bayern Munich vs Hoffenheim 3-1 – All Goals & Highlights 24/08/2018

Gepostet von Futbol K am Freitag, 24. August 2018

Bayern Munchen – Hoffenheim 3-1 în etapa 1 din Bundesliga

Muller a deschis scorul în minutul 23, printr-o lovitură de cap, iar până la pauză nu s-a mai înscris niciun gol. În minutul 57, Hoffenheim a restabilit egalitatea prin Szalai, care a marcat din colțul drept al careului mic. În minutul 80, Lewandowski a ratat un penalty obținut de Ribery, însă Robben a recuperat și a trimis mingea în plasă. După ce a revăzut faza cu ajutorul tehnologiei VAR, arbitrul a decis repetarea loviturii, iar de această dată Lewandowski nu a mai ratat. Robben a vrut neapărat să își treacă și el numele pe lista marcatorilor și a înscris din interiorul careului în minutul 90.

Pentru noul sezon Bayern nu a făcut decât o achiziţie importantă, mijlocaşul Goretzka de la Schalke 04 şi o alta de viitor, puştiul de 17 ani Alphonse Davies de la Vancouver, din Canada. A plecat chilianul Arturo Vidal la Barcelona, dar Jerome Boateng, dorit de PSG şi Robert Lewandowski, dorit de Chelsea, PSG şi Real Madrid, au decis să continue pe Allianz Arena.