Juventus, remiză in extremis cu Salernitana. ”Bătrâna Doamnă”, gol anulat cu VAR la ultima fază. Toate rezultatele zilei

Juventus Torino a remizat in extremis cu Salernitana, scor 2-2, și chiar ar fi putut câștiga la ultima fază, dar golul lui Milik a fost anulat cu VAR.
10.09.2022 | 23:15
Juventus remiza in extremis cu Salernitana Batrana Doamna gol anulat cu VAR la ultima faza Toate rezultatele zilei
Echipa Juventus Torino a remizat pe teren propriu, scor 2-2, cu formația Salenitana, într-un meci nebun din etapa a 6-a din Serie A. Sursă foto: Twitter
11-09-2022
21:31

Rezultatele partidelor de duminică din marile campionate

”Bătrâna Doamnă” a fost cindusă cu 2-0 la pauză, dar a revenit în partea secundă și a egalat în prelungiri. Mai mult, la ultima fază, torinezii au marcat la ultima fază prin Milik, dar golul a fost anulat pentru ofsaid la Bonucci după ce faza a fost revăzută la VAR.

După ce arbitrul Matteo Marcenaro a anunțat decizia anulării golului pe teren a avut loc un conflict între jucătorii și staff-urile celor două formații. Centralul i-a eliminat de la gazde pe Milik, Cuadrado și antrenorul Max Allegri, iar de la oaspeți pe Fazio.

Toate rezultatele înregistrate duminică în marile campionate ale Europei:

LIGUE 1, etapa a 7-a

Strasbourg – Clermont 0-0

Ajaccio – Nice 0-1 (Delort 65)

– mijlocașul Rareș Ilie a intrat în minutul 90+1 la oaspeți

Angers – Montpellier 2-1 (Hunou 9, Boufal 69 pen. / Nordin 7)

Lorient – Nantes 3-2 (Ouattara 19, Cathline 60, Kone 74 / Ganago 13, 85)

Toulouse – Reims 1-0 (Aboukhlal 31)

Rennes – Auxerre 5-0 (Sulemana 3, Gouiri 60, Terrier 68, Tait 78, Abline 85)

Monaco – Lyon 2-1 (Badiashile 55, Maripan 63 / Toko Ekambi 81)

l1

BUNDESLIGA, etapa a 6-a

FC Koln – Union Berlin 0-1  (Hubers 4 aut.)

Freiburg – Monchengladbach 0-0

bun

Serie A, etapa a 6-a

Atalanta – Cremonese 1-1 (Demiral 74 / Valeri 78)

– Vlad Chiricheș și Ionuț Radu au fost integraliști la oaspeți

Bologna – Fiorentina 2-1 (Barrow 59, Arnautovic 62 / Martinez Quarta 54)

Lecce – Monza 1-1 (Gonzalez 48 / Sensi 35)

Sassuolo – Udinese 1-3 (Frattesi 33 / Beto 75, 90+3, Samardzic 90+1)

Lazio – Verona 2-0 (Immobile 68, Luis Alberto 90+5)

– fundașul Ștefan Radu a fost rezervă la gazde

Juventus – Salernitana 2-2 (Bremer 51, Bonucci 90+3 / Candreva 18, Piatek 45+5 pen.)

sa

LA LIGA, etapa a 5-a

Real Madrid – Mallorca 4-1 (Valverde 45+3, Vinicius 72, Rodrygo 89, Rudiger 90+3 / Muriqi 35)

Elche – Athletic Bilbao 1-4 (Ponce 59 / Mercau 9 aut., Sancet 14, N. Williams 22, Berenguer 44)

Getafe – Sociedad 2-1 (Enes Unal 45+5, Alena 48 / Mendez 50)

Betis – Villarreal 1-0 (Rodri 61)

lli

11-09-2022
12:20

Real Madrid - Mallorca 4-1 (Valverde 45+3, Vinicius 72, Rodrygo 89, Rudiger 90+3 / Muriqi 35)

Vezi aici cele mai importante faze

Final de meci – Real Madrid învinge cu 4-1 pe Mallorca și urcă pe locul 1 în clasament, cu 5 victorii în tot atâtea partide.

Min. 90+3 – GOOOL Real Madrid!!! Kroos centrează perfect și Rudiger pune latul pentru ultimul gol al întâlnirii.

Min. 89 – GOOOL Real Madrid!!! Rodrygo a reușit un gol superb. Brazilianul a luat o minge de la 40 de metri, a trecut ca prin brânză prin apărarea oaspeților și a pus cu măiestrie mingea în plasă.

Min. 72 – GOOOL Real Madrid!!! Rodrygo a luat o acțiune pe cont propriu, i-a pasat lui Vinicius și acest a înscris plasat după ce a trecut elegant de un fuindaș advers.

Min. 64 – Ocazie uriașe pentru Mallorca. Grenier a pătruns superb în stânga, a întors mingea în centrul careului madrilenilor, dar șutul lui Sanchez a trecut milimetric pe lângă poartă.

Min. 45+3 – GOOOL Real Madrid!!! Valverde a luat o minge de la 30 de metri de poarta proprie, a pătruns senzațional și a marcat cu un șut sublim de la 18 metri.

Min. 35 – GOOOL Mallorca!!! Lee a centrat din lovitură liberă și Muriqi a deschis scorul cu o lovitură de cap după ce s-a desprins de lângă Mendy.

Min. 14 – Șutul lui Toni Kroos din afara careului trece puțin pe lângă poartă.

Min. 5 – Dani Ceballos șutează din afara careului mare, dar mingea este respinsă de portarul celor de la Mallorca.

Min. 1 – A început meciul.

Echipele de start la meciul Real Madrid – Mallorca.

• Real Madrid: Courtois – Lucas Vazquez, Rudiger, Alaba, Mendy – Valverde, Kroos, Ceballos – Rodrygo, Hazard, Vinicius. Rezerve: Lopez, Lunin – Asensio, Camavinga, Carvajal, Diaz, Nacho, Modric, Tchouameni, Vallejo. Antrenor: Carlo Ancelotti.
  • Mallorca: Rajkovic – Maffeo, Valjent, Raillo, Nastasic, Costa – D. Rodriguez, Battaglia, Ruiz de Galarreta – Muriqi, Lee. Rezerve: Riquelme – Baba, Copete, Cufre, Gonzalez, Grenier, Junior, Llabres, Prats, A. Rodriguez, Russo, Sanchez. Antrenor: Javier Aguirre.

Bavarezii veneau după o victorie consistentă la debutul în Champions League pe terenul lui inter Milano, însă s-au împiedicat de mult mai modesta VfB Stuttgart.

Etapă nefavorabilă în Bundesliga pentru coloșii Bayern și Dortmund

Bayern Munchen și Borussia Dortmund au dominat Bundesliga în ultimii ani, însă etapa a 6-a a actualului sezon a fost una tristă pentru cele două forțe ale fotbalului german, care au pierdut puncte importante.

Trupa lui Julian Nagelsmann a făcut doar 2-2 pe teren propriu cu Stuttgart, într-un meci în care și-au luat la preț de matineu adversarul. Bavarezii au deschis scorul în minutul 36 prin francezul Mathys Tel, care la 17 ani și 136 de zile a devenit cel mai tânăr marcator al lui Bayern în Bundesliga.

Șvabii au revenit în joc după golul lui Fuhrich (57), dar gazdele au trecut din nou în avantaj cu reușita lui Jamal Musiala (60). Însă, oaspeții au dat lovitura în minutele de prelungire, atunci când Guirassy a transformat penalty-ul pe care tot el l-a obținut după un fault al lui De Ligt. Vezi aici golurile

Singurul lucru pozitiv pentru Bayern după acest joc este faptul este doar pentru a doua oară în istoria Bundesligii când doi jucători sub 20 de ani ai aceleiași echipe marchează într-un meci. Este vorba de Tel (17 ani) și Musiala (19 ani). Precedentul caz a avut loc la 15 mai 1971, atunci când Bayern trecea de FC Koln cu 7-0 și printre marcatori se aflau Uli Hoeness și Paul Breitner, amândoi în vârstă de 19 ani.

Dortmund, demolată de Leipzig

Borussia Dortmund a avut parte de o zi și mai tristă, fiind învinsă fără drept de apel pe terenul lui RB Leipzig, scor 0-3. La primul meci pe banca tehnică cu Marco Rose, fost antrenor al galben-negrilor, gazdele au punctat prin Orban (6), Szoboszlai (45) și Haidara (84). Vezi video

În celelalte meciuri disputate sâmbătă în etapa a 6-a din Bundesliga s-au înregistrat următoarele rezultate:

• Frankfurt – Wolfsburg 0-1 (Lacroix 60)
  • Hertha – Leverkusen 2-2 (Serdar 56, Richter 74 / Demirbay 49, Schick 79)
  • Hoffenheim – Mainz 4-1 (Kramaric 53, Promel 69, Dabbur 80, Kaderabek 90+2 / Kohr 83)
  • Schalke – Bochum 3-1 (Drexler 38, Masovic 73 aut., Polter 90+6 / Zoller 51)

bun

Victorii cu emoții pentru Napoli și Inter

În etapa a 6-a din Serie A, Napoli și Inter Milano au obținut victorii la limită în ultimele minute ale partidelor. După succesul categoric cu Liverpool din Champions League, napoletanii au trecut cu mari emoții acasă de Spezia, scor 1-0, printr-un gol marcat de Raspadori (89). Vezi video

Și Inter Milano a avut nevoie de multă muncă pentru a obține cele 3 puncte în partide de pe teren propriu cu Torino. Unicul gol al întâlnirii a fost reușit de Marcelo Brozovic, în minutul 89.

Nici AC Milancu portarul Ciprian Tătărușanu pe banca de rezerve, nu a fost scutită de emoții în meciul din deplasare cu Sampdoria, pe care l-a câștigat în cele din urmă cu 2-1. Oaspeții au deschis scorul rapid prin Junior Messias (6), dar a rămas în inferioritate numerică în startul părții secunde după eliminarea lui Rafael Leao.

Doria a restabilit imediat egalitatea prin Djuricic (57), dar Milanul și-a trecut în cont toate cele 3 puncte după penalty-ul transformat de Olivier Giroud (67).