Becali l-a umilit pe Budescu. Jucătorul out la pauză, FCSB out la titlu

11.05.2018 | 19:16
Becali la umilit pe Budescu Jucatorul out la pauza FCSB out la titlu

Gigi Becali l-a umilit pe Constantin Budescu. Jucătorul out la pauză, FCSB out la titlu. Prin extensie. Chiar dacă „roș-albaștrii” mai au de doi bani speranță. E adevărat că „Budi-gol” n-a prea fost în dispoziție de gol, dar rămâne, după apusul prematur al fratelui Alibec, singurul de la FCSB în stare să decidă un meci. Printr-un gol inventat din nimic, printr-o pasă de gol dată la dreapta cu ochii la stânga, gen Dobrin, prin jucătorii adverși ocupați să-l păzească.

Nu degeaba a dat CFR Cluj „atacul” la Budescu înaintea meciului cu FCSB, prin interesul făcut public pentru jucător. Este clar că Budescu este „valută forte” pentru FCSB, adică, prin extensie, pentru Gigi Becali. Principalul „produs de export”. Numai că, de neînțeles pentru spectatorul din tribună sau din fața televizorului, Budescu trece printr-un „experiment Pitești” (celebra „reeducare” a elementelor dușmănoase regimului comunist din anii 50) relaționat la fotbal.

Despre ce este vorba? Constantin Budescu, coordonatorul (chiar dacă numărul 10 îl poartă, degeaba, simulantul de serviciu Florin Tănase), ca să fim mai clari, poate nu înțelege toată lumea exact poziția sa, rolul său în echipă, adică numărul 1 la FCSB, este schimbat de vreo lună de zile, invariabul aproape, la pauză. Începând cu etapa 4 din play-off, FCSB – CS U Craiova 2-0 (1-0), jucat pe 9 aprilie, pe „Arena Națională”. Și în urma căruia Budescu a reacționat destul de vehement. A ieșit scandal cu Gigi Becali, care l-a pus la punct pe jucător, dar apoi s-au întâlnit între 4 ochi la „Palat” și s-au împăcat. Măcar de ochii lumii…

Excepția care a confirmat regula. Pe invers!

Numai că situația nu s-a schimbat. Dimpotrivă, a devenit o regulă. Budescu a fost schimbat la pauză și la Giurgiu, etapa următoare, 3-0 cu Astra. Mereu înlocuit cu Filipe Teixeira. Meseriașii între ei. Într-un singur meci din ultima lună Budescu nu a ieșit la pauză: cu Viitorul, în etapa 6, pe 21 aprilie, la Ovidiu, era 2-1 pentru echipa lui Gică Hagi, după 2-0. Budescu a rămas pe teren până la ultimul fluier al arbitrului și a înscris golul egalului final, 2-2, în minutul 55. Apoi, în ultimele două etape, 1-1 cu CFR Cluj pe „Arena Națională” și 0-1 în Copou cu CSM Poli Iași, Constantin Budescu a fost iarăși înlocuit cu Filipe Teixeira, chiar dacă în Gruia a mai jucat aproape jumătate din repriza secundă.

Directivele de la „Loja 1” sau cum să-ți dai cu tesla-n… titlu!

Dacă la început, poate, schimbarea avea, poate, o explicație în dorința patronului de a-l menaja, de a-l odihni în condițiile în care echipa conducea, ultimele hotărâri de la „Loja 1” (ca să nu-i spunem „Cabinetul 1”…) sunt de neînțeles, în condițiile în care precedentele două etape au scăzut drastic șansele FCSB-ului de a câștiga campionatul după doi ani în care titlul de campioană a fugit în provincie (Astra Giurgiu 2016, Viitorul Ovidiu 2017). Pentru că este clară implicarea decisivă al lui Gigi Becali în schimbările făcute de antrenorul Nicolae Dică, implicare recunoscută public de „numărul 1” la FCSB, patron de facto, dacă nu în acte…

Dorința lui „Budi”

De înțeles de la sine în această situație tensionată, cele 3 părți implicate, Contantin Budescu, Nicolae Dică și Gigi Becali, deși al doilea n-are nicio treabă cu asta, iar al treilea în ce calitate?, că nu mai e patron, nu?… amănunte, nu?… așadar cei 3 s-au întâlnit și impresarul Florin Lovin a dezvăluit cum ar vrea jucătorul său să joace finalurile de meci.

Etapa 4, 9 aprilie, FCSB – CS U Craiova 2-0 (1-0): Înlocuit cu Teixeira după pauză

Etapa 5, 16 aprilie, Astra – FCSB 0-3 (0-1): Înlocuit cu Teixeira după pauză

Etapa 6, 21 aprilie, Viitorul – FCSB 2-2 (2-1): Integralist, a marcat golul de 2-2 în minutul 55

Etapa 7, 29 aprilie, FCSB – CFR Cluj 1-1 (0-0): Înlocuit cu Teixeira în minutul 68

Etapa 8, 7 mai, CSM Poli Iași – FCSB 1-0 (0-0): Înlocuit cu Teixeira după pauză

„Două meciuri mai puțin reușite nu înseamnă că nu își mai dă interesul, însă e clar că din afară se simte o tensiune între Budi și antrenori, după cum el însuși a declarat” – Florin Lovin, impresarul lui Budescu

„Dacă nu câștigăm campionatul, luăm măsuri. La revedere cu jucătorii cu salarii mari. Alibec a uitat fotbalul, Budescu îl are în sange, dar se plimbă pe teren după cheful lui” – Gigi Becali

2.300.000 este cota lui Budescu pe transfermarkt.com

34 de meciuri, în care a marcat 13 goluri și a dat 12 pase de gol, a jucat Budescu în sezonul 2017-2018 pentru FCSB, în toate competițiile