Carousel hot news

Cum a fost aşteptat acasă Gnohere, jucătorul etapei în Europa League!

UPDATE. Harlem Gnohere a fost votat jucătorul etapei a 3-a din Europa League, primind 64 la sută din sufragii. Este al doilea jucător al FCSB care câştigă acest premiu în ediţia curentă,...
Autor: Mirela Apostol | 21.10.2017 | 00:00

UPDATE. Harlem Gnohere a fost votat jucătorul etapei a 3-a din Europa League, primind 64 la sută din sufragii. Este al doilea jucător al FCSB care câştigă acest premiu în ediţia curentă, după Budescu în prima etapă. Harlem Gnohere a fost aşteptat la sosirea în România de soţia sa şi de cei doi copii.

În echipa rundei a 3-a şi-a făcut loc Cosmin Moţi, jucătorul lui Ludogoreţ care a marcat în deplasarea de la Braga.

VEZI AICI CLIPUL VIDEO DEDICAT DE UEFA LUI GNOHERE

echipa ideala Europa League

–––––––––––-

Harlem Gnohere a adus victoria echipei sale în Beer Sheva – Steaua 1-2, din grupele Europa League.

“Bizonul” a fost rezervă pentru meciul FCSB-ului cu Hapoel Beer Sheva, al treilea din grupele UEFA Europa League. Nicolae Dică a preferat să improvizeze cu Florin Tănase în atac, după ce l-a pedepsit pe Denis Alibec, cel care nu a făcut deplasarea în Israel, şi să-l lase pe bancă pe sigurul atacant pur-sânge din lot. În schimb, francezul a fost introdus pe teren în minutul 69, la schimb cu Florin Tănase, iar la un minut distanţă a reuşit să deschidă scorul pe Turner Stadium. Cinci minute mai târziu, Gnohere reuşea din nou să marcheze, după o fază frumoasă creată de Constantin Budescu. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

“Trag tare la antrenamente, tot timpul îmi place când sunt titular. Avem o şansă foarte mare ca să ne calificăm, dar mai avem nevoie de puncte. Mi-aş dori o echipă din Franţa în primăvara europeană. Nu am mai jucat de mult acolo, plus că vreau să-mi revăd familia. Antrenorul mi-a explicat tactica de azi. Am fost supărat că nu am fost titular. La fiecare antrenament trebuie să demonstrez că merit să joc din primul minut. Important e ca echipa să meargă bine, doar 11 sunt titular”, a spus “Bizonul” după meciul decis de el.

Gnohere, nominalizat după Beer Sheva – Steaua 1-2

Evoluţia de joi seară l-a inclus pe Harlem Gnohere pe lista jucătorilor nominalizaţi de UEFA la jucătorul etapei. Atacantul francez conduce în acest moment topul, iar fanii mai pot vota pe site-ul UEFA până la ora 16:00, după care se va închide secţiunea. “Bizonul” se luptă pentru această distincţie cu Emiliano Rigoni , de la Zenit, portarul Petr Cech, de la Arsenal, Willian Jose de la Real Sociedad, Lucas Ocampos, de la Vitoria SC, Milinković-Savić, de la Lazio, Gianni Anestis, de la AEK şi Andreas Ulmer de la Salzburg. În prima etapă a grupelor, Constantin Budescu a fost desemnat jucătorul etapei, după dubla din victoria Stelei cu Viktoria Plzen, scor 3-0.

Felicitat de un fost coleg

“Bizonul” nu a fost uitat de fostul său coleg de la FC Steaua Bucureşti, cel care i-a intermediat transferul la FCSB, pe când atacantul activa la Dinamo. Wilfred Moke, plecat de la Steaua între timp, a postat un mesaj pe un site de socializare prin care a vrut să-şi felicite prietenul: ”Băiatule, Dumnezeu nu doarme! Meriţi din plin! Felicitări! Continuă să munceşti! Dumnezeu este primul mereu”, i-a transmis Moke lui Gnohere.

FCSB este lider în grupa G a Europa League, după ce s-a impus în toate cele trei meciuri disputate: 3-0 cu Viktoria Plzen, 2-1 cu Lugano şi 2-1 cu Hapoel Beer Sheva.