VIDEO / SHOW Niculescu la TV cu Mats Wilander: “Sînt ŞMECHERĂ!”

UPDATE 5 iulie, ora 14:55 / Monica Niculescu a fost invitată la emisiunea Wimbledon LIVE pe care o realizează Annabel Croft şi Mats Willander. Românca a dat unul dintre cele mai savuroase...
05.07.2015 | 20:10
VIDEO  SHOW Niculescu la TV cu Mats Wilander Sint SMECHERA

UPDATE 5 iulie, ora 14:55 / Monica Niculescu a fost invitată la emisiunea Wimbledon LIVE pe care o realizează Annabel Croft şi Mats Willander. Românca a dat unul dintre cele mai savuroase interviuri pe care îl puteţi revedea mai jos. S-a insistat pe forehand-ul slice pe care îl execută Niculescu, lovitură unică în circuit:

despre meciul împotriva Kristinei Pliskova: “A fost un meci dificil, e o stîngace la fel ca şi Kvitova. I-a plăcut mult aici pentru că a cîştigat multe meciuri, mai ales că a fost şi în calificări. A trebuit să fiu puternică din punct de vedere mental, mai ales că a servit foarte bine. Sînt foarte fericită că am trecut mai departe”

despre jocul pe iarbă: “Îmi place pe iarbă, dar nu m-am descurcat aşa de bine anii trecuţi. Meciul împotriva lui Radwanska de la Nottingham (n.r. semifinale) a fost probabil cel mai bun meci al meu pe iarbă. Atunci am acumulat multă încredere. A fost greu în primele tururi la Wimbledon, însă mă bucur că sînt aici, joc un tenis bun şi totul e minunat”

despre forehand-ul slice: “Lovesc forehand-ul plat doar cînd sînt la fileu. Foarte rar din spatele terenului. Nu cred că asta e cheia jocului meu, dar de fapt e vorba de picioarele mele, mă mişc mult. Alternez jocul, sînt şmecheră…nu, nu îmi place cuvîntul ăsta. Sînt unică, asta vroiam să zic. E extraordinar să fiu comparată cu Santoro pentru că el e un geniu”

Mats Wilander i-a lăudat lovitura de slice spunînd: “E o lovitură extraordinară şi cred că ai un avantaj imens. Poate nu e cel mai bun mod de a lovi un forehand, dar e modul tău de a lovi un forehand şi tu înţelegi mai bine ca oricine lovitura. Nimeni nu joacă ca şi tine. Toate celelalte jucătoare spun: Wow, joc cu Monica. Ce plan să am?. Tu trebuie să joci aşa cum o ştii cel mai bine. Şi uiă-te la tine. Ai cel mai mare zîmbet pe care l-am văzut toată săptămîna la Wimbledon.

VEZI VIDEO AICI CU INTERVIUL INTEGRAL:

*********************************

UPDATE 5 iulie, ora 12:39 / 3 români au rămas în concurs la Wimbledo0n pe tablourile de la simplu şi dublu pentru a doua săptămînă de concurs.

La simplu feminin a mai rămas Monica Niculescu, care va evolua luni de la ora 13:30 împotriva Timeei Baczinszky în optimile de finală ale competiţiei.

La dublu masculin, atît Horia Tecău, cît şi Florin Mergea vor juca tot luni de la ora 13:30. În optimile de finală, Rojer şi Tecău vor evolua împotriva dublului australian Hewitt/Kokkinakis. Florin Mergea şi Rohan Bopanna vor juca împotriva dublului Kubot/Mîrnii.

**************************************

UPDATE 17:47 / S-a stabilit adversara Monicăi Niculescu din optimile turneului de la Wimbledon. Românca va evolua pentru un loc în sferturi împotriva Timeei Bacsinszky din Elveţia.

Sportiva e numărul 15 în clasamentul WTA şi a furnizat o semi surpriză, reuşind să o învingă pe Sabine Lisicki din Germania cu 6-3, 6-2. Bacsinszky e în formă în anul 2015, reuşind 32 de victorii şi 7 înfrîngeri. La Roland Garros, elveţianca a ajuns în semifinale unde a fost învinsă de Serena Williams.

Meciul dintre Monica Niculescu şi Timea Bacsinszky va avea loc luni, 6 iulie.

tititi

UPDATE 15:36 / Pentru calificarea în optimi, Monica Niculescu şi-a asigurat un cec de 120.000 de lire sterline  şi 240 de puncte WTA

**********************************************************************************************************************************

GAME SET ŞI MECI NICULESCU! Monica face un meci mare şi reuşeşte să o învingă pe Kristina Pliskova, 6-3, 7-5. Românca va evolua în optimile de finală cu învingătoarea dintre Timea Bacsinszky şi Sabine Lisicki.

6-5 BREAK Niculescu! Românca face break-ul. Revine foarte bine în set după cîteva momente de cădere în setul secund

5-5 GAME Niculescu! Monica reuşeşte să cîştige un game maraton de 15 minute în care cehoaica a avut 4 mingi de break

5-4 GAME Pliskova! Kristina e în pole position pentru set

4-4 REBREAK Pliskova! Cehoaica răsuflă uşurată după un game pe care l-a cîştigat cu puţină şansă

4-3 BREAK Niculescu!Românca reuşeşte să întoarcă din nou soarta setului

3-3 GAME NICULESCU! Spectacol făcut de româncă, Niculescu reuşind să întoarcă soarta game-ului

2-3, GAME Pliskova! Cehoaica a servit perfect şi nu i-a lăsat nici o şansă Monicăi în acest game

2-2, BREAK Pliskova! Monica ratează cu lejeritate o mulţime de şanse şi îi permite Kristinei să egaleze

2-1, GAME Pliskova! Cehoiaca îşi face greu serviciul, însă rămîne în meci şi Monica trebuie să fie atentă

2-0, GAME Niculescu! Românca continuă seria de servicii bune şi domină începutul de set

1-0, BREAK Niculescu! Monica face break în debutul setului secund. Sperăm ca serviciul să fie la nivel înalt în continuare pentru româncă

Start în setul doi cu Pliskova la serviciu

6-4, SET Niculescu! Monica reuşeşte să cîştige un set echilibrat în care a reuşit să profite de singura sincopă la serviciu a Pliskovei. Dacă va menţine nivelul serviciilor la fel de sus, românca are prima şansă

5-3, BREAK Niculescu! Românca returnează perfect şi profită de ezitările Pliskovei. Serveşte Monica pentru set

4-3, GAME Niculescu! Monica a intrat bine în meci şi are lovituri mai curate decît adversara

3-3, GAME Pliskova! Fără probleme pînă acum, serviciul merge ca uns pentru ambele

3-2, GAME Niculescu! Monica a avut cîteva dificultăţi de care a trecut cu un serviciu bun în final de game

2-2, GAME Pliskova! Cehoaica, fără emoţii pe propriul serviciu pînă acum

2-1, GAME Niculescu! Monica menţine nivelul ridicat la serviciu. Începutul e bun, românca e pregătită mental pentru acest meci

1-1, GAME Pliskova! Kristina cîştigă repede game-ul de pe propriul serviciu

1-0, GAME Niculescu! Monica începe bine cu serviciul, reuşind un game alb

START de meci cu Monica la serviciu

UPDATE 13:33 / Monica Niculescu şi Kristina Pliskova intră pe terenul 18 de la Wimbledon. Vremea e superbă la Londra.

UPDATE 12:39 / Monica Niculescu va evolua sîmbătă de la ora 13:30 în turul 3 de la Wimbledon împotriva Kristinei Pliskova (134 WTA), sora geamănă a Carolinei Pliskova (11 WTA). E o şansă uriaşă pentru calificarea în optimi, românca fiind favorită în această partidă.

Toată acţiunea va putea fi urmărită în format LIVETEXT pe FANATIK.RO

**********************************************

Maria Şarapova s-a calificat în optimile de finală de la Wimbledon. În această fază a competiţiei, rusoaica o va înfrunta pe cîştigătoarea partidei dintre Zarina Dyas şi Andrea Petkovic, care se joacă de la această oră.

Begu – Şarapova 4-6, 3-6. Rusoaica îşi face serviciul şi se califică în optimi.

Begu – Şarapova 4-6, 3-5. Game reuşit de Irina, care este obligată să mai facă un break.

Begu – Şarapova 4-6, 2-5. Begu face break şi continuă să spere la revenirea în setul doi.

Begu – Şarapova 4-6, 1-5. Irina îşi face serviciul şi evită pierderea setului la zero.

Begu – Şarapova 4-6, 0-5. Şarapova continuă să joace la cel mai înalt nivel.

Begu – Şarapova 4-6, 0-4. Break Şarapova. Al şaselea game consecutiv cîştigat de rusoaică.

Begu – Şarapova 4-6, 0-3. Al cincilea game consecutiv reuşit de Şarapova.

Begu – Şarapova 4-6, 0-2. Rusoaica face break şi domină clar partida în aceste momente.

Begu – Şarapova 4-6, 0-1. Şarapova îşi face serviciul în startul setului doi.

Begu – Şarapova 4-6. Şarapova reuşeşte să facă break şi cîştigă primul set.

Begu – Şarapova 4-5. Şarapova îşi face serviciul, Begu va servi pentru a rămîne în set.

Begu – Şarapova 4-4. Game la 30 reuşit de Irina, care egalează în primul set.

Begu – Şarapova 3-4. Game la zero făcut de Şarapova.

Begu – Şarapova 3-3. Irina îşi face serviciul fără emoţii.

Begu – Şarapova 2-3. Rusoaica îşi face serviciul şi trece din nou în avantaj.

Begu – Şarapova 2-2. Begu îşi face şi ea serviciul fără probleme de această dată.

Begu – Şarapova 1-2. Maria Şarapova a reuşit să îşi facă serviciul.

VEZI AICI LIVE VIDEO DESFĂŞURAREA PARTIDEI DINTRE BEGU ŞI ŞARAPOVA

Begu – Şarapova 1-1. Rusoaica face imediat rebreak.

Begu – Şarapova 1-0. Irina începe cu dreptul şi reuşeşte să facă break.

UPDATE, 3 iulie, ora 17:20 / Partida dintre Begu şi Şarapova a început, cu rusoaica la serviciu.

………………………………………………………………………………………….

UPDATE, 2 iulie, ora 22:00 /  Partida dintre Irina Begu şi Maria Şarapova se va disputa în jurul orei 17:00. Este partida programată a doua pe terenul numărul 1, după meciul dintre Stan Wawrinka şi Fernando Verdasco, programată de la ora ora 15:00.

…………………………………………………………………………………………..

LIVE BEGU ŞARAPOVA. Irina Begu s-a calificat în turul trei la Wimbledon, după o victorie muncită în faţa Lesiei Ţurenko, scor 7-5, 6-7 (4), 7-5. Pentru jucătoarea de pe locul 31 WTA, urmează o dispută de gală contra Mariei Şarapova. Cel mai probabil, partida se va disputa în cursul zilei de joi.

LIVE BEGU ŞARAPOVA. Maria Şarapova este o adevărată sperietoare pentru românce. Rusoaica a jucat pînă acum de 11 ori contra unor jucătoare din România şi a reuşit de fiecare dată să se impună. Simona Halep este cea care a avut cel mai mult de suferit de pe urma disputelor cu Maşa. A fost învinsă de nu mai puţin de cinci ori.

I-a luat două finale lui Halep

LIVE BEGU ŞARAPOVA. Cu siguranţă cel mai important meci pe care Maria Şarapova l-a disputat contra unei jucătoare din România a fost finala de anul trecut de la Roland Garros. A fost unul dintre cele trei meciuri epice de trei seturi dintre cele două disputate în 2014. La French Open, Maşa a cîştigat cu scorul de 6-4, 6-7 (5), 6-4, iar partida este considerată una dintre cele mai frumoase finale jucate în istorie la Paris. Cu doar cîteva săptămîni înainte, Simona Halep a cedase tot în faţa rusoaicei şi în finala de la Madrid, scor 6-1, 2-6, 3-6. Iată lista completă a întîlnirilor dintre Şarapova şi Halep.

VEZI AICI TOATE DETALIILE DESPRE VICTORIA PE CARE A OBŢINUT-O IRINA BEGU LA WIMBLEDON ÎN FAŢA LESIEI ŢURENKO

Begu, o singură întîlnire directă cu Maşa

LIVE BEGU ŞARAPOVA. Irina Begu a mai întîlnit-o o singură dată în carieră pe Maria Şarapova. Se întîmpla în 2012, pe zgură, la Madrid, în primul tur. A fost o victorie fără istoric a rusoaicei, care s-a impus la pas, scor 6-0, 6-3. La acel turneu, Maşa a mers pînă în sfeturile de finală, unde a fost învinsă de Serena Williams, cea care a fost un adevărat coşmar pentru cariera rusoaicei.

Dulgheru i-a pus mereu probleme!

LIVE BEGU ŞARAPOVA. Meciurile cu Alexandra Dulgheru au fost mereu foarte complicate pentru Maria Şarapova. Cele două s-au întîlnit de trei ori, prima dată la Miami, în sferturi, în 2011. Acela avea să fie şi cel mai echilibrat meci dintre ele şi poate cea mai grea victorie a Mariei în faţa unei românce. “Piti” a cîştigat primul set, scor 6-3, dar le-a pierdut pe următoarele două la tie-break. Unul la cinci şi celălalt la 6. A fost apoi o victorie ceva mai facilă la Madrid, în 2013, scor 7-5, 6-2. Ultima dată s-au întîlnit la US Open, unde Dulgheru a fost din nou la un pas să producă surpriza. A cîştigat primul set cu 6-4, dar le-a cedat pe următoarele două, 3-6, 2-6.

Maşa a “demolat-o” pe Cadanţu

LIVE BEGU ŞARAPOVA. Cea mai facilă victorie a Mariei Şarapova în faţa unei românce a fost, cu siguranţă, cea din 2012, în primul tur de la Roland Garros, Românca a făcut figuraţie pe teren şi, în cele din urmă, a fost o victorie cu 6-0, 6-0 pentru Şarapova.

cadantu

LIVE BEGU ŞARAPOVA. Sorana Cîrstea a încercat şi ea să o răpună pe Maria Şarapova, dar nu a avut prea mult succes. Cele două s-au întîlnit o singură dată, la Beijing, unde a fost o victorie facilă pentru Maşa, care s-a impus în două seturi identice, scor 6-2.

Niculescu o răzbună astăzi pe Halep

LIVE BEGU ŞARAPOVA. Monica Niculescu va juca astăzi în turul doi la Wimbledon, împotriva Janei Cepelova, cea care în primul tur a produs cea mai mare surpriză a turneului de la Londra şi a eliminat-o pe Simona Halep. Cele două s-au întîlnit o singură dată, la Madrid, pe zgură, în 2014. A fost o victorie cît se poate de clară pentru Niculescu, scor 6-1, 6-0. Partida dintre cele două este programată a treia pe terenul numărul 11 de la Wimbledon. Tot mîine va mai juca şi Simona Halep, în proba de dublu, alături de Elena Bogdan. Cele două românce vor înfrunta cuplul format din Su-Wei Hsieh şi Flavia Pennetta, cap de serie numărul 7. Acesta este meciul trei de pe terenul nouă. Irina Begu şi Larra Arruabarena le vor înfrunta pe Lepchenko şi Christina McHale.