Begu, în turul 3 după un MARATON cu Siniakova! Culoar uşor spre OPTIMI

Claudiu Melinte
in Pariuri sportive
21/01/2015, 11:41

Irina Begu s-a calificat în turul 3, cea mai bună performanţă a sa într-un turneu de Grand Şlem, după 7-5, 6-4 cu Siniakova, unde va da piept cu nemţoaica Carina Witthoeft, numărul 104 WTA, care era deja la duşuri cînd Begu servea pentru primul set! Witthoeft, aflată la a doua prezenţă la Australian Open (anul trecut a pierdut în primul tur) a învins-o fără drept de apel, scor 6-3, 6-0 pe americanca Christina McHale şi stă în calea lui Begu înainte de un posibil mare meci al româncei, în optimi, cu cap de serie numărul 7, Eugenie Bouchard!

În deschiderea zilei a treia de la Australian Open, Irina Begu a început timid meciul contra Katerinei Siniakova, o puştoaică de nici 19 ani! Stau mărturie primele 3 gameuri, în care românca, deşi a avut minge de break în fiecare din cele 2 servicii de început ale adversarei şi 2 mingi de game pe primul său serviciu, s-a văzut condusă încă din start cu 3-0 de cehoaică! Abia în al patrulea game, Irina a reuşit să puncteze, cîştigîndu-şi serviciul.

Revenirea Irinei Begu: 5-3 de la 0-3 în setul 1!

A fost momentul de turnură pentru Begu, care a reuşit, apoi, break-ul după cel mai disputat game al setului 1, la a cincea încercare, deşi a avut inclusiv 40-0 pe serviciul adversarei! Revenirea în set s-a conturat din ce în ce mai tare, odată cu înmulţirea greşelilor cehoaicei.

Irina a cîştigat 5 gameuri consecutiv, fructificînd 2 din cele 8 mingi de break! Văzîndu-se la doar un singur game de cîştigarea setului, românca s-a relaxat prematur şi i-a permis adversarei să revină în set, pierzînd întîi pe serviciul acesteia şi apoi chiar propriul serviciu, fără drept de apel, la 15!

La 5-5, Irina şi-a recăpătat concentrarea şi a făcut rebreak-ul, cîştigînd, mai apoi, setul 1, pe propriul serviciu: 7-5, după cel mai lung set al zilei la Australian Open –  68 de minute!

7 meciuri începute la aceeaşi oră se încheiaseră deja cînd Begu servea abia pentru primul set al jocului cu Siniakova, la 6-5

53 de minute, cu 15 mai puţin, a durat setul 1 dintre Thomas Berdych şi Jurgen Melzer, decis în tie-break, scor 7-6, de la turneul masculin

begg

Begu a început ca din tun setul 2, asigurăndu-şi break-ul din start! Imediat, cehoaica a cerut intervenţia medicului pentru unele presupuse dureri la umăr, foarte probabil în încercarea de a o scoate pe Irina din joc într-un moment de “vînă” maximă! Degeabă însă! Tenismena noastră şi-a păstrat concentrarea şi a cîştigat game-ul fără mari emoţii, netezindu-şi drumul spre turul 3 de la Australian Open!

A urmat break-ul de 4-1, care a “ucis” meciul, în ciuda unor ultime zvîcniri ale cehoaicei, în schimburile de mingi de pe final, soldate chiar şi cu un rebreak. Doar pentru fotografi, care au putut să mai surprindă cîteva cadre cu Siniakova aruncînd racheta în semn de frustrare, gest enervant de repetat de-a lungul jocului.

2 ore şi 3 minute a durat partida Begu – Siniakova, record pentru un meci feminin încheiat în 2 seturi la Australian Open

130 de puncte WTA va primi Begu pentru calificarea în turul 3

Florin Mergea s-a calificat în turul 2 la dublu!

Tot de la ora 02:00, Florin Mergea a debutat la Australian Open în proba de dublu! Cotaţi capi de serie numărul 14, Mergea şi britanicul Dominic Inglot au învins, fără emoţii, 6-2, 6-2, perechea susţinută de gazde, formată din australienii Ebden şi Reid, în doar o oră şi 10 minute de joc!