Mircea Lucescu, a 4-a înfrângere la rând în Europa League. Manchester United, cu Ronaldo integralist, bate Omonia în minutul 90+3

Dinamo Kiev, echipa lui Mircea Lucescu, a pierdut, 0-1 cu Rennes, în etapa a 4-a din Europa League care se joacă joi, 13 octombrie.
14.10.2022 | 00:06
Mircea Lucescu a 4a infrangere la rand in Europa League Manchester United cu Ronaldo integralist bate Omonia in minutul 903
Dinamo Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu, a pierdut și a patra partidă din faza grupelor Europa League. Foto: hepta.ro
13-10-2022
21:05

Manchester United, cu Ronaldo integralist, învinge la limită Omonia, cu un gol marcat în minutul 90+3 de rezerva McTominay

În meciurile serii din runda a patra a Europa League, Manchester United, cu Cristiano Ronaldo integralist, n-a izbutit decât un succes la limită cu Omonia.

Scott McTominay, intrat în locul lui Casemiro, în minutul 81, a înscris unicul gol, în al treilea minut al prelungirilor. United este însă doar pe locul doi în grupă după ce Real Sociedad a câștigat, 3-0, cu Sheriff Tiraspol.

Rezultate înregistrate în partidele disputate de la ora 22:00, în etapa a 4-a din faza grupelor Europa League.

18:59

Rennes învinge din nou trupa lui Mircea Lucescu. Dinamo Kiev, zero puncte după patru etape

Ca și în partida tur, Rennes s-a impus la limită în fața lui Dinamo Kiev. Atunci a fost 2-1, acum 1-0 pentru francezi, unicul gol fiind realizat de Wooh în minutul 48.

Dinamo Kiev a pierdut toate partidele de până acum, în timp ce Rennes este la egalitate cu Fenerbahce și-și va disputa supremația în grupă.

Grupa G

Joi, 13  octombrie, au loc meciurile din etapa a 4-a a fazei grupelor în Europa League, iar meciul rundei este Betis Sevilla – AS Roma, marile favorite la calificare din Grupa C. Din păcate jocurile din această competiție au fost achiziționate doar de trustul PRO, care, în mod normal ar fi transmis un meci pe canalul PRO Arena, dar ca și în etapa precedentă acest lucru nu se va întâmpla, deoarece PRO TV nu va difuza partida FCSB – Silkeborg, care va fi preluată tot de PRO Arena.

Betis Sevilla – AS Roma, meciul serii în etapa 4 din grupele Europa League. Programul partidelor de azi, joi, 13 octombrie 2022

Și în Europa League ne îndreptăm cu pași repezi spre clarificarea situației echipelor care vor merge mai departe și a celor care, terminând pe locul 3, se vor teleporta în Conference League la primăvară, dar încă mai sunt foarte multe semne de întrebare în majoritatea grupelor, multe dintre ele putând fi rezolvate în această rundă.

Evident, meciul Betis Sevilla – AS Roma domină etapa 4 ca și importanță, dar și ca sonoritate a numelor protagonistelor, echipa lui Jose Mourinho, câștigătoare a primei ediții din Conference League riscând acum reversul medaliei, adică să nu prindă unul dintre primele două locuri, pentru a continua tot în Europa League. Alte partide interesante se anunță a fi FC Nantes – Freiburg, Saint Gilloise – Sporting Braga, Trabzonspor – AS Monaco, Ferencvaros – Steaua Roșie Belgrad și Lazio – Sturm Graz.

Joi, 13 octombrie, ora 19:45

• Bodo/Glimt – Arsenal (grupa A)
  • AEK Larnaca – Fenerbahce (grupa B)
  • Dinamo Kiev – Rennes (grupa B – se joacă la Cracovia, în Polonia)

• Union Berlin – Malmo (grupa D)
  • Manchester United – Omonia Nicosia (grupa E)
  • Real Sociedad – Sheriff Tiraspol (grupa E)
  • Lazio – Sturm Graz (grupa F)
  • Trabzonspor – AS Monaco (grupa H)
  • Ferencvaros – Steaua Roșie Belgrad (grupa H)

Nici un meci la TV din etapa 4 din grupele Europa League joi, 13 octombrie

Cum spuneam mai sus nici o partidă din etapa a 4-a din grupele Europa League nu va putea fi urmărită în direct pe micile ecrane, deși sunt destul de multe meciuri atractive. Cu toate acestea, abonaţii Voyo vor putea să vadă pe această aplicaţie cele mai interesante partide ale rundei.

Nu este totuși cazul să considerați Europa League un capitol închis în privința urmăririi partidelor din etapa 4, pentru că puteți face acest lucru pentru absolut toate jocurile de la orele 19:45 și 22:00, intrând pe site-ul FANATIK, unde le puteți viziona în format LIVE VIDEO.

Toate informaţiile despre Betis Sevilla – AS Roma, meciul serii din etapa 4 a grupelor Europa League

Așadar jocul care va avea loc începând de la ora 19:45, pe stadionul Benito Villamarin din Sevilla, dintre echipa locală Betis și AS Roma, este considerat a fi capul de afiș al acestei runde, fiind vorba de o confruntare între fotbalul spaniol și cel italian, două dintre competițiile de top din Europa. Înaintea acestei partide, Betis este liderul Grupei C, cu punctaj maxim, 9 puncte, urmată de Ludogoreț, 4 puncte, AS Roma 3 puncte și HJK Helsinki, un punct.

Romanii sunt în real pericol de a se trezi din nou continuând aventura în ultima competiție europeană. Acest scenariu negru ar putea deveni realitate în cazul, deloc imposibil, ca Betis, care s-a impus în capitala Italiei pe final de meci, să repete victoria, iar Ludogoreț să câștige, în mod firesc, acasă, cu HJK Helsinki, desprinzându-se cu patru puncte peste romani. Fără Dybala și cu Zaniolo suspendat va fi foarte greu pentru Roma să spere la trei puncte.

Tot ce trebuie să știți despre Lazio – Sturm Graz, Trabzonspor – AS Monaco şi Saint Gilloise – Braga

Cum spuneam, nu numai meciul Betis Sevilla – AS Roma merită atenție dintre partidele din etapa a 4-a din grupele Europa League. În Grupa F, Lazio, care a făcut etapa trecută 0-0 în Austria, joacă acasă returul cu Sturm Graz. Este o grupă care copiază identic situația din grupa G a lui CFR Cluj, cu toate echipele având câte patru puncte.

Pe rezultatul meciului Saint Gilloise – Sporting Braga din Grupa D vor sta cu ochii cei de la Union Berlin, care joacă acasă cu Malmo. Saint Gilloise are 9 puncte, aproape calificată, Braga 6 și Union Berlin 3. Union mai poate spera doar dacă portughezii vor face un pas greșit. Și în Grupa H poate fi foarte interesant. AS Monaco și Ferencvaros sunt primele, cu 6 puncte, urmate de Trabzonspor și Steaua Roșie, câte 3, dar acum turcii îi primesc pe monegasci și ungurii pe sârbi, iar victorii pentru Trabzon și Steaua Roșie ar aduce toate echipele la 6 puncte!