Povestea lui Billel Omrani! A ajuns golgheterul Ligii Campionilor de la “când mai dai şi tu un gol?”. Video

13.08.2019 | 23:35
Povestea lui Billel Omrani A ajuns golgheterul Ligii Campionilor de la cand mai dai si tu un gol Video

Billel Omrani face senzaţie în preliminariile Ligii Campionilor. Atacantul francez a reuşit un hattrick în meciul CFR Cluj – Astana 3-1, partidă care s-a jucat în turul 1 preliminar al UEFA Champions League, şi a recidivat în primele minute ale duelului cu Maccabi Tel Aviv. Omrani a marcat dubla care a adus calificarea CFR Cluj în returul cu Celtic (golurile 2 şi 3) şi este golgheterul Ligii Campionilor, cu şase reuşite!

Billel Omrani, senzaţia din preliminariile Ligii Campionilor. A marcat patru goluri în trei meciuri

După primele şase meciuri ale lui CFR Cluj în preliminariile Ligii Campionilor, Billel Omrani este fotbalistul care face senzaţie startul sezonului. A reuşit trei goluri cu Astana, apoi în minutul 22 al turului cu Maccabi Tel Aviv, atacantul de 26 de ani a deschis scorul cu o lovitură de cap, centrarea fiind trimisă de Ciprian Deac. Apoi a reuşit să înscrie şi golurile doi şi trei la Glasgow, aducând calificarea CFR-ului în play-off-ul Champions League şi ajungând la şase reuşite. E în topul marcatorilor din Ligă!

L-a întrecut pe Culio în istoria lui CFR Cluj

Billel Omrani este în acest moment fotbalistul străin care a marcat cele mai multe goluri europene în istoria lui CFR Cluj. Francezul a înscris până în prezent de nouă ori, fiind urmat de Juan Emmanuel Culio (cinci goluri), Modou Sougou şi Lacina Traore (patru goluri).

În martie, Billel Omrani era ironizat de colegii lui pentru că nu mai marcase din decembrie 2018. “Când mai dai şi tu un gol?”, i-au transmi coechipierii în timpul unui interviu televizat. În a doua parte a sezonului trecut fotbalistul francez reuşise să înscrie un singur gol, în victoria cu 5-1 a clujenilor în faţa Astrei Giurgiu.