Bogdan Lobonţ a debutat ca antrenor la U Cluj! ”Știm unde vrem să ajungem”

07.12.2018 | 23:17
Bogdan Lobont a debutat ca antrenor la U Cluj Stim unde vrem sa ajungem

Bogdan Lobonț a început cariera de antrenor la U Cluj. Fostul internațional a stat pe bancă la meciul din Liga 2,  pe care “U” l-a disputat pe Cluj Arena cu cei de la Chindia Târgoviște, câştigat cu 3-1 de “şepcile roşii”.

UPDATE, ora 23:18 / La finalul primul joc din carieră ca antrenor principal, Bogdan Lobonț și-a lăudat jucătorii: ”Mai sunt meciuri de jucat etapa asta, la final trebuie să fim primii. Campioni de toamnă, de iarnă, asta nu sunt pentru noi. Luăm fiecare meci în parte și știm unde vrem să ajungem . Astăzi au făcut un meci mare, am avut o atitudine extraordinară. E meritul lor, au demonstrat încă o dată că au potențial, au valoare. Au tot ce le trebuie. Atmosfera a fost una excepțională. U Cluj întodeauna a avut suproteri minunați. Au susținut echipa și când am fost conduși, vin mereu în deplasare. U demonstrează că e iubită”.

UPDATE; ora 21:30. U Cluj a câştigat cu 3-1 derby-ul împotriva echipei Chindia Târgovişte. Echipa lui Viorel Moldovan a deschis scorul prin Mihaiu, dar a fost egalată în prelungirile primei reprize de golul lui Haţiegan. Gavra a marcat pentru 2-1, iar scorul final a fost stabilit în prelungiri. Cu acest succes, U Cluj urcă pe primul loc.

“La ora 19:30, “U” și Chindia Târgoviște se întâlnesc, pe Cluj Arena, în derby-ul ultimei etape din Liga 2 din acest an, iar Bogdan Lobonț își va face, cu această ocazie, debutul în antrenorat, pe banca echipei noastre. Avem echipa de start a “studenților”, rămâne doar să le ținem pumnii și să ne cântăm dragostea pentru “U”. Ne vedem în tribune! Haide “U”!” a postat clubul ardelean pe pagina oficială de Facebook.

Bogdan Lobonț stă pe banca lui “U” Cluj la partida cu liderul Chindia Târgoviște

Bogdan Lobonț ar fi trebuit să debuteze ca antrenor al lui U Cluj din 2019, dar “Pisica” nu a mai avut răbdare și s-a hotărât să ia loc pe banca ardelenilor la cel mai important meci al sezonului, tocmai împotriva liderului din Liga 2, Chindia Târgoviște. Bogdan Lobonț nu are încă licența PRO, dar fostul portar va fi ajutat de pe bancă de Adrian Iencsi. Ioan Ovidiu Sabău, managerul sportiv al lui U Cluj, este încântat de venirea lui Bogdan Lobonț la echipă și crede că fostul internațional va avea un rol important în promovarea echipei în Liga 1 Betano.

86 de selecții are Bogdan Lobonț în echipa națională

Bogdan Lobonț s-a apucat de antrenorat la sfârșitul anului trecut când l-a ajutat pe Cosmin Contra la naționala României. Cei doi au colaborat până în octombrie acest an, când fostul portar al Romei și al naționalei României a acceptat postul de antrenor la “U” Cluj. Ardelenii sunt pe locul 5 în Liga 2, cu 41 de puncte, 3 mai puțin decât Chindia Târgoviște care este prima cu 44 de puncte.