Bogdan Mara, acuzații dure după Gaz Metan – CFR Cluj 0-0: ”Ne e mare teamă să nu fie o coaliție împotriva noastră”

09.02.2020 | 12:39
Bogdan Mara acuzatii dure dupa Gaz Metan  CFR Cluj 00 Ne e mare teama sa nu fie o coalitie impotriva noastra

Directorul sportiv al campioanei României, Bogdan Mara, a lansat acuzații dure după meciul Gaz Metan Mediaș – CFR Cluj 0-0, în care ardelenii consideră că au fost dezavantajați de arbitrajul lui Andrei Chivulete.

Bogdan Mara, acuzații dure după Gaz Metan – CFR Cluj 0-0: ”Chivulete a stricat acest meci”

”Am jucat foarte multe meciuri în Europa în acest sezon și nu am avut probleme de arbitraj, de ce acolo se poate și la noi nu. Nu înțelegem la un meci de o asemenea intensitate să nu fie delegat un arbitru cu experiență, cu ecuson FIFA”, a spus oficialul CFR-ului la Pro X.

”Pentru că avem mulți astfel de arbitri. Cu tot respectul pentru Chivulete, dar nu are experiență și drept dovadă a stricat acest meci. În minutul 23 a luat trei decizii greșite într-o singură fază”, sunt acuzațiile făcute de Bogdan Mara după meciul Gaz Metan – CFR Cluj 0-0.

”Meciul acesta a fost total împotriva noastră”

”În meciul de ieri maniera de arbitraj a fost total contra CFR-ului din primele minute. Marius Constantin îl faulta mereu pe Billel Omrani, faulturi evindente care au fost trecute cu vederea de Andrei Chivulete”, a continuat Mara.

”Meciul acesta a fost total împotriva noastră și simțim această tentă în mult mai multe meciuri și mă uit la faptul că Planic a luat roșu direct și a luat o singură etapă de suspendare. Și apoi mă uit la Culio când a luat două galbene cu Sepsi li a luat dou etape”, a explicat oficialul CFR-ului.

”Când ești pe primul loc nu prea le place oamenilor acest lucru”

”Păun a fost suspendat trei etape fără să ia cartonaș roșu, iar la Dan Petrescu nici nu mai vorbim la câte etape de suspendare a avut. Ne e mare teamă să nu fie o coaliție împotriva noastră. Când ești pe primul loc nu prea le place oamenilor acest lucru”, a declarat Bogdan Mara.

CFR Cluj a remizat cu Gaz Metan Mediaș, scor 0-0, într-un meci din etapa a 24-a din Casa Pariurilor Liga 1. Ardelenii au pierdut două puncte importante, iar rivalii de la FCSB se pot apropia la trei puncte dacă înving Academica Clinceni.

Petrescu, acuzații grele pentru Chivulete

La finalul întâlnirii de la Mediaș, antrenorul Dan Petrescu a tunat împotriva arbitrajului și consideră că formației sale i s-a refuzat cel puțin un penalty. Clujenii au cerut lovitură de pedeapsă când Marius Constantin l-a doborât pe Vali Costache, dar și în faza imediat următoare, pentru un presupus fault al lui Pleșca la Omrani.

George Țucudean a revenit pe teren pentru CFR Cluj într-un meci oficial după cele cinci luni de pauză luate din cauza problemelor de sănătate. Atacantul lui Dan Petrescu a intrat pe teren în minutul 81 al meciului cu Gaz Metan, bifând prima prezență de la jocul cu Slavia Praga, disputat pe 28 august 2019.