VIDEO / Bokila e în semifinalele Cupei Africii! Şase goluri într-o repriză. Tunisia, eliminată după un penalty controversat

UPDATE / Final dramatic în meciul dintre Tunisia şi Guineea Ecuatorială. Tunisienii au deschis scorul în minutul 70, iar în primul minut al prelungirilor arbitrul a dat un penalty inventat pentru...
Autor: Adrian Căpriţă | 01.02.2015 | 00:08

UPDATE / Final dramatic în meciul dintre Tunisia şi Guineea Ecuatorială. Tunisienii au deschis scorul în minutul 70, iar în primul minut al prelungirilor arbitrul a dat un penalty inventat pentru naţionala organizatoare, transformat de Balboa.

În prelungirile partidei Guineea Ecuatorială a înscris golul victoriei prin acelaşi Balboa, iar gazda competiţiei a ajuns într-o nesperată semifinală, unde va întîlni învingătoarea dintre Ghana şi Guineea.

*****************************************************************

Se ştie prima semifinală de la Cupa Africii pe Naţiuni! Republica Democrată Congo a trecut cu 4-2 de Congo în sferturi, după ce la pauză scorul era egal, 0-0.

Partida părea pe tiparul partidelor din grupe, cînd foarte rar s-au marcat mai mult de două goluri. După 45 de minute fără gol, cele două naţionale s-au descătuşat.

Pentru Congo au marcat Ferebory Dore, jucătorul CFR-ului, şi Bifouma, în timp ce oaspeţii au marcat prin Mbokani, o dublă, Kimwaki şi Bokila, fostul jucător al Petrolului.

În semifinale, Republica Democrată Congo va juca împotriva învingătoarei dintre Coasta de Fildeş şi Algeria.