Boloni e pe podium în Belgia! Antwerp a învins-o la scor pe Zulte-Waregem

Claudiu Surmei
în Jupiler League
17/09/2018, 00:08
Boloni e pe podium în Belgia! Antwerp a învins-o la scor pe Zulte-Waregem GALERIE FOTO

Antwerp e neînvinsă în Jupiler League după 7 etape în care a înregistrat 4 victorii și 3 rezultate de egalitate. Echipa lui Ladislau Boloni e pe podium în Belgia, după ce a învins-o cu scorul de 5-1 pe Zulte-Waregem. Antwerp are cea mai bună apărare din campionat, cu doar 3 goluri marcate. Totodată, echipa a marcat până acum 10 goluri, tot atâtea câte a marcat și Standard Liege.

Antwerp a jucat pe teren propriu în etapa a 7-a a campionatului Belgia cu Zulte-Waregem. Refaelov a deschis scorul pentru gazde în minutul 7, iar Arslanagic a făcut 2-0 după numai 3 minute. Zulte a rămas în 10 oameni după primul sfert de oră, după eliminarea lui Marcq. Echipa antrenată de Ladislau Boloni a continuat asediul la poarta echipei oaspete și a făcut 3-0 în minutul 27 prin Owusu din lovitură de la 11 metri, iar scorul pauzei a fost 3-0.

De Fauw a redus din diferență la 8 minute după reluarea jocului, însă Owusu a mai punctat o dată în minutul 62. Scorul final al partidei a fost stabilit de Haroun, în minutul 90+1. Antwerp – Zulte-Waregem s-a terminat 5-1.

Echipa lui Ladislau Boloni e pe podium în campionatul din Belgia

După victoria la scor împotriva celor de la Zulte-Waregem, echipa antrenată de Ladislau Boloni a urcat pe locul 3 în Jupiler League, cu 15 puncte. Antwerp a depășit echipe mult mai bine cotate precum Anderlecht (13 puncte) sau Standard Liege (12 puncte).

Antrenorul român a început meciul cu următorul 11: Bolat – Buta, Arslanagic, Van Damme, Jukleroed – Yatabare, Haroun, Owusu – Refaelov, Bolingi – Rodrigues. Pentru Zulte-Waregem au jucat: Bossut – Walsh, Baudry, Bjordal, De Fauw – Bjordal, Marcq, Faik – Harbaoui, Bongonda, Bedia.

Ce spune Boloni despre jucătorii români care pleacă în străinătate

Ladislau Boloni, antrenorul celor de la Antwerp, a descoperit care este principalul motiv pentru ca jucătorii români, în special cei care pleacă de la Academia lui Gheorghe Hagi, nu reuşesc să se adapteze la nivelul de joc din străinătate. Cei mai mulţi dintre fotbaliştii români plecaţi în străinătate s-au întors în România sau au fost nevoiţi să plece la echipe cu pretenţii mult mai mici pentru a putea evolua.

“Hagi a făcut ceva nemaipomenit acolo! Iar talente sunt tot timpul, trebuie să le cauți, selectezi și antrenezi. De ce nu reușesc în străinătate fotbaliștii lui? Eu cred că antrenorii care lucrează la Ovidiu nu sunt adaptați exigențelor internaționale, că au foarte puțin în contact cu ceea ce se face la nivel european. În general, antrenorii noștri nu au contact și cu elita”, a declarat Boloni.

Fostul tehnician al echipei naţionale a vorbit despre problema naturalizării, în special a lui Harlem Gnohere, ultimul pe lista federalilor. Cosmin Contra a anunţat şi el la un moment dat că ar vrea să îl pregătească pe atacantul de la FCSB la naţională, dar acest lucru a iscat un adevărat scandal.

“Sper că nu tot Gigi Becali trebuie să naturalizeze! Dacă un fotbalist străin e bun, și eu aș încerca… Dacă găsești, naturalizezi! La fel spun și despre copiii români născuți din emigranți: dacă este bun, ia-l! Depinde de unde și de la cine învață!”a spus Ladislau Boloni despre această problemă.