Sergiu Preda    Claudiu Surmei
în Jupiler League
03/09/2018, 18:04
Boloni riscă să fie amendat și suspendat, după eliminarea din meciul cu Anderlecht GALERIE FOTO
Ladislau Boloni riscă să fie amendat și suspendat

Ladislau Boloni riscă să fie amendat și suspendat, după eliminarea din meciul cu Anderlecht. Comisia de Disciplină a Uniunii Belgiene de Fotbal a înaintat propunearea ca tehnicianul român să fie suspendat pentru o perioadă de 2 săptămâni și să plătească o amendă de 2.000 de euro, după ce a fost în tribună la ultima partidă disputată în campionat, terminată la egalitate, scor 1-1.

Royal Antwerp s-a deplasat pe terenul celor de la Anderlecht în etapa a 6-a din Jupiler League. Echipa antrenată de Ladislau Boloni a reuşit un rezultat de egalitate, scor 1-1, după un gol marcat la ultima fază de joc a partidei și a rămas neînvinsă în actualul sezon. Anderlecht a deschis scorul în minutul 17 al jocului prin Gerkens, cel care a punctat din pasa venită de la Saelemaekers. Antwerp a încercat să revină în joc pe toată durata meciului, iar eforturile eleviilor antrenați de Ladislau Boloni au fost răsplătite în minutul 90+2 de ghanezul William Owusu, cel care a înscris al treila gol al sezonului şi menţine echipa neîninsă.

Antwerp este pe locul 4 în clasament, fiind la doar 4 puncte de liderul Club Brugge, iar echipa antrenată de Ladislau Boloni se poate lăuda cu cea mai bună defensivă din campionat. Royal a primit doar două goluri în acest sezon şi a marcat de cinci ori.

Tehnicianul român poate primi o amendă și suspendare din partea Comisiei de Disciplină a Uniunii Belgiene de Fotbal, după ce a fost trimis în tribune în minutul 27 al meciului cu Anderlecht pentru comportament inadecvat, ca urmare a unei discuţii vehemente cu arbitrul Wim Smet. 2 săptămi ar putea sta în tribună Boloni și ar putea fi nevoit să scoată din buzunar suma de 2.000 de euro.

Ladislau Boloni, 65 de ani, a semnat un nou contract cu Royal Antwerp şi va antrena până în vara lui 2020. Tehnicianul român a ajuns pe banca echipei belgiene în 2017 şi a semnat iniţial un contract pe două stagiuni, dar după evoluţiile excelente ale echipei şefii l-au recompensat cu o prelungire de a înţelegerii.

Antrenorul care a trecut în carieră şi pe la Sporting Lisabona a fost la un pas de a prinde play-off-ul pentru locurile 1-6 din Jupiler League  în sezonul trecut. Tehnicianul veteran i-a impresionat în stagiunea precedentă pe oficialii clubului, iar în această vară a primit întăriri serioase. Royal Antwerp i-a achiziţionat astfel pe Dieumerci Mbokani (de la Dinamo Kiev), Daniel Opare (de la FC Augsburg), Jonathan Bolingi (de la Standard Liege) și Sambou Yatabare (de la Werder Bremen).

Boloni a impresionat în Belgia

Fostul selecţioner al României s-a remarcat în Belgia încă din 2009, atunci când a reuşit să câştige titlul alături de Standard Liege după care s-a plimbat pe la mai multe formaţii din Europa, dar şi din Golf, fără să reuşească vreun rezultat notabil până la venirea la Royal Antwerp, club care a promovat în Jupiler League după 13 ani petrecuţi în ligile inferioaee. Fanii echipei au motive de bucurie, deoarece nu s-au aflat nicio clipă pe locurile retrogradabile  după revenirea în prima ligă belgiană.