Boloni riscă să fie amendat și suspendat, după eliminarea din meciul cu Anderlecht

03.09.2018 | 18:04
Ladislau Boloni riscă să fie amendat și suspendat

Ladislau Boloni riscă să fie amendat și suspendat, după eliminarea din meciul cu Anderlecht. Comisia de Disciplină a Uniunii Belgiene de Fotbal a înaintat propunearea ca tehnicianul român să fie suspendat pentru o perioadă de 2 săptămâni și să plătească o amendă de 2.000 de euro, după ce a fost în tribună la ultima partidă disputată în campionat, terminată la egalitate, scor 1-1.

Royal Antwerp s-a deplasat pe terenul celor de la Anderlecht în etapa a 6-a din Jupiler League. Echipa antrenată de Ladislau Boloni a reuşit un rezultat de egalitate, scor 1-1, după un gol marcat la ultima fază de joc a partidei și a rămas neînvinsă în actualul sezon. Anderlecht a deschis scorul în minutul 17 al jocului prin Gerkens, cel care a punctat din pasa venită de la Saelemaekers. Antwerp a încercat să revină în joc pe toată durata meciului, iar eforturile eleviilor antrenați de Ladislau Boloni au fost răsplătite în minutul 90+2 de ghanezul William Owusu, cel care a înscris al treila gol al sezonului şi menţine echipa neîninsă.

Antwerp este pe locul 4 în clasament, fiind la doar 4 puncte de liderul Club Brugge, iar echipa antrenată de Ladislau Boloni se poate lăuda cu cea mai bună defensivă din campionat. Royal a primit doar două goluri în acest sezon şi a marcat de cinci ori.

Tehnicianul român poate primi o amendă și suspendare din partea Comisiei de Disciplină a Uniunii Belgiene de Fotbal, după ce a fost trimis în tribune în minutul 27 al meciului cu Anderlecht pentru comportament inadecvat, ca urmare a unei discuţii vehemente cu arbitrul Wim Smet. 2 săptămi ar putea sta în tribună Boloni și ar putea fi nevoit să scoată din buzunar suma de 2.000 de euro.

Ladislau Boloni, 65 de ani, a semnat un nou contract cu Royal Antwerp şi va antrena până în vara lui 2020. Tehnicianul român a ajuns pe banca echipei belgiene în 2017 şi a semnat iniţial un contract pe două stagiuni, dar după evoluţiile excelente ale echipei şefii l-au recompensat cu o prelungire de a înţelegerii.

Antrenorul care a trecut în carieră şi pe la Sporting Lisabona a fost la un pas de a prinde play-off-ul pentru locurile 1-6 din Jupiler League  în sezonul trecut. Tehnicianul veteran i-a impresionat în stagiunea precedentă pe oficialii clubului, iar în această vară a primit întăriri serioase. Royal Antwerp i-a achiziţionat astfel pe Dieumerci Mbokani (de la Dinamo Kiev), Daniel Opare (de la FC Augsburg), Jonathan Bolingi (de la Standard Liege) și Sambou Yatabare (de la Werder Bremen).

Boloni a impresionat în Belgia

Fostul selecţioner al României s-a remarcat în Belgia încă din 2009, atunci când a reuşit să câştige titlul alături de Standard Liege după care s-a plimbat pe la mai multe formaţii din Europa, dar şi din Golf, fără să reuşească vreun rezultat notabil până la venirea la Royal Antwerp, club care a promovat în Jupiler League după 13 ani petrecuţi în ligile inferioaee. Fanii echipei au motive de bucurie, deoarece nu s-au aflat nicio clipă pe locurile retrogradabile  după revenirea în prima ligă belgiană.