Bombă la Miami! Naomi Osaka, eliminată în turul 3! Cum poate ajunge Simona Halep lider mondial

23.03.2019 | 23:53
Bomba la Miami Naomi Osaka eliminata in turul 3 Cum poate ajunge Simona Halep lider mondial

Naomi Osaka, cap de serie numărul 1 și totodată lider mondial în ierarhia WTA, a fost eliminată în turul 3 la Miami de Hsieh Su-wei. Simona Halep are astfel din nou șansa de a urca pe primul loc în clasamentul WTA.

Naomi Osaka, eliminată în turul 3 la Miami!

Organizatorii de la Miami au primit două vești proaste în decurs de o oră. Mai întâi, Serena Williams și-a anunțat retragerea din turneu, iar apoi Naomi Osaka, principala favorită, a fost eliminată încă din turul 3. Japoneza a pierdut în trei seturi cu Hsieh Su-wei, scor 6-4, 6-7, 3-6.

Naomi Osaka va avea astfel 6.021 de puncte la finele acestui turneu. Simona Halep are în acest moment 5.457 de puncte, sportiva noastră egalându-și deja parcursul de la precedenta ediție de la Miami, când a fost eliminată în turul III. Halep se va duela duminică seara cu Polona Hercog pentru un loc în optimi.

Osaka poate pierde locul 1 mondial la finalul turneului de la Miami

Cum poate ajunge Simona Halep lider mondial

Simona Halep – Polona Hercog LIVE VIDEO Miami

Ca sa o depășească pe Naomi Osaka în ierarhia WTA, Halep trebuie să ajungă în finală la Miami, situație în care va acumula 6.042 de puncte în clasamentul WTA. Totuși, între Osaka și Halep se află Petra Kvitova. Sportiva din cehia este deja în optimi, egalându-și la rândul său performanța bifată anul trecut la Miami. Kvitova o devansează pe Osaka tot cu o prezență în finală, situație în care va acumula 6.080 de puncte.

Dacă Halep va câștiga trofeul, atunci cu siguranță va fi lider mondial la finalul turneului. Ca să ajungă lider mondial din postura de finalistă, Halep are nevoie ca Kvitova să fie eliminată cel mult în semifinale. În orice altă situație, sportiva noastră nu poate urca pe primul loc mondial.