Video. Botoşani e în semifinalele Cupei! 3-2, după prelungiri! Toate golurile marcate în 21 de minute

Eduard Popa    Mirela Apostol
in Fotbal intern
13/03/2018, 20:09

Vezi detaliile şi comentariul meciului în aplicaţia de mai jos. VIDEO cu golurile aici

UPDATE. Echipele de start:

FC Botoşani (4-2-3-1): Pap – Unguruşan, Burcă, A. Miron, Acsinte – Tincu, Oaidă – M. Roman, V. Achim, Golofca – Golubovic
Rezerve: Cobrea, Plămadă, Muşat, St. Cucu, L. Fulop, Moruţan, Acsente
Antrenor: Costel Enache

CSM Poli Iaşi (4-2-3-1): Rusu – Bosoi, Frăsinescu, Cioinac, Bădic – Chelaru, Qaka – Platini, Jo Santos, Pedro Mendes – Kizito
Rezerve: Kelava, Mihăescu, Al. Zaharia, Jagodinskis, A. Sin, Panţîru, An. Cristea
Antrenor: Flavius Stoican

UPDATE 15:15 Partida din sfertul de finală al Cupei României este una specială pentru tehnicianul Costel Enache. Acesta a împlinit luni vârsta de 44 de ani şi a primit şi un cadou din partea jucătorilor: un tricou semnat de toţi elevii săi: „Le mulţumesc băieţilor pentru cadoul de ziua mea! Sunt mândru de ei şi sunt convins ca împreuna mai avem multe de spus!” , a spus Enache, pe contul său de facebook.

FC Botoşani a terminat sezonul regulat al Ligii 1 Betano pe locul şapte, ratând la mustaţă un loc în play-off-ul competiţiei. Echipa care a scos formaţia lui Costel Enache din play-off este chiar Poli Iaşi.

Cele două echipe au avut 39 de puncte la sfârşitul primei faze a Ligii 1, la egalitate cu Dinamo. Astfel, s-a făcut un clasament în trei în funcţie de rezultatele din meciurile directe iar câştig de cauză a avut formaţia lui Flavius Stoican. În meciul din etapa a XI-a de la Botoşani, scorul a fost 3-3, cu Andrei Cristea reuşind golul egalizator în minutul 81, dintr-o lovitură de pedeapsă. în retur, în etapa a XXIV-a, tot Poli s-a impus, printr-un gol înscris de acelaşi Andrei Cristea.

Botosani – Poli Iasi LIVE STREAM Cupa Romaniei Enache: „Meciul  cu Iaşi, şansa noastră să ieşim în evidenţă”

Botosani – Poli Iasi LIVE STREAM Cupa Romaniei După ce au ratat play-off-ul Ligii 1, Cupa României rămâne obiectivul principal pentru botoşăneni. „Cu toţii trebuie să fim conştienţi că e o oportunitate bună pentru noi de a îndrepta lucrurile . E o şansă să ieşim din nou în evidenţă, să ieşim în faţă. Ne aşteaptă un joc greu, ştim cu toţii asta.  E un meci foarte important pentru noi. Cred că rămâne ultimul meci decisiv pentru un an întreg. Sperăm să găsim motivaţia necesară, energica, luciditatea şi să fim capabili să mergem mai departe”, a declarat Costel Enache, la conferinţa de presă dinaintea partidei.

Partida dintre FC Botoşani şi CSM Poli Iaşi se joacă astăzi, 13 martie, de la ora 17:30. Partida va fi transmisă în format live text pe FANATIK.RO şi va televizată pe Pro X.