Video

CARNAGIU ISTORIC! Brazilia DECAPITATĂ de panzere: 1-7!

FINAL DE MECI! BRAZILIA SUFERĂ CEA MAI MARE UMILINŢĂ DIN ISTORIA EI. Un meci în care "selecao" a fost măcelărită de Germania cu 7-1....
09.07.2014 | 01:30

FINAL DE MECI! BRAZILIA SUFERĂ CEA MAI MARE UMILINŢĂ DIN ISTORIA EI. Un meci în care “selecao” a fost măcelărită de Germania cu 7-1.

Min. 90+1: GOL BRAZILIA! Oscar dă un gol pentru Brazilia, care nu se poate numi unul de onoare!

Loading the player…

Min. 90: Ozil ratează singur cu Julio Cesar. La un pas de 0-8

Thiago Silva urmăreşte stupefiat din tribune umilinţa:

silva

Min. 84: Pe teren, brazilienii încearcă să marcheze golul de onoare, dar nemţii se apără incredibil

Pasele nemţilor sînt acompaniate de Ole-urile spectatorilor care sînt majoritari brazilieni

CARNAGIUL IA PROPORŢII! SCHURLEE FACE 7-0 ÎN MINUTUL 78 DUPĂ UN ŞUT INCREDIBIL! Reacţie superbă a publicului care aplaudă în picioare performanţa nemţilor

E pentru prima dată cînd Brazilia ia 6 goluri într-un meci de campionat mondial.

Min. 76: Schimbare la nemţi, intră Draxler în locul lui Khedira

Min. 69: GOOOOOOOOOOL GERMANIA! SET pentru nemţi! Schurlee înscrie simplu cu latul din 6 metri după o centrare pe jos a lui Lahm

Min.68: Dante este avertizat după un fault la Muller

Min. 65: Schurlee are o ocazie uriaşă, însă Julio Cesar respinge

Doar cîteva poze cu brazilienii din tribune:

fani3232

3333

Min. 62: Meciul a trecut pe planul doi. Acum atenţia se îndreaptă pe străzi unde au început protestele. Imaginea este din oraşul Sao Paolo!

sao

Felipao e în genunchi. Mai grav e că au început protestele în Sao Paolo:

felipao

Min. 59: Ocazie uriaşă pentru Germania! Muller trage de la 16 metri, Julio Cesar scoate de sub bară!

Min. 58: Schurlee îi ia locul lui Klose care şi-a îndeplinit obiectivul!

Min. 58: Fred e inamicul public numărul 1. Acum se revarsă frustrările brazilienilor pe atacantul care era contestat încă înainte de meci pentru ineficacitate

Imagini incredibile la Sao Paolo. Fanii Braziliei au aprins steagul propriu

brazzzzzz

Min. 54: Neuer apără din nou miraculos. Paulinho scapă singur, însă şuturile sale sînt respinse de neamţ

Min. 52: Brazilienii sînt hotărîţi să reducă diferenţa. Oscar ratează o ocazie URIAŞĂ! Neuer apără

Min. 50: Prima mare ocazie a Braziliei. Ramires are o incursiune bună pe dreapta, însă centrarea sa este respinsă de Neuer

Cele mai mari diferenţe de goluri în semifinalele Campionatului Mondial:

mondial

Min. 46: A început repriza secundă!

Schimbări la pauză: la brazilieni iese Hulk şi intră Ramires, iar Paulinho îi ia locul lui Fernandinho. La germani, iese Hummels şi intră Mertesaker

Rezumatul primei reprize:

Berlinul e în sărbătoare:

l

Mulţi suporteri brazilieni pleacă la pauză de pe stadion:

aaaaa

FINAL DE PRIMĂ REPRIZĂ! E carnagiu pe stadionul de la Belo Horizonte. Ceea ce s-a întîmplat pe teren se vede rar pe un stadion de fotbal. Muller, Klose, Kroos de două ori şi Khedira au marcat pentru acest 5-0 cu Brazilia.

all

Min. 45: Se arată un minut suplimentar. Probabil pentru timpul pierdut cu celebrarea golurilor germane

Min. 41: Brazilienii încearcă să atace, însă se lovesc de zidul defensiv al nemţilor. Neuer nu a avut ce apăra

Min. 37: Germania deţine controlul meciului, brazilienii nu ies din propriul teren

Toate reţelele de socializare sînt uluite, nimeni nu mai înţelege ce se întîmplă pe teren. Stadionul a amuţit. Statistica arată sec: 7 şuturi Germania, 5 goluri şi asta după doar 30 de minute. Fanii brazilieni sînt disperaţi:

Min. 29: GOOOOOOOOOOL BRAZILIA! MASACRUUUUUUU! Khedira face 5-0 în minutul 29!

Suporterii brazilieni sînt uluiţi de la mic la mare:

sssssssaaaaa

Min. 26: INCREDIBIL! Din nou GOOOOOL pentru Germania! Kroos înscrie la 30 de secunde după ce a marcat! E incredibil ce se întîmplă la Belo Horizonte!

Min. 25: GOOOOOOOOOOOOOOL Germania! Toni Kroos şutează superb şi este 3-0! Stadionul a amuţit

0

Min. 23: GOOOOOOOOOOOOOOOOL GERMANIA! MIROSLAV KLOSE SCRIE ISTORIE! E CEL MAI BUN MARCATOR DIN ISTORIA CAMPIONATELOR MONDIALE CU 16 GOLURI!!!

Min. 17: Spiritele s-au încins la un tackling a lui Lahm la Marcelo care a cerut penalty. Boateng îl bruschează pe Marcelo, dar situaţia se linişteşte.

Thomas Muller are la campionatul mondial 10 goluri şi 5 pase decisive în 12 meciuri la campionatul mondial

gerrrrrr

Min. 12: GOOOOOOL Germania! Thomas Muller reia liber din 8 metri cu latul după o centrare din corner

Min. 10: Nemţii par să accepte dominarea braziliană, dar sînt foarte tăioşi pe contraatac

Min. 7: Ocazie mare pentru nemţi! Khedira trage din interiorul careului în Toni Kroos.

Min. 3: Brazilia domină startul de meci, Neuer e inspirat

A început meciul!

Julio Cesar şi David Luiz au ţinut tricoul lui Neymar la intonarea imnurilor. Luiz e căpitan în abseţa lui Thiago Silva

S-au intonat cele două imnuri

MECIUL ÎNCEPE ÎN CÎTEVA MINUTE. BRAZILIA – GERMANIA POATE FI URMĂRIT ÎN FORMAT LIVETEXT PE FANATIK.RO

UPDATE 22:56 / Imagine superbă:

sssss

UPDATE 22:52 / Duel la înălţime şi în tribune:

ger

brayil

UPDATE 22:43 / Brazilienii scriu că 60.000 de suporteri vor avea astăzi măşti cu Neymar pe stadion:

nezmar

UPDATE 22:37 / Germania este neînvinsă în ultimele 16 meciuri internaţionale, reuşind 11 victorii şi 5 egaluri:

ssdadsda

UPDATE 22:27 / Bernard este titular la brazilieni deşi toată lumea se aştepta la Willian. Brazilianul joacă la Şahtior Doneţk sub conducerea lui Mircea Lucescu şi va fi la a 14-a prezenţă în tricoul Braziliei. Este la primul meci ca titular la acest turneu final, el a mai jucat în primele două meciuri la acest turneu final, cu Croaţia şi Mexic.

Bernard-Main

UPDATE 22:16 / O vedere de ansamblu cu Estadio Mineirao din Belo Horizonte cu 40 de minute pînă la startul meciului:

st

UPDATE 22:03 / Toţi jucătorii Braziliei poartă şepci pe care este scris un mesaj de susţinere pentru Neymar:

luiy

UPDATE 22:00 / Gazonul stadionului lui Union Berlin e plin de canapele:

11334

UPDATE 21:50 / Au apărut echipele de start:

brazil

germany

UPDATE 21:47 / Echipele au ajuns la stadion. Sîntem în aşteptarea echipelor de start:

1

2

UPDATE 21:07 / Atmosfera este de sărbătoare în jurul stadionului din Belo Horizonte cu mai puţin de două ore pînă la startul meciului:

germans

2232323

UPDATE 20:40 / Luis Felipe Scolari şi Thiago Silva s-au fotografiat ţinînd steagul Argentinei în mînă. Antrenorul a făcut acelaşi lucru înainte de meciul din optimi cu Chile şi le-a purtat noroc. Thiago Silva va fi suspendat pentru acest meci.

felipe

UPDATE 19:20 / Dacă va înscrie diseară, Germania va marca golul cu numărul 2000 din istoria echipei. Pe dat de 5 aprilie 1908, Fritz Becker a marcat primul gol într-un meci internaţional pentru Germania, într-o înfrîngere cu 5-3 împotriva Elveţiei.

O altă performanţă se leagă de Miroslav Klose care dacă va marca diseară va deveni cel mai bun marcator din istoria campionatelor mondiale cu 16 reuşite. În acest moment, Klose e la egalitate cu Ronaldo, cu 15 reuşite.

Kopie_von_10180574_35704_p880722

UPDATE 18:28 / Fanii brazilieni vor să arate că sînt alături de starul lor, Neymar, care s-a accidentat în meciul cu Columbia şi va rata partida cu Germania.

Conform presei din Brazilia, fanii vor purta măşti cu chipul starului de la Barcelona. Iniţiatorii campaniei, cei care au făcut măştile cu Neymar, vor imprima 120.000 de bucăţi, iar ei speră ca toţi cei 60.000 de fani care vor veni pe stadion să le poarte.

BsCKFVgIUAEmtCW

UPDATE 18:00 / Brazilia are o medie de 2,2 goluri pe meci împotriva Germaniei în ultimele 10 meciuri directe. Ultimul meci direct, finala din 2002, s-a încheiat cu victoria Braziliei, 2-0 după o “dublă” a lui Ronaldo.

ronaldo

UPDATE 16:55 / David Luiz a postat pe o reţea de socializare un mesaj emoţionant înainte de confruntarea din semifinale cu Germania: “Dacă avem obstacole în calea noastră, trebuie mereu să ne amintim că dificultăţile sînt doar pentru cei care pot să le depăşească şi eu ştiu că împreună putem!”

david

Prima semifinală de la turneul final este un duel între două dintre cele mai titrate echipe din istoria Campionatelor Mondiale, Brazilia şi Germania. Naţionala “selecao” e disperată, la propriu, pentru a cîştiga al 6-lea titlu mondial din istorie pe propriul teren, în timp ce germanii vor să rupă seria (necaracteristică) de eşecuri în fazele avansate la Mondial.

BsAaYjxCEAA-b2x

În acest moment, cel mai important lucru în Brazilia e ca echipa să cîştige titlul mondial. Lumea se teme de proteste de stradă serioase dacă “selecao” nu îşi va îndeplini obiectivul asumat încă de cînd a obţinut găzduirea turneului. Specialiştii consideră că alegerile prezidenţiale din Brazilia, care vor avea loc la finalul anului, depind de succesul echipei la acest turneu final.

În lacrimi înainte de semifinale

“Selecao” tremura înainte de meciul din sferturi împotriva Columbiei pentru că echipa condusă magistral de James Rodriguez arăta o formă de invidiat. Miza meciului a fost imensă şi columbienii au cedat în final cu 2-1. Însă nici în cele mai negre coşmaruri brazilienii nu se gîndeau că îi vor pierde pe doi dintre cei mai importanţi oameni din echipă.

În minutul 64, portarul columbian Ospina se pregătea să repună repede mingea în joc. Însă, căpitanul Braziliei, Thiago Silva, aflat în careul advers, l-a faultat pe portar şi a luat cartonaş galben. Avertisment care îl suspendă pentru meciul crucial din semifinale cu Germania.

3

Din păcate pentru brazilieni, un alt ghinion teribil i-a lovit în minutul 88 atunci cînd Neymar a fost lovit cu genunchiul în spate de Zuniga şi a ieşit de pe teren pe targă, ţipînd de durere! Ulterior, la spital, verdictul medicilor a fost crunt: fractură de vertebră şi Neymar va rata restul turneului final.

Quarter final - Brazil vs Colombia

Prietena brazilianului, întreaga familie, colegii şi milioane de brazilieni au primit în lacrimi, la propriu, veştile proaste. Neymar a transmis un mesaj de încurajare coechipierilor la o zi după accidentare, prin care le spune că visul nu s-a terminat odată cu accidentarea: “Sînt sigur că jucătorii noştri vor da totul pe teren, aşa că visul meu de a deveni campion poate deveni realitate. Visul meu a fost de asemenea de a juca în finala campionatului mondial, dar asta nu se poate acum. Sînt sigur că vom cîştiga acest trofeu şi vom fi campioni. Eu voi fi cu ei şi toţi brazilienii vor celebra succesul. E un moment foarte dificil. Nu am cuvinte să traduc ce se întîmplă în capul meu şi în inima mea. Vreau să spun că voi reveni cît mai repede, cînd vă veţi aştepta mai puţin.

Brazilianul a fost transportat cu elicopterul din cantonamentul Braziliei la domiciliul său din Sao Paulo, unde se va recupera după accidentare.

ney

“Mannschaft-ul”, mereu aproape de titlu

De cealaltă parte avem Germania, una dintre echipele care au marcat istoria campionatelor mondiale, cu 3 titluri în vitrină (1954, 1974, 1990). De-a lungul timpului, s-au legat mai multe stereotipuri de psihicul puternic al nemţilor şi de faptul că ştiu să gestioneze momentele tensionate ale meciurilor. Gary Lineker, fostul internaţional englez, este autorul unui citat celebru, care a făcut istorie: “Fotbalul e un joc în care 22 de oameni urmăresc o minge şi la final cîştigă nemţii”

Contrar tuturor “etichetelor” de super-echipă, Germania a clacat, totuşi, la ultimele turnee finale de campionat mondial în momentele cruciale. E drept, mereu în faze foarte avansate ale competiţiei. La ultimele 3 ediţii de campionat mondial, nemţii au obţinut un loc doi şi două locuri 3.

sad-German-fans-at-World-Cup-2

Revanşa Germaniei

Ultima întîlnire dintre cele două naţionale la Campionatul Mondial a fost finala din 2002 pe stadionul din Yokohama, Japonia. Brazilia, condusă de acelaşi Luis Felipe Scolari de pe bancă şi avînd pe teren o triplă de aur Ronaldo, Rivaldo şi Ronaldinho întîlnea o echipă extrem de pragmatică a Germaniei.

WCUP SOC BRA DEU

Nemţii au trecut atunci pe rînd în faza eliminatorie de Paraguay, Statele Unite şi Coreea de Sud, trei victorii obţinute la limită cu acelaşi scor, 1-0 care i-a dus în marea finală.

Brazilienii au avut un traseu ceva mai dificil. Au învins Belgia în optimi cu 2-0, au trecut în sferturi de Anglia cu 2-1 şi au învins Turcia în semifinale cu 1-0.

Finala a fost sub semnul echilibrului în prima repriză, care s-a încheiat cu un scor alb. În a doua parte, nemţii au început mai bine şi au fost aproape să deschidă scorul după ce Oliver Neuville a lovit bara. Cei care au marcat au fost însă brazilienii prin Ronaldo, care a profitat de o gafă a lui Oliver Kahn. Acelaşi Ronaldo a marcat pe final şi Brazilia a obţinut al 5-lea titlu mondial din istorie, un record absolut.

kahm

Eşecuri dureroase

După eşecul din 2002, toate speranţele nemţilor s-au pus în ediţia din 2006, la care au fost gazdă. Echipa antrenată atunci de Jurgen Klinsmann a mers ceas pînă în semifinale, cînd a fost eliminată de Italia după prelungiri.

grosso

În Africa de Sud 2010, acelaşi scenariu, actori diferiţi. Germania marşează spre semifinale după ce administrează o umilinţă Argentinei antrenate de Maradona, scor 4-0. Semifinala împotriva Spaniei a fost decisă de lovitura de cap a lui Carles Puyol în final de meci şi Germania s-a oprit din nou în penultimul act, din nou eliminată de viitoarea deţinătoare a trofeului.

SELECCION DE ESPAÑA 10 SELECCION DE ALEMANIA 10 CTO DEL MUNDO DE SUDAFRICA 10

Punctul forte

Proverbialul mental puternic al germanilor are acoperire la capitolul penaltiuri. Germanii nu au ratat în istoria lor decît o singură lovitură de departajare în timpul regulamentar la campionatele mondiale. “Minunea” s-a întîmplat în 2010, cînd Lukas Podolski a irosit un penalty în meciul cu Serbia din grupe, pierdut cu 0-1.

podolski-ap_1661084c

Au apărut diverse glume pe această temă, una dintre ele fiind că Podolski e neamţ cu origini poloneze şi de aceea a apărut acea ratare. La capitolul meciurilor decise la punctul cu var, germanii merg ceas. În istoria campionatelor mondiale au ajuns de 4 ori la executarea penaltiurilor (1982, 1986, 1990, 2006) şi au cîştigat de fiecare dată  această “loterie”.

fifa-world-cup-muller-germany_3158948

Brazilia stă şi ea bine la acest capitol, a ajuns de 4 ori la penaltiuri la campionatele mondiale (1986, 1994, 1998, 2014) şi a pierdut o singură dată, în 1986. “Selecao” au ajuns la penaltiuri la acest turneu final împotriva chilienilor, în optimi, acolo unde portarul Julio Cesar a reuşit să califice echipa mai departe.

Cesar-Save

Scenariul de coşmar al Braziliei

Miroslav Klose este jucătorul care le poate produce coşmaruri brazilienilor. Atacantul german este în acest moment golgheterul campionatelor mondiale, la egalitate cu brazilianul Ronaldo, ambii avînd 15 goluri marcate în istoria competiţiei.

102409_heroa

Klose are şansa chiar în acest meci de a fi unicul deţinător al acestui titlu dacă va reuşi să înscrie măcar o dată. Un gol marcat de Klose în semifinale poate semna atît intrarea în istorie a atacantului, dar şi calificarea Germaniei în finala campionatului mondial în detrimentul gazdelor.

Catenaccio sud-american

Antijocul nu este un termen care să fie prea des asociat cu naţionala Braziliei. La acest turneu final, “Selecao” au arătat că ştiu să practice şi jocul economicos, cu multe întreruperi şi cu puţine verticalizări.

Parcă toată imaginaţia brazilienilor s-a evaporat la acest turneu final şi fotbalul este doar un joc pragmatic. Jocul Braziliei din sfertul de finală împotriva Columbiei a semănat leit cu cel al Italiei din 1982 cu Argentina, cînd italienii au învins atunci cu 2-1.

Există şi un personaj care avea rolul de “distrugător” al vedetei echipei adverse în ambele cazuri. În 1982 s-a numit Claudio Gentile care l-a faultat pe Maradona de 23 de ori în timpul acelui meci, acum numele lui a fost Fernandinho, care l-a faultat de nenumărate ori pe columbianul James Rodriguez.

jameseeee

Avantaj la cifre

Brazilia – Germania va fi un meci echilibrat în care ambele echipe au atuuri şi slăbiciuni. E de urmărit cum va reacţiona Brazilia după accidentarea lui Neymar şi suspendarea lui Thiago Silva şi rămîne de văzut dacă Germania va putea trece de semifinale, fază în care s-a oprit în ultimele două ediţii.

Cifrele din meciurile directe sînt de partea Braziliei care conduce cu 12-4 la raportul victoriilor, iar brazilienii promit o mobilizare exemplară în semfinala contra Germaniei, meci care îi poate duce la un singur pas de trofeul visat, obsesiv, de o naţiune.