Sport

Brazilianul din Carpați, aproape să joace în țara lui Pele! Hagi putea să îi ia locul lui Maradona la Napoli

Gică Hagi a avut ofertă de o echipă importantă din Brazilia. „Regele” putea să joace și cu Maradona la Napoli. Ce echipe l-au mai dorit.
05.02.2025 | 22:50
Brazilianul din Carpati aproape sa joace in tara lui Pele Hagi putea sa ii ia locul lui Maradona la Napoli
Gică Hagi se putea transfera la Napoli în 1992. În același an, Maradona a plecat la Sevilla. Sursă foto: colaj Fanatik
ADVERTISEMENT

Gică Hagi putea să devină singurul fotbalist român care a evoluat în campionatul Braziliei. Decarul naționalei României a fost dorit de Sao Paolo, una dintre cele mai importante cluburi din fotbalul sud-american.

Gică Hagi putea să joace la Sao Paolo. A fost aproape să îi ia locul lui Maradona la Napoli

Faptul că una dintre cele mai puternice și titrate echipe din Brazilia a vrut să îl transfere pe Gheorghe Hagi spune multe despre calitățile tehnice ale legendei supranumite „Maradona din Carpați”. Totul se întâmpla în 1991, când decarul naționalei României avea 31 de ani. Hagi a plecat atunci de la Barcelona și s-a transferat în cele din urmă la Galatasaray, ceea ce s-a dovedit a fi cea mai bună decizie din carieră.

ADVERTISEMENT

Hagi putea să ajungă în țara lui Pele, unde fotbalul e la ea acasă, însă mult mai devreme, în 1993, putea să îl înlocuiască pe Diego Armando Maradona la Napoli, transferat de FC Sevilla. Hagi a ales să rămână însă la Bresia deși echipa a retrogradat și a reușit să revină în Serie A în sezonul următor. „Regele” a recunoscut recent acest lucru: „(n.r. A existat o ofertă de la Napoli pentru dumneavoastră, în perioada în care erați la Brescia?) Da. Vă dați seama prin ce am trecut eu atunci?

A trebuit să reacționez, să dau tot ce am mai bun din mine ca să revin unde trebuia. Nu era doar vina mea că am căzut (n.r. Brescia) în Serie B. Așa i-am lăsat loc lui Gianfranco Zola, că altfel nu mai apărea (n.r. râde)”.

ADVERTISEMENT

Silviu Berlusconi l-a vrut insistent la Milan: „Te îmbrăcăm în bani”

Pe lângă aceste variante, Hagi a mai avut și alte oferte de la cluburi foarte mari din Europa. Giovanni Becali a dezvăluit cum a ratat Hagi transferul la AC Milan în 1989: „După finala de la Barcelona, când am văzut că barosanilor de la AC Milan le ardea buza după Hagi, m-am dus cu tupeu şi am discutat direct cu ei. Gullit era accidentat, nu se ştia cât şi cum o să mai joace. Italienii mi-au spus: «dacă ni-l aduci pe Hagi, te îmbrăcăm în bani»”.

Regimul comunist i-a îngreunat enorm însă acest transfer, lucru recunoscut și de impresar: „Dar eu am discutat cu Gică şi mi-am dat seama că nu are rost să insist. În cazul lui, sentimentele faţă de părinţi erau prea puternice. Dacă pleca, îi distrugea şi pe ei, dar se distrugea şi pe el, pentru că nu putea să stea multă vreme departe de ei”.

ADVERTISEMENT

Gică Hagi, blocat de Nicolae Ceușescu și când a fost dorit de Juventus Torino

Hagi a mai avut o ofertă și de la Juventus Torino, însă Nicolae Ceaușescu nu a fost de acord ca Gică să părăsească România. Asta în condițiile în care „Bătrâna Doamnă” a făcut o ofertă de nerefuzat: 5 milioane de dolari și o fabrică Fiat în România!

ADVERTISEMENT

Oferta a venit prin intermediul unui impresar italian, Ermanno Zacchini, de la Giovanni Agnelli şi Giampiero Boniperti, şefii lui Juventus, care au negociat direct cu Valentin Ceaușescu. Conducătorul Stelei s-a opus însă de asemenea.

Impresarul a povestit episodul cu lux de amănunte: „Juventus l-a vrut cu orice preţ! Tot ce o să povestesc este real sută la sută. După atîția ani se pot povesti aceste lucruri. Dialogul inițial a fost făcut în prezența lui Giovanni Agnelli, iar toate discuţiile au avut loc la sediul lui Fiat de la etajul 4. La discuție au participat trei persoane”.

Transferul lui Gică Hagi la Juventus, dosar secret

Fostul agent a explicat de ce tratativele cu cei de la Steaua nu au fost făcute publice: „Eu, Agnelli și președintele lui Juventus, Giampiero Boniperti. Acești domni m-au mandatat să ajung în România și să negociez pentru Hagi, dar totul trebuia făcut într-un mare secret. Juventus însemna Fiat, iar faptul că s-a tratat pentru un jucător dintr-un regim comunist nu trebuia să se afle în presă. Nu trebuia să se știe absolut nimic de aceste tratative”.

Discuțiile cu cei din conducerea Stelei au avut loc la finalul anului 1988. M-am întâlnit cu Valentin Ceaușescu de 5-6 ori, iar toate tratativele de transfer au eșuat! Întâlnirile cu Valentin au avut loc, toate, la stadionul din Ghencea, în biroul său. Valentin nu a vrut cu nici un chip să-l lase pe Hagi să plece la Juventus!

Oferta era imensă. Juventus îi pusese pe masă Stelei următoarea propunere: pentru un împrumut de 3 ani, suma de 5 milioane de dolari! Cu posibilitatea să fie transferat definitiv la expirarea acestei perioade, după o altă rundă de negocieri. Lui Hagi i se garantau cîte 500.000 de dolari pe an. Au refuzat oferta, dar italienii aveau pregătit şi un plan de rezervă”.

Cine a ajuns în locul lui Hagi la Juventus: „Era ceva imens pentru România”

Oferta era una de nerefuzat, însă cu toate acestea regimul s-a opus: „Ce au propus era ceva imens pentru România. Fiat făcea cadou statului român linia de montaj și de construcție a mașinii Fiat Ritmo, plus dreptul de a vinde în «lagărul socialist» acele mașini. Mașinile erau o exclusivitate a României, dar și încasările din vînzări!

Când i-am pus pe masă lui Valentin această propunere, a fost pentru prima dată cînd mi-a zis că se mai gîndește. Rămăsese surprins și mi-a zis să vin după două zile. După două zile nu s-a întîmplat nimic… Ultima dată cînd m-am întîlnit cu Valentin mi-a zis așa: «Oferta pe care ne-au făcut-o Juventus și cei de la Fiat este mare pentru România, dar puneți-vă în locul meu. Cum m-aş putea duce eu la stadion și să văd echipa fără Gică Hagi?!»”.

Italianul a dezvăluit cine a ajuns până la urmă în locul românului la „Bătrâna Doamnă”: „Hagi n-a ajuns la Juventus, iar italienii l-au transferat atunci pe Oleksandr Zavarov de la Dinamo Kiev”.

Gheorghe Hagi a fost și pe lista unei alte câștigătoare a Ligii Campionilor

Gheorghe Hagi a mai fost subiectul unui transfer la cea mai importantă echipă din fotbalul german, Bayern Munchen. Imediat după 1989, naționala României a mers într-un turneu amical în străinătate. În ultimul meci test, „tricolorii” au întâlnit la Munchen pe Bayern, câștigată de germani cu scorul de 2-1.

Cu o zi înainte de meci, un articol din Bild a făcut vâlvă: „Plan: ‘Maradona din Carpați’ trebuie să încânte pentru bavarezi”. Articolul putea fi o poveste, însă jurnalistul a venit cu declarații oficiale ale conducătorilor nemților.

Primul care l-a dorit pe Hagi a fost chiar antrenorul lui Bayern Munchen, legendarul Jupp Heynckes: „Hagi este un fotbalist excelent. L-aș lua imediat, dar abia poate fi plătit”. Varianta a fost confirmată și de managerul echipei, Uli Hoeness: „Hagi ar putea fi interesant și pentru noi”.

În același articol se menționează faptul că FRF ar fi cerut o sumă astronomică, 10 milioane de dolari, în condițiile în care AC Milan oferise doar 11 milioane de mărci germane. Oficalii bavarezi s-au speriat însă de aceaste sume și au renunțat la ideea aducerii lui Hagi. I-au transferat în schimb pe mijlocașul german Stefan Effenberg și pe atacantul danez Brian Laudrup.